صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: سوالاتتفاوت بین سوزاندن و پیرولیز
nn 6 ماه قبل

تفاوت بین سوزاندن و پیرولیز
تفاوت کلیدی – سوزاندن در مقابل پیرولیز
هر دو سوزاندن و تجزیه در اثر گاز اشکال احتراق هستند ، تجزیه حرارتی ماده. آنها بر اساس نیاز اکسیژن برای فرآیند احتراق با یکدیگر متفاوت هستند. تفاوت اصلی بین سوزاندن و پیرولیز این است که سوزاندن احتراق مواد آلی در حضور اکسیژن است در حالی که پیرولیز احتراق ماده آلی در صورت عدم وجود اکسیژن است.
فهرست
1. بررسی اجمالی و تفاوت کلیدی 2. سوزاندن چیست 3. پیرولیز چیست؟ 4 شباهت بین سوزاندن و پیرولیز
سوزاندن چیست؟
سوزاندن احتراق ماده آلی در حضور اکسیژن است. این یکی از راه های مهم برای از بین بردن مواد زاید است. این نوعی از عملیات حرارتی است که در دمای بسیار بالا انجام می شود. فرآیند سوزاندن زباله را به خاکستر ، گازها (گاز دودکش) و گرما تبدیل می کند. از گرمای حاصل از این روش درمانی می توان برای تولید برق استفاده کرد.
سوزن سوزها در فرآیندهای سوزاندن در مقیاس بزرگ استفاده می شوند. اولین سوزن سوزها هیچ قدم برای جداسازی مواد برای جدا کردن مواد خطرناک ، حجیم یا قابل بازیافت ندارند. دستگاه های بخور سوز مدرن پیشرفته تر بوده و از تمام مواد مفید موجود در زباله ها استفاده می کنند. این دستگاه های سوزاننده دارای تجهیزات کاهش آلودگی (برای تمیز کردن گاز دودکش ها) هستند. دستگاه های بخور سوز مدرن جرم زباله ها را 80٪ کاهش می دهند. حجم آن حدود 95٪ کاهش می یابد.
چندین روش برای انجام فرآیند سوزاندن وجود دارد:

  1. شمع سوختن – شامل سوزاندن شمع مواد قابل احتراق روی زمین در یک منطقه باز است. بشکه سوخت: مواد قابل احتراق در داخل بشکه فلزی قرار می گیرد و سوخته می شود. این روش از پخش مواد سوزاننده جلوگیری می کند و خاکستر تولید شده در انتهای سوزاندن در پایین بشکه تسویه می شود. کوره دوار – کوره دوار نوعی دستگاه سوزاندن سوزان است. این دستگاه های بخور سوزنی در کاربردهای مقیاس صنعتی استفاده می شوند. تجهیزات بیشتری دارد و روند سوزاندن آن پیشرفته تر و پیچیده تر است. بستر سیال – این روش شامل عبور هوای گرم از طریق بستر ماسه ای تا زمان ایجاد شرایط بستر مایع می باشد. سپس ذرات زباله وارد این بستر سیال شده می شوند. Grate Grate – این نوع سوزان سوز معمولی است که در فرآیندهای مدیریت پسماند شهری مورد استفاده قرار می گیرد. احتراق کارآمدتر و کامل است

 

ad

مضرات سوزاندن شامل موارد زیر است:

  • سوزاندن باعث کاهش بازیافت مواد قابل بازیافت می شود زیرا سوختن راحت تر و ارزان تر از بازیافت است. سوزاندن اجزای گازی مانند دی اکسید کربن (CO2) را آزاد می کند. سوزاندن محصولات نهایی خطرناک منتشر می کند. سوزاندن می تواند منجر به خطرات مختلف سلامتی شود.

پیرولیز چیست؟
پیرولیز احتراق ماده آلی در صورت عدم وجود اکسیژن است. این یک تجزیه حرارتی است که در یک فضای بی اثر مثل حضور گاز خلاء انجام می شود. ترکیب شیمیایی مواد با این فرآیند تغییر می یابد ، و روند غیر قابل برگشت است.
به طور کلی ، تجزیه در اثر مواد آلی باعث تولید اجزای فرار به همراه مانده و تار حاوی کربن می شود. این فرایند به تولید نهایی در فاز جامد ، فاز مایع و فاز گاز نیز می پردازد. تجزیه در دماهای بالاتر از 430 درجه سانتی گراد انجام می شود. کربن زدایی نوعی پیرولیز است که باقیمانده جامد سرشار از کربن است.
موارد استفاده از پیرولیز به شرح زیر است:

  1. تولید اتیلن تولید تار تولید سوختهای زیستی از زیست توده.

چه شباهت هایی بین سوزاندن و پیرولیز وجود دارد؟

  • سوزاندن مواد و سوختن هر دو شامل سوزاندن مواد است. هر دو فرآیند ترکیبات گازی را به عنوان محصولات نهایی تولید می کنند.

تفاوت بین سوزاندن و پیرولیز چیست؟
خلاصه – سوزاندن در مقابل Pyrolysis
سوزاندن و پیرولیز روشهای تجزیه حرارتی هستند. تفاوت اصلی بین سوزاندن و پیرولیز این است که سوزاندن احتراق مواد آلی در حضور اکسیژن است در حالی که پیرولیز احتراق ماده آلی در صورت عدم وجود اکسیژن است.