صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: روغن های صنعتی و گریس هابهترین زمان تعویض روغن موتور چه زمانی است؟
nn 6 ماه قبل

بهترین زمان تعویض روغن موتور چه زمانی است؟
هنگامی که ماشین روشن می­شود، دمای موتور بالا می رود و این افزایش دما باعث اکسید شدن و ترکیب شدن روغن موتور با مواد خارجی خواهد شد. بنابراین طبیعی است که موتور خودرو پس از مدتی کارایی خود را از دست بدهد و نیاز به تعویض روغن باشد اما سوال اصلی این است که کی زمان تعویض روغن است؟

اغلب سازندگان خودرو‌‌‌ توصیه می‌کنند در خودروهای بنزینی با تکنولوژی روز دنیا بین 5 تا 12 هزار کیلومتر (۷۵۰۰ مایل)، یا هر شش ماه یک بار، روغن موتور باید تعویض شود. البته شرایط ذکر شده در مورد کارکرد خودرو در حالت معمولی است و قطعا در شرایط سخت، قضیه کاملا فرق می‌کند و به عواملی مانند:

  1. کیفیت مکانیکی موتور
  2. کیفیت سوخت مصرفی و روغن موتور
  3. فیلترهای هوا و روغن
  4. شرایط کاری موتور
  5. نوع خودرو، مدل خودرو و سال ساخت خودرو
  6. مدت زمان استفاده یا درون روغن موتور

 
توجه داشته باشید که برای تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، زمان مناسب تعویض روغن خودرو به مسافت طی شده توسط خودرو و زمان ماندن روغن در داخل مخزن روغن نیز بستگی دارد. چون تغییرات خواص روغن موتور، به مقدار کارکرد موتور و به مدت زمانی که روغن در موتور بوده است، بستگی زیادی دارد. البته موارد خاص مثل استارت زدن زیاد در هوای سرد یا حرکت زیاد در مسیرهای پر ترافیک، مدت دوره تعویض روغن موتور و فیلتر روغن‌‌ را جلوتر می‌اندازد.
هنگامی که ماشین روشن می­‌شود، دمای موتور بالا می‌رود و این افزایش دما باعث اکسید شدن و ترکیب شدن روغن موتور با مواد خارجی خواهد شد، بنابراین طبیعی است که موتور خودرو پس ازمدتی کارایی خود را از دست بدهد.
با توجه به نکات یاد شده و نوع روغن موتوری که استفاده می­‌کنید،زمان دقیق و نوع روغن موتور خود را تعیین و انتخاب کنید. البته ماندن در ترافیک و درجا کارکردن موتور خودرو را روی کیلومترهای طی شده برای تعویض روغن موتور حساب کنید نه این که صرفا به شماره‌های روی صفحه کیلومتر خودروی خودتان توجه کنید. البته توصیه تمام شرکت‌­های نفتی، تعویض روغن موتور هر شش ماه حتی بدون هیچ کارکردی و حداکثر کیلومتر کارکرد در هر شرایطی است.
زمان تعویض روغن، بهترین روغن موتور را بخرید!
مهمترین وظیفه روغن موتور حفاظت از موتور اتومبیل و اجزای داخلی آن است بنابراین هرچه سطح کیفی بالاتری برای موتور اتومبیل انتخاب کنیم باعث کاهش هزینه­‌ها در بلند مدت خواهد شد.

انتخاب روغن موتور مناسب، تضمين‌كننده عمر طولاني موتور، افزایش راندمان موتور و کاهش استهلاک موتور خودرو و در نهایت کاهش هزینه‌ها در طولانی مدت خواهد شد. روغن موتور خوب دارای ویژگی و پارامترهاي مختلفي است که بايد مدنظر قرار داد. يك روغن موتور مرغوب داراي گرانروی و ویسکوزیته مناسب و ضريب اصطكاك بسيار پايين است و توانايي روان­سازی بخش‌هاي مختلف موتور را داراست. همچنین  روغن موتور علاوه بر سازگاري با تركيبات پليمري موجود بايد داراي اثرات بازدارندگي خوبي در مقابل زنگ زدگي،‌ خوردگي،‌ اكسيداسيون و سايش باشد.
انستیتو نفتی آمریکا برای طبقه بندی روغن ها بر چسب کیفیت و فناوری ساخت آنها کدبندی خاصی را از دو حرف لاتین در نظر گرفته است. در این کدگذاری حرف S برای بنزینی بودن اتومبیل و حرف C برای خودروهای دیزلی است و حرف دوم، نشان دهنده سطح کیفیت روغن در نظر گرفته شده است. حرف A پایین ترین سطح کارایی و بالا رفتن حروف به معنای افزایش فعالیت و کارایی است. مانند DG، AF، SM، SRو…   هر چه افزودنی‌­های روغن بیشتر باشد و در تست­‌های عملکردی، شرایط سخت‌­تری را تحمل کند، سطح بالاتری از کارایی را خواهد داشت.
البته بعضی از شرکت­‌های خودروسازی یک روغن موتور خاصی را برای خودروهای تولید شده خودشان توصیه می­کنند و ادعا می­‌کنند که با روغن موتور توصیه شده، خودروها عملکرد بهتری را خواهند داشت.