مینی پالایشگاه

ساخت انواع ریفاینری (مینی پالایشگاه)

ساخت کوره پیرولیز تحت خلاء

ساخت دستگاه تصفیه شیمیایی و فیزیکی روغن

ساخت دستگاه فیلتراسیون روغن

Untitled-1

بدون آلودگی محیط زیست

با استاندارد API آمریکا

پکیج تصفیه روغن سوخته

۲

ساخت دیگ های جوش

ساخت انواع سیستم های بلندینگ

ساخت انواع مخازن ذخیره سوخت و مواد نفتی

تصفیه روغن

( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده )

ممکن است تعجب آور باشد که تحت شرایط عادی، روغن را نمی توان به راحتی از بین برد و تنها قابلیت آلوده پذیری را دارد و به راحتی توسط حلال های دیگر آلوده می شود. این ویژگی باعث می شود قابلیت بالقوه برای جذب آلودگی داشته باشد و نباید اجازه داد که وارد محیط زیست شود. تنها راه و بهترین گزینه بازیافت ( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده ) است بصورتی که به حالت اولیه برگردد و بتوان از آن استفاده مجدد کرد. برای تولید روغن موتور حداقل ۸ نوع افزودنی اضافه می شود و این افزودنی ها پس از بازیافت ( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده ) بصورت قیر بدست می آید. در ایران تعداد کمی از شرکت ها از این آسفالت باقی مانده فرآیند استفاده می کنند و بیشتر شرکت ها تصفیه به دفن غیر اصولی می پردازند، که موجب آلوده کردن محیط زیست می گردد. اما ارزش این آسفالت زیاد است و میتوان از آن بخوبی استفاده و دارای ارزش اقتصادی بالای می باشد.

طی فرایند پالایش ( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده ) و به منظور حذف ناخالصی ها، آب از روغن گرفته می شود، روغن تقطیر می شود و دوباره آب به آن اضافه می شود. محصول نهایی کاملا شبیه روغن خالص است و باید با استاندارهای خاصی منطبق باشد. این روش، عمر منابع نفتی را بالا می برد و بهترین روش برای بازیافت روغن به شمار می رود، بازیافت روغن فواید اقتصادی دارد: بازیافت روغن ارزانتر از استحصال آن از نفت خام تمام می شود. برای تولید حدود ۳ لیتر روغن روان کننده، ۱۵۹ لیتر نفت خام مصرف می شود در حالی که برای تولید همین میزان روان کننده فقط به ۴ لیتر روغن سوخته نیاز است، بازيافت روغن سوخته نیاز به واردات نفت را کمتر می کند و هرچه روغن بیشتری بازیافت کنیم، نیاز به خرید نفت کمتری از منابع خارجی داریم.

روغن سوخته بازیافت شده مطابق با استانداردهایی است که موسسه نفت خام آمریکا API وضع کرده است. ماندگاری و عملکرد آن درست مانند روغن خالص است، خودروسازان بزرگ هم روی آن مهر تأیید زده اند، یکی از بهترین گزینه هایی که برای کمک به محیط زیست دارید، خریداری روغن بازیافت شده است که زحمت کمی هم دارد. این کار هم به نفع محیط زیست و هم به نفع اقتصاد است و لازم نیست شما هم زیاد به زحمت بیفتید، اگر روغن سوخته دارید و می خواهید آن را بازیافت کنید، بسیاری از تعمیرگاه ها آن را از شما خریداری می کنند. صنعت بازیابی روغن ( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده ) دارای امتیازات ویژه ای است زیرا ماده اولیه آن در تمام کشورها داخلی است و با هزینه کم قسمتی از انبار روغن مصرفی را تأمین می کند و این موضوع هنگام بروز حوادثی مانند جنگ درخور اهمیت است زیرا هنگام جنگ، زودتر، هدف حمله دشمن قرار میگیرند ولی کارخانجات بازیابی کننده نسبتا کوچکترند و پراکنده می باشند و ئیدوکربور سبک تولید نمی کنند بنابراین کمتر آسیب پذیرند و می توانند بطور موقت روغن مورد نیاز ارتش و صنایع را تأمین کنند.

بی مناسبت نیست بدانیم اولین واحد بازیابی ایتالیا در سال ۱۹۳۰ میلادی تأسیس شده و در ۱۹۴۰ مقررات سختی برای جمع آوری روغن کار کرده وضع کرده اند که مصرف آن در جهت بازیابی بود لذا صنعت بزرگی برای بازیابی در این کشور بوجود آمده است (۱۲ کارخانه در سال ۱۹۸۰ مقدار ۲۱۲۴۰۰ تن روغن سوخته از کل ۶۳۰۰۰۰ تن روغن مصرفی را بازیابی کرده اند) فرانسه و آلمان نیز در این صنعت دارای تجربه و سابقه ای طولانی می باشند.

تصفیه روغن

( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده )

تاثیر مخرب آلاینده هایی نظیر رطوبت و ذرات جامد آلوده در روغن های صنعتی برای صاحبان صنایع امری شناخته شده می باشد.
لذا از میان بردن چنین آلاینده هایی از سیستم های روغن کاری و روغن های صنعتی بسیار حائز اهمیت بوده و تنها با تصفیه ( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده ) و این آلاینده ها میسر می شود.

فیلتراسیون روغن های صنعتی ( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده )، استفاده از روش هایی برای حذف آلاینده های معلق در روغن به منظور حفاظت از تجهیزات و افزیش طول عمر روغن می باشد.

تصفیه ی روغن های صنعتی ( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده ) به دو صورت سطحی (ابتدایی) و ثانویه صورت می پذیرد که هر یک از دو روش به مقصود خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

تصفیه ی سطحی جهت حذف ذرات آلاینده ی درشت( ۲۰ میکرون و بالاتر) طراحی شده است و هدف آن تنها جلوگیری از آسیب های جدی تجهیزات می باشد.

اما فیلتراسیون ثانویه با هدف پاک سازی کامل روغن جهت دست یابی به بهترین سطح تعیین شده ی روغن از جانب ISO می باشد.

مزایای تصفیه روغن ( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده ) به این روش تنها پاک سازی روغن و افزایش عمر آن نیست بلکه باعث افزایش عمر تجهیزات نیز می گردد.نمونه ای از روش های تصفیه ی روغن ( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده ) عبارتند از :

سانتریفیوژ ، فیلتر مغناطیسی ، آب گیری خلا، فیلتر های اشباع شونده.

انواع روش های تصفیه روغن ( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده )

براي حذف بهتر و سريعتر آلودگي هاي موجود در روغن هاي كاركرده (روغن های سوخته) ابتدا روغن گـرم مـي شود سـپس وارد مخازن ته نشيني بزرگي مي شود تا مواد جامد موجود در آن رسوب كنند و مجدداً ذرات جامد, رطوبت و آلـودگي هـا توسط فيلترهاي مخصوص اين كار از روغن جدا مي شوند و دوباره براي جدا كردن گازهاي محلول در روغن وارد جدا كننده هاي گاز و …. مي شوند. كلاً براي تصفيه روغن ها ( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده ) ازمتدهاي متعددي استفاده مي شود كه شامل:

۱-روش ته نشيني

۲-روش فيلتر كردن

۳- تصفيه با اسيدسولفوريك

۴- خنثي نمودن با آهك و تصفيه با خاك مخصوص است كه ذيلاً به شرح آنها پرداخته مي شود:

  •  تصفیه روغن به روش ته نشيني ( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده )

از اين روش در صنايع سنتي براي تخليص روغن استفاده مي شود در اين روش روغن براي مدت زمـان كـافي بطور ساكن قرار مي گيرد تا آب آلودگي هاي ديگر جامد سنگين موجـود در آن بـه وسـيله نيـروي وزن تـه نشـين شوند. براي بالابردن سرعت ته نشين شدن معمولاً روغن را تا درجه حرارت۷۲تـا۸۱ درجـه سـانتيگراد گرم مـي كنند تا گرانروي روغن كم شود و مواد موجود در روغن راحت تر تـه نشـين شـوند. درعمـل معمـولاً از دو مخـزن استفاده مي شود ابتدا در مخزن بالائي تخليص اوليه صورت مي گيرد و سپس روغن به آرامي بـه يكـي از مخـازن پاييني وارد مي شود تا از به هم خوردن روغن جلوگيري شود در بالاي سطح مخزن نيز يـك عدد شـناور تعبيه مـي شود تا روغن تميز را از بالاي مخزن خارج كند و آلودگي هاي جامد و آب نيز از انتهاي مخزن خارج مي شود.

  •  تصفيه روغن به روش اسيدسولفوريك ( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده )

درايـن روش ابتـدا روغن گـرم مـي شـود تا آب و ناخالصـي هـاي غيرمحلـول از آن جدا شود سـپس روغـن با اسيدسولفوريك غليظ مخلوط مي شود و به آن فرصت داده مـي شـود تا مواد ناخالص آن تـه نشـين شـوند پس از جداسازي لجن هاي اسيدي از روغن آن را حرارت مي دهند و از صافي هاي متخلخـل عبـور مي دهنـد. بعضـي اوقات روغن راقبل از فيلتر كردن باخاك مخصوص واهك مخلوط نموده وسپس ازصافي عبورمي دهند.

  •  تصفیه روغن به روش خنثي نمودن با آهك و تصفيه با خاك مخصوص ( تصفیه روغن سوخته ، تصفیه روغن کارکرده )

در اين روش ابتدا روغن با اسيد شسـته مـي شـود و دماي آن بـه ۲۰۰ درجـه سانتيگراد رسـانده مـي شـود و آن را با مقداري آهك و خاك مخصوص Activated Clay مخلوط نموده و به مدت دو ساعت به هم مي زنند و سپس مخلوط را ازصافي عبور مي دهند تا كاملاً صاف شود در اين عمل آهك, اسيدهاي باقيمانده در روغـن را خنثـي مـي كند و خاك مخصوص ذرات معلق موجود در روغن و همچنين مواد اكسيد شده را جـدا مي كنـد پس از ايـن مرحلـه روغن حاصله از نظر گرانروي تقريباً تصحيح شده و آماده افزودن مواد افزودني لازم به آن مي شود.

خاك هاي معيني مثل گل سرشوي مـي توانند محصـولات حاصـل از اكسيداسـيون روغـن و همچنـين بعضـي از مواد افزودني بخصوصي كه در روغن وجود دارد را از روغن جدا كنند. دراين روش روغن را با خـاك مخصـوص مخلوط نموده و آن را در خلا حرارت مـي دهنـد تا مواد سـبك و آب از آن جدا شـود. جداسـازي خـاك مخصـوص و ناخالصي هاي روغن به وسيله صافي هاي كاغذي و يا سطوح متخلخل و به كمك پوشـش نـازكي از خـاك انجام مي شود. تصفيه شيميائي بامواد قليائي و صاف كردن آن در اين روش روغن مصرف شده (سوخته شده) را در مخزن مي ريزند و گرم مي كننـد تا مواد نامحلول در آن تا حد امكان تـه نشـين و جدا شود سـپس ايـن روغـن را بـا آب يا مواد قليـائي مـي شويند تا اسـيد موجود در آن خنثـي شود و لجن موجود در روغن نيز ته نشين شود سپس روغن حاصل را از فيلترهاي نمدي عبور مي دهند.

دربعضي از موارد مواد سبك محلول در روغن را به وسـيله عريـان سـازى در خلا در دسـتگاه خاصـي از روغن جدا مي كنند و در مواردي نيز قبل از فيلتر آن را با خاك مخصوصي مخلوط نموده سپس از صافي عبـور مي دهند تا مواد اكسيد شده محلول در آن جدا شود و رنگ آن نيز روشن تر شود.

فيلتراسيون

درسيستم هاي گردشي روغن ها (روغن هاي روانكاري هيدروليك يـا روغـن هـاي تراشـكاري) تا آنجـایي كـه ممكن است بايد از آلوده شدن روغن جلوگيري شود ولي با عنايت به اجتناب ناپذير بودن ورود برخي از آلـودگي هـا براي بالا بردن طول عمر روغن, روغن بايد تخليص يا احيا مجدد شود.

فيلتركردن , ته نشين كردن و جدا كردن آب از روغن معمولاً در سيستم هاي مركب كه داراي سـرعت تصـفيه بالایي مي باشند باعث توليد روغن تميز و عاري از ناخالصي مي شود.

اين سيستم ها از سه قسمت تشكيل شده است: ١- جداكردن آب و ذرات جامد درشت توسط فيلترهاي سيمي در قسمت ته نشيني. ٢-جدا كردن مواد جامد معلق از طريق فيلترهاي پارچه اي. ٣-خالص كردن نهایي روغن و جدا كردن هر نوع رطوبت از طريق فيلترهاي سلولزي.

فيلترهاي پارچه اي را ممكن است به تنهائي و بدون اين كه سيستم را از سرويس خارج كرد جدا نمود اين پارچه ها ذرات با قطر تا دو ميكرون را مي توانند جداكنند. در نتيجه جدا كردن گرد و خاك و يا مواد بازدارنده اكسيداسـيون توسط اين فيلترها امكان پذير نيست.

در روش پيوسته و مداوم با استفاده از فيلتـر ذرات ناخالصـي هـاي موجـود در روغن از آن جـدا مـي شوند (مثل فيلترهاي روغن اتومبيل ها) و روغن تخليص شده وارد شبكه روغن كاري مي شود. از اين حالت وقتي استفاده مي شود كه آلودگي هاي موجود در روغن خيلي زياد نباشد. البته جمع شدن تدريجي عناصر آلوده كننـده روي فيلتر باعث افت فشار و كاهش فوري روغن مي شود كه وقتـي اخـتلاف فشار فشارسـنج هـاي نصـب شـده  در قسمت هاي ورودي و خروجي فيلتر از حدي بالاتر رود مبين اين است كه فيلتر كثيف شده و بايد تعويض شود.

سانتريفيوژ كردن روغن ها

دستگاه هاي سانترفيوژ براي جدا كردن مواد مختلف از يكديگر بر اثـر نيـروي گريز از مركز كـار مي كننـد. نيـروي گريز از مركز اعمال شده روي ذرات باعث مي شود ذرات بطـرف بيـرون پرتـاب شـوند و فازهاي مختلـف از هـم جداگردند.

دستگاه هاي سانتريفيوژ معمولاً براي انجام مقاصد زير استفاده مي شود:

الف- براي جداكردن آب از روغن Purifire

ب- براي جداكردن ذرات جامد موجود در روغن Clarifire

پ- براي جداكردن آب و ذرات جامد در روغن

سانتريفيوژهاي ديسكي و لوله اي كه با دورهاي بالا و نتيجتاً نيروي گريز از مركز زياد كار مي كنند براي جداسـازي عالي و با مقدار زياد براي ذرات بسيار ريز و مايعاتي كه داراي دانسيته متفاوت هستند مناسبند. اســتفاده از دســتگاه هــاي سانتريفيوژ در سيســتم هــائي كــه داراي مخــزن مركــزي بــزرگ روغــن مــي باشند مورد استفاده واقع مي شود و در حين كار يا توقف دستگاه روغن توسط يك پمپ جداگانه از مخـزن وارد ايـن سيستم مي شود و پس از جداسازي ناخالصي ها مجدداً به مخزن روغن برگشت داده مي شود. استفاده از سيستم هاي تخليص باعث افزايش طول عمر روغن تا چندين برابر مي شود.

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت پترو پالایش پارمیس میباشد. © 1393