صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: اطلاعات عمومیتفاوت انواع ضدیخ در چیست؟
محمد مهدی 5 ماه قبل

 
تفاوت انواع ضدیخ در چیست؟
اکثر خنک کننده از مواد شیمیایی پایه اتیلن گلیکول تشکیل شده است که می تواند سبز ، صورتی یا نارنجی باشد ولی فرمول کلی آنها یکسان است. به عنوان مثال ، آنچه باعث می شود ضد یخ / خنک کننده ضدیخ ایساکو ، ضدیخ شیمانول ، ضدیخ فیروزگام و ضدیخ پارس با یکدیگر متفاوت باشند مواد افزودنی و رنگی است که برای استفاده در انواع وسایل نقلیه با مسافت پیموده شده بالاتر طراحی شده اند ، در حالی که Original Green فرمول عمومی تری است که برای دهه ها در سراسر جهان استفاده می شود.
اتیلن گلیکول می تواند مایعات رادیاتور را حتی در دمای پایین تر از ۳۰ درجه زیر صفر از یخ زدگی محافظت کند و همچنین مانع از جوش آمدن مایعات در داخل موتور تا ۲۷۵ درجه فارنهایت می شود. بنابراین به عنوان بهترین ضد یخ کاربرد گسترده ای دارد.
اگر شما می خواهید مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما در هر زمان مقدار مناسبی ضد یخ دارد یا خیر باید بدانید که مقدار کم آن می تواند باعث گرم شدن بیش از حد موتور یا یخ زدگی شود و در طولانی مدت هزینه های کلانی به شما تحمیل خواهد کرد بنابراین باید سطح ضد یخ را هر ۲ تا ۳ ماه یک بار بررسی کنید.
ضدیخ چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟
ضدیخ چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟
اجزاء تشکیل دهنده ضدیخ چیست؟
طیف گسترده ای از ضد یخ / خنک کننده های مبتنی بر اتیلن گلیکول و بر پایه پروپیلن گلیکول برای کاربردهای خودروهای سنگین ، جاده ای ، آفرود و دریایی تولید می شود. این ترکیبات از یک مایع انتقال گرما ، نوعاً آب با اسید دیونیزه / اسمز معکوس (DI / RO) با کیفیت بالا ، گلیکول بکر ، بازدارنده های خوردگی و مواد افزودنی تشکیل شده اند که بسته به نوع مایع خنک کننده ممکن است ماهیت آلی یا معدنی داشته باشد.
ضدیخ روغنی بهتره یا اسیدی؟
بطورکلی دو نوع ضد یخ وجود دارد برخی از آنها حاوی مواد معدنی هستند که به آنها ضد یخ پایه روغنی می گویند که بیشترین کاربرد را دارند. انواع دیگر حاوی مواد آلی هستند که به آنها ضد یخ های الکلی گفته می شود.
در مقایسه این دو خنک کننده باید گفت که ضد یخ های روغنی موتور را کنترل می کنند تا وسیله نقلیه خنک شود و از گرمای بیش از حد خودرو جلوگیری می کند. این ضد یخ ها از گرمای زیاد موتور که باعث خرابی واشر یا سیلندر می شود، جلوگیری می کنند. بنابراین نسبت به ضد یخ های اسیدی به حفاظت بیشتر از موتور کمک می کنند زیرا ضد یخ های اسیدی می توانند به بدنه و قطعات موتور آسیب برسانند.
از دیگر مزایای این خنک کننده ها بهبود مصرف سوخت و کارایی آن است که عمر روغن را تا ۵۰ درصد افزایش می دهد. از نظر هزینه نیز این ضد یخ ها بسیار مقرون به صرفه تر هستند و کاربرد طولانی تری دارند.
چرا ضدیخ با گلیکول ساخته می شود؟
آب قابلیت انتقال حرارت کافی دارد اما رنج دمایی آن محدود است به همین دلیل وقتی گلیکول به آب اضافه می شود محدوده دمایی ماده حاصل بالاتر از هر یک از دو مایع به تنهایی است. اتیلن گلیکول (EG) شایع ترین گلیکول است که در ضد یخ استفاده می شود اما مایعات سازگار با محیط زیست مانند پروپیلن گلیکول (PG) نیز ممکن است استفاده شوند.
اتیلن گلیکول یک ضد یخ دائمی مورد استفاده در سراسر دنیا است زیرا با توجه به نقطه جوش بالایی که دارد می توان آن را در تابستان نیز استفاده کرد. این ماده علاوه بر خودروها در موارد دیگر نیز استفاده می شود البته پروپیلن گلایکول نیز به دلیل خاصیت سمی کمتر نسبت به اتیلن گلایکول در تولید ضد یخ مورد استفاده قرار می گیرد.
پروپیلن گلایکول در صنایع غذایی ، لوله‌های آب غیر شرب و بسیاری از مواد غذایی فرآوری‌ شده همچون بستنی، سس‌های سالاد و خمیر نانوایی استفاده می شود. از معایب پروپیلن گلایکول این است که در صورت عدم استفاده از عوامل ضد خوردگی با اکسیژن و یون‌های فلزی واکنش می ‌دهد و ترکیبات مختلفی مانند اسیدهای آلی را تشکیل می ‌دهد که خوردگی را تشدید می ‌کنند.