صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: اطلاعات عمومیتفاوت بین بازیافت زباله (Recycling) و استفاده‌ی مجدد (Reusing) چیست؟
وزیری 5 ماه قبل

همه‌ی ما درباره‌ی فواید بازیافت زباله شنیده‌ایم و می‌دانیم که این فرآیند اهمیت زیادی برای محیط زیست دارد. اما باید به شما بگوییم که بازیافت، تنها گزینه‌ی ممکن نیست. استفاده‌ی مجدد هم یکی دیگر از روش‌های مفید برای محافظت از محیط زیست است. شاید برای شما این سؤال پیش آید که «بازیافت بهتر است یا استفاده‌ی مجدد؟» برای پی بردن به جواب این سؤال ادامه‌ی مقاله را بخوانید. ما در این مقاله قصد داریم استفاده‌ی مجدد و بازیافت را تعریف کنیم، فواید هر کدام را بگوییم و با ارائه‌ی چند دلیل، به شما توضیح می‌دهیم کدامیک بهتر است. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

  • هر آنچه درباره‌‌ی بازیافت زباله باید بدانید

استفاده‌ی مجدد (Reuse) یا آپ سایکلینگ (Upcycling) چیست؟

استفاده‌ی مجدد، همان‌طور که از نامش مشخص است، استفاده‌ی دوباره از یک وسیله، به جای دور انداختن آن است. این یعنی از یک وسیله با یک هدف دیگر استفاده می‌شود.

استفاده‌ی مجدد، همان‌طور که از نامش مشخص است، استفاده‌ی دوباره از یک وسیله، به جای دور انداختن آن است. این یعنی از یک وسیله با یک هدف دیگر استفاده می‌شود. به طور مثال، از شیشه‌ی‌ مربا به‌عنوان لیوان نوشیدنی استفاده می‌شود. استفاده‌ی مجدد از مواد دور ریختنی و استفاده شده را آپ سایکلینگ می‌گویند. به عبارت دیگر، آپ سایکلینگ روشی است که افراد می‌توانند به کمک آن به طور مستقیم حجم خالص زباله‌های جامد را کاهش دهند.
استفاده‌ی مجدد یا آپ سایکلینگ نیاز به خلاقیت همراه با هنر و ابتکار در تغییر دارد. محصولاتی که از طریق آپ سایکلینگ ساخته می‌شوند، معمولا هدفمند و مفید هستند. در این فرآیند، محصولات قدیمی تغییر پیدا می‌کنند و به محصولات جدید تبدیل می‌شوند. در بسیاری از موارد، ارزش اشیاء با تغییر و تبدیل به شی دیگر افزایش پیدا می‌کند. در واقع آپ سایکلینگ با هدف افزایش ارزش و کیفیت یک شی انجام می‌شود. در استفاده‌ی مجدد اصل ماده تجزیه نمی‌شود، بلکه به همان شکلی که هست تبدیل به یک وسیله جدید می‌شود‌‌.