صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: متفرقهبلندینگ روغن چیست؟
زکریا 6 ماه قبل

بلندینگ روغن چیست؟
09123960995

بلندینگ BLENDING یا اختلاط فرآورده ها در یک نگاه:
فرآورده های عمده نفتی که از طریق اختلاط بدست می آیند عبارتند از :بنزین ، سوخت جت ، نفتای گرمایشی  و سوخت دیزل و روغن های صنعتی و قیر….
هدف از اختلاط فراورده ها دستیابی به شرایط و مشخصات فراورده ها مورد تقاضا با کمترین هزینه بیشترین سود و حداقل آلودگی است  امروزه در اغلب واحد های تولید فراورده های نفتی به روش بلندینگ از کنترل رایانه ای در خط تولید استفاده می شود موجودی های منابع اختلاط همراه با دادهای هزینه و خواص فیزیکی در حافظه رایانه نگهداری می شود  رایانه از مدل های برنامه ریزی خطی استفاده کرده و عملیات اختلاط را بهینه سازی می کند تا اجزای اختلاط برای تولید حجم مورد نیاز از فراورده مشخص با کمترین هزینه را برگزیند. برای حصول اطمینان از اینکه جریان ها مختلط دارای مشخصات مورد نظر خواهند بود ، تحلیلگرهای جریان ها نقطه جوش، چگالی نسبی، RVP و عدد اکتان ، جریان های اختلاطی را کنترل می کنند. در واحد بلندینگ عمل اختلاط در مخازن سر بسته انجام گرفته و هیچگونه گاز آلاینده در هوا منتشر نمی گردد و چنانچه ته نشین و یا ضایعاتی در نتیجه فرآیند بلدینگ حاصل گردد به عنوان مواد اولیه برای واحد های تولید سوخت های سنگین و قیر به کار می رود و عملا واحد بلندینگ هیچگونه ضایعات و آلودگی برای محیط زیست ندارد.
بلندینگ هیدرو کربن های سبک و سنگین:
این سیستم جهت میکس و مخلوط کردن دو یا چند هیدروکربن سبک و سنگین می باشد. اغلب واحدهای ریفاینری و پالایشگاهی خصوصی به دنبال تهیه ی محصول گازوییل در این روش هستند ،که بتوانند در بازار های کشورهای همسایه نظیر افغانستان،پاکستان،و عراق که بسیار نیازمند این فرآورده نفتی هستند به فروش برسانند،چرا که گازوییل پالایشگاهای دولتی سوپسیتی بوده و صادرات ان به صورت خصوصی وبا قیمت داخلی ممنوع می باشد و لذا این واحدهای پالایشگاهی با پیدا کردن فرمولاسیون مناسب و مشابه و قیمت تمام شده ی پایین تر می توانند محصول خود را به فروش رسانده و به شکلی ساده وکاملا قانونی در امر صادرات ذی نفع باشند.مسلم است که هیدرو کربن حاصل از این فرایند از نظر کیفیت در حد  گازوییل پالایشگاهی می باشد و  با توجه به خواص فیزیکی از جمله دانسیته و فلش پوینت و رنگ و شفافیت و مهم تر از همه قیمت تمام شده ی پایین تر نسبت به قیمت جهانی گازوییل می تواند به راحتی در کشور های همسایه مثل افغانستان ،پاکستان و عراق به فروش و مصرف برسد.