طرز کار دستگاه فیلتر پرس | مزایا و معایب فیلتر پرس

فیلتر پرس

 فيلتر پرس جهت جدا سازی ذرات جامد از مایع در محلول های سوسپانسیون در فرآیند های مختلف صنعتی بکار می رود. اجزای اصلی دستگاه فیلتر پرس عبارتند از: شاسی دستگاه، جک و سیستم هیدرولیک، صفحات فیلتر (از جنس پلی پرو پیلن) که با پارچه های صافی مخصوص روکش شده‌اند.

طرز کار دستگاه فیلتر پرس

 1. مکانیسم عملکرد بدین صورت است که صفحات فیلتر پرس توسط جک هیدرولیک تحت فشار قرار می‌گیرند.
 2. پساب که حاوی ذرات معلق می‌باشد با فشار وارد صفحات شده و ذرات معلق موجود در آن از صفحات جدا می‌شود و مایع که عاری از ذرات معلق است به بیرون هدایت می‌گردد.
 3. پس از اینکه کیک تشکیل گردید ورود سیال قطع شده و صفحات به وسیله جک هیدرولیک باز شده و مواد جامد تخلیه می‌گردد.
 4. در مرحله بعد صفحات به وسیله جک هیدرولیک بسته شده و سیکل بعدی تکرار می‌شود.

دستگاه فیلتر پرس جهت جداسازی ذرات جامد از مایع در محلول های سوسپانسیون در فرآیند های مختلف صنعتی بکار می رود.

از مزایای سیستم فیلتر پرس می‌توان به  موارد زیر اشاره نمود

 • راندمان بسیار بالا در عمل حذف
 • مصرف بسیار پایین انرژی

بیش از ۵۰درصد هزینه احداث هر تصفیه خانه فاضلاب به بخش تصفیه و پردازش لجن اختصاص می یابد. در واحدهای پردازش لجن تصفیه خانه معمولا از روش های بیولوژیک مثل هاضم های هوازی و بی هوازی و همچنین روش های شیمیایی مثل تثبیت لجن به وسیله مواد شیمیایی و همچنین جهت آبگیری و خشک کردن می توانند از بستر های لجن خشک کن یا لجن خشک کن های حرارتی استفاده نمود.

اما در صنعت نمی توان از اینگونه تجهیزات پیچیده و گران قیمت استفاده نمود و لذا نیاز به دستگاهی با قابلیت بالا در صنعت احساس شد و این آغازی بود برای ظهور دستگاه فیلتر پرس

فیلتر پرس وظیفه آبگیری و خشک نمودن لجن های تولیدی در صنایع را بر عهده دارد، بدین ترتیب که توده لجن وارد فیلتر پرس می شود و توسط جک فیلتر پرس عملیات فسرده سازی صفحات فیلتر پرس انجام می شود و در نهایت پس از جدا شدن آب از لجن ها و خروج آن، لجن خشک شده از دستگاه فیلتر پرس خارج می گردد.

شرکت پارمیس از سال ۱۳۶۰ شروع به ساخت فیلتر پرس نموده است و در حال حاضر با استناد به تجربه سی ساله خود و با بهره گیری از کارشناسان متخصص در این زمینه اقدام به ساخت و طراحی فیلتر پرس می نماید. این شرکت در دو کارگاه مجزا اقدام به تولید فیلتر پرس می نماید. فیلتر پرس جزو محصولات تصفیه فاضلاب شرکت پارمیس قرار می گیرد.

اجزای فیلتر پرس

دستگاه فیلتر پرس از قطعات و اجرا مختلفی ساخته می شود و در ذیل به مهمترین بخش های آن اشاره می کنیم.

شاسی فیلتر پرس: شاسی از جنس فلز ضد زنگ کربنی برای ساخت فیلتر پرس استفاده می شود و ابعاد سازه بستگی به تعداد صفحات فیلتر پرس دارد و می تواند طولی بین ۵۰ سانتی متر تا ۲۰ متر داشته باشد.

مدار برق فیلتر پرس : جهت روشن و خاموش نمودن پمپ مکش لجن و همچنین کمپرسور هوای فشرده و دیگر تجهیزات برقی مورد استفاده در فیلتر پرس از تابلو برق استفاده می شود

فشار دهنده فیلتر پرس: فشار دهنده وظیفه اصلی را در دستگاه فیلتر پرس بر عهده دارند، به فشار دهنده اصطلاحا جک نیز می گویند. جک ها در دو نوع دستی و هیدرولیکی در فیلتر پرس مورد استفاده قرار می گیرد. که معمولا برای ظرفیت های بزرگ ناچار به استفاده از جک هیدرولیکی در فیلتر پرس خواهیم بود.

صفحات دستگاه فیلتر پرس: صفحات مورد استفاده در دستگاه فیلتر پرس می تواند از جنس پلاستیکی و یا از جنس فایبرگلاس باشد و وظیفه نگه داشتن پارچه های فیلتر پرس را بر عهده دارند.

پارچه های صفحات فیلتر پرس: شاید پس از جک هیدرولیکی مهمترین بخش دستگاه فیلتر پرس را پارچه های آن بر عهده دارند. این پارچه ها می توانند از پلی استر و یا پارچه های کتانی باشد. هر کدام از این پارچه ها برای شرایط مختلف در فیلتر پرس مورد استفاده قرار می گیرد.

 •  صفحات پروپیلن فیلتر پرس : این صفحات به دو صورت تک صفحه و جفت صفحه می باشد که از مزایای آن ها می توان عمر طولانی، سبک بودن و مقاومت برابر خوردگی و فرسایش است. کیک حاصل از این فیلتر پرس ها رطوبتی بین ۷۵ تا ۸۰ درصد دارد.
 • صفحات ممبرانی فیلتر پرس : زمانی که داشتن کیک با رطوبت کمتر مد نظر باشد ، از فیلتر پرس ممبرانی استفاده می گردد صفحات فیلتر پرس ممبران از ۳ لایه تشکیل می گردند که لایه وسط نقش بدنه نگه دارنده را بازی می کند و صفحات کناری وظیفه نگهدارنده پارچه و کمپرس کننده کیک را ایفا می کنند. پس از پایان عملیات اصلی فیلتر پرس، در فضای داخلی صفحات آب یا هوا دمیده می شود، این کار موجب تورم غشا صفحات و وارد شدن فشار به کیک و عملیات آبگیری مجدد می شود. نتیجه این عملیات تشکیل کیک با خشکی تا ۹۰ درصد (رطوبتی برابر ۱۰ درصد) و زمان فیلتراسیون کوتاه تر می گردد. در این حالت کیک به صفحات نمی چسبد و در زمان تخلیه به راحتی از صفحات جدا می شود.
 • صفحات چدنی فیلتر پرس : صفحات فیلتر پرس چدنی به صورت قاب و صفحه (جفت صفحه) می باشند و در شرایط فشار و دمای عملیاتی بالا مورد استفاده قرار می گیرند. مرسوم ترین کاربرد این صفحات در صنایع تولید روغن های خوراکی می باشد. کیک حاصل از فیلتر پرس های چدنی مانند نمونه پروپیلنی رطوبتی بین ۷۵ تا ۸۰ درصد دارد.

بخش های آپشنال فیلتر پرس:

از این بخش ها می توان به درخواست مشتری و بنا بر نیاز ایشان در فیلتر پرس استفاده کرد.

 • بازکننده صفحات
 • شوینده صفحات
 • سینی قطره گیر
 • تسمه نقاله
 • پلت فرم
 • کاور

دستگاه فیلتر پرس یک ورودی و دو خروجی دارد؛ ورودی فیلتر پرس شامل فاضلاب خام و خروجی شامل پساب عاری از ذرات معلق و لایه ای سفت شده از ذرات معلق که به آن اصطلاحا کیک می گویند. طرز کار دستگاه فیلتر پرس شامل یک سیکل تکرار شونده به ترتیب زیر است که در هر سیکل فیلتر پرس یک حجم مشخص از فاضلاب را تصفیه کرده و ذرات معلق را از آن جدا می کند:

 1.  جریان پساب توسط یک لوله مرکزی به درون دستگاه فیلتر پرس هدایت شده و روی صفحات تقسیم می شود.
 2.  صفحات فیلتر پرس توسط جک هیدرولیک تحت فشار قرار می گیرد.
 3.  پساب خام تحت فشار وارد صفحات می شود و پس از حذف ذرات آن، پساب به صورت مجزا از هر صفحه خارج می شود.
 4.  پس از تشکیل لایه ای (کیک) از ذرات معلق ما بین صفحات فیلتر پرس، پساب ورودی قطع می شود.
 5.  صفحات فیلتر پرس توسط جک هیدرولیکی باز می شود تا کیک تشکیل شده از پارچه فیلتر جدا گردد.

امتیازات دستگاه فیلتر پرس

 • فضای کم مورد نیاز برای جایگذاری دستگاه فیلتر پرس در خط فرآیند
 • عدم استفاده از مواد شیمیایی (منعقد کننده ها)
 • فیلتر پرس هزینه راه اندازی و عملیاتی کمتر
 • راندمان بسیار بالا در حذف ذرات معلق
 • اپراتوری بسیار آسان فیلتر پرس

کاربرد های دستگاه فیلتر پرس در صنایع مختلف

 • دستگاه فیلتر پرس جهت جدا سازی جامد از مایع در محلول های سوسپانسیون
 • فیلتر پرس به منظور شفاف سازی و یا کاهش دور ریز مواد
 • فیلتر پرس جهت استفاده در فیلتراسیون صنایع دارویی و غذایی
 • فیلتر پرس جهت صنایع پترو شیمی ، صنایع معدنی ، سرامیک و…فیلتر پرس جهت آب گیری لجن بیولوژیکی و لجن صنعتی
 • فیلتر پرس جهت آبگیری پساب کشتارگاه ها فیلتر پرس جهت تصفیه پساب خطوط رنگرزی و نساجی

مزایای فیلتر پرس ساخت شرکت

 • دارای ۶ ماه گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش
 • ارائه دفترچه راهنمای بهره برداری هنگام تحویل فیلتر پرس
 • حمل و نقل و نصب و راه اندازی فیلتر پرس در محل
 • کلیه‌ی جوش‌ها طبق استاندارد AWS آمریکا
 •  سرعت و دقت بالا در ساخت، تحویل و نصب در محل
 • پوشش سه لایه رنگ اپوکسی جهت جلوگیری از خوردگی
سیستم پایپینگ فیلترپرس

سیستم پایپینگ فیلترپرس

فیلتر پرس و متعلقات

فیلتر پرس متشکل از شاسی، جک و تعدادی صفحات با کیسه است.صفحات با کیسه روی ریل افقی یا عمودی با متعلقاتی که قابلیت حرکت بسمت قرار گرفتن صفحات با کیسه بر روی هم و یا بسمت جدا شدن از یکدیگر را دارد. وظیفه فیلتر پرس جداسازی جامد از مایع در انواع دوغابها است.این جداسازی با استفاده از نیروی انتقال پمپ مخصوص هر دوغاب به سطح کل کیسه ها درون فیلتر پرس شده که باعث عبور مایع از کیسه و انباشته شدن جامد بر روی کیسه میگردد تا به یک خشت کامل ما بین کلیه صفحات تبدیل شود. و پس از پر شدن فیلتر از خشت، عملیات باید متوقف شود تا تخلیه خشت قبل از سری بعدی انجام گیرد.
بسته به نوع کاربرد ،فیلتر پرس ممکن است برای جداسازی ذرات جامد، جریان مایع، و یا هر دو استفاده شود. یکی از بزرگترین مزیت های فیلتر پرس در مقابل ماشین آلات بسیار پیچیده سادگی آنهاست. قسمتهای مهم فیلترپرس شامل اسکلت فولادی ، قابها و صفحات پمپ هیدرولیک و سیلندر است. همین سادگی باعث شده تا هزینه نگهداری انها پایین باشد. بدنه فولادی و صفحات هیچگاه به تعمیر نیازی نخواهند داشت و هر اندازه که پرس کار کند آنها هم کار خواهند کرد.

فیلتر پرس در زمینه های بسیار زیادی کاربرد دارد. از جمله: صنایع شیمیایی، مواد غذایی، صنعت سرامیک،  تصفیه و بازیافت آب، صنعت دارویی، صنعت متالورژی، پالایش، خودرو سازی و…

طراحی فیلتراسیون فشرده سازی

طراحی فیلتراسیون فشرده سازی

فیلتر پرس

اولین نوع از فیلتر پرس در بریتانیا در سال ۱۸۵۳ اختراع شد، و برای به دست آوردن روغن دانه ها به وسیله فشار مورد استفاده قرار گرفت. با این حال، بسیاری از معایب در ارتباط با آنها، از جمله نیاز به نیروی کار زیاد و عدم توانایی کارکرد بصورت مداوم وجود داشت. تحولات عمده در فن آوری فیلتر پرس در اواسط قرن ۲۰ آغاز شد. در سال ۱۹۵۹، شرکت های K. Kurita و S. Suwa موفق به ساخت اولین فیلتر پرس افقی اتوماتیک برای بهبود راندمان حذف کیک و جذب رطوبت شدند. نه سال بعد، شرکت کوریتا شروع به توسعه دیافراگم های انعطاف پذیر برای کاهش رطوبت در کیک کرد. این دستگاه قادر بود چرخه فیلتراسیون اعم از فشرده سازی کیک، تخلیه کیک و شستشوی پارچه را بصورت اتوماتیک انجام دهد. که منجر به افزایش فرصت ها برای کاربرد فیلتر پرس درصنایع مختلف شد.

اجزاء

صفحه تصفیه کننده
صفحات تصفیه فیلترپرس از جنس P.P ( پلی پروپلین ترکیبی )، چدن، استندس استیل، به روش تزریقیی مخصوص تهیه می شوند و طی مراحل مختلف ماشین کاری(فرز کاری) ، پرداخت و آماده می شوند که دارای مقاومت فشار ، شکست ، دما و سایش خوبی می باشند.

بازویی
بازویی های دستگاه فیلترپرس در دو مدل میله ای و تسمه ای توپر(شمش) ساخته شده و در هر دو مدلل عملیات ماشین کاری دقیق روی آنها صورت می گیرد.

صفحه فشار دهنده
صفحه فشار دهنده فیلترپرس در دو مدل تو پر ( طراح آلمان ) و مدل مشبک تقویت شده ساخته می شود وو عملیات ماشین کاری روی آنها انجام می گیرد.

تابلو برق
تابلو برق دستگاه فیلترپرس بصورت اتوماتیک دارای سیستم تانی فشار و سیستم ایمنی مناسب می باشد وو بصورت سیستم آنالوگ و کنترل PLC ساخته می شود.

مجموعه جک
مجموعه جک دستگاه فیلترپرس با مواد اولیه ایتالیایی از جنس ST522 ساخته می شود.

مجموعه هیدرولیک
مجموعه هیدرولیک دستگاه فیلترپرس با تجهیزات ایتالیائی و با در نظر گرفتن کواد ایمنی لازم ساخته شده وو بصورت اتوماتیک سیستم جبران افت فشار را انجام می دهد. نحوه پرس کردن صفحات وفیلترها می تواند دستی هیدرولیکی ویا هیدرولیکی برقی باشد.

صفحه نگهدارنده جک
صفحه نگهدارند جک از جنس ST377 با دقت بسیار بالا ماشین کاری می شود.

پمپ فیلترپرس
بر حسب نیاز مشتری پمپ های دیافراگمی، پروانه باز ، سیلندری و یا منو پمپ با توان های متفاوت برای فیلترر پرس در نظر گرفته میشود.

پارچه فیلتر پرس
پارچه های فیلترپرس بسته به زمینه مصرف می تواند از جنس های مختلف و با سایز سوراخ های متفاوت ۱ تا ۵۰ میکرون تهیه شود.

کاردک فیلتر پرس

همانطور که میدانید، از کاردک جهت جداسازی و تمیز کردن خشت گل از کیسه صفحات فیلتر پرس استفاده می شود.

کاردک های مرسوم در سطح کارگاه ها، بعضی مواقع کاردک های چوبی می باشد، که بعد از مدتی کار کردن ریش شده و میشکند، که در نهایت باعث پارگی و خرابی کیسه میشود.

در حالت دیگر نیز، از کاردک های فلزی مرسوم در نقاشی ساختمان استفاده می شود. این نوع کاردک ها نیز باعث پارگی کیسه می شوند. بدین صورت که با گوشه های تیز یا لبه تیزی که در کار حین کار به وجود می آید، باعث پارگی کیسه فیلتر پرس میشوند.