صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: اطلاعات عمومیتفاوت روغن زیتون بکر با تصفیه‌شده در چیست؟
وزیری 6 ماه قبل

 
تفاوت روغن زیتون بکر با تصفیه‌شده در چیست؟
 
برخی از افراد روغن زیتون را به دو نوع می‌شناسند؛ با بو و بدون بو! حال آنکه روغن زیتون انواع مختلفی دارد که هر کدام خواص و کارایی منحصر به خود را دارند. به دلیل همین تنوع در نوع روغن زیتون، قیمت‌های متفاوتی نیز به آن‌ها اختصاص داده شده است. تفاوت این روغن زیتون‌ها در نحوه و میزان فرآوری و روغن‌گیری آنها از میوه درخت زیتون است.
 
در یک نوع دسته‌بندی، انواع روغن زیتون به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:
 

  • روغن زیتون فرابکر
  • روغن زیتون بکر
  • روغن زیتون معمولی
  • روغن زیتون تصفیه‌شده

با توجه به اینکه روغن لادن اقدام به تولید و عرضه دو نوع روغن زیتون باکیفیت کرده، قصد داریم در این مطلب به معرفی این دو نوع روغن زیتون، یعنی روغن زیتون بکر و روغن زیتون تصفیه‌شده بپردازیم.
 
روغن زیتون بکر
 
این روغن با روش‌های مکانیکی یا فیزیکی استخراج شده و بعد از مراحل شستشو و بدون هیچ‌گونه عملیات فرآوری، از دانه زیتون روغن‌گیری می‌شود.
روغن زیتون بکر به دلیل عدم فرآوری خاص در حین عملیات روغن‌گیری، ترکیبات مفید و منحصر به فرد زیتون را در خود دارد و برای تفت دادن و پخت‌وپزهای معمولی با درجه حرارت ملایم مناسب است. البته بهترین روش استفاده از روغن زیتون بکر، مصرف آن به عنوان پوشش سالاد و غذاهای مختلف است. با توجه به درجه حرارت خاصی که در فرآوری روغن زیتون بکر صورت می‌گیرد، در ساختار گلیسیرید روغن تغییری ایجاد نمی‌شود و به همین دلیل برای سلامت سیستم گوارش مفید است. این روغن سرشار از ویتامین A و E و D است.
روغن زیتون بکر، در دسته روغن‌های زیتون بودار قرار دارد و در زمان خوردن این نوع روغن، طعم و بوی زیتون کاملا حس می‌شود.
 
فواید روغن زیتون بکر در رژیم لاغری
 
مصرف روغن زیتون در کاهش وزن موثر است. اسیدهای چرب موجود در روغن زیتون که به صورت غیراشباع هستند، باعث ایجاد شکست در بافت‌های سلولی چربی در بدن می‌شوند و به کاهش وزن و توده‌های چربی کمک می‌کنند.
اگر به فکر لاغری و تناسب اندام هستید، استفاده از روغن زیتون بکر به ویژه برای میل کردن سالاد، بهترین گزینه است. این نوع روغن زیتون در روند لاغری به شما کمک می‌کند و گزینه‌ای فوق‌العاده در رژیم لاغری محسوب می‌شود. یکی از دلایلی که روغن لادن اقدام به تولید روغن زیتون بکر کرده است نیز توجه به همین موضوع مهم است.
 
روغن زیتون تصفیه‌شده
 
این نوع روغن زیتون به گونه‌ای فرآوری می شود که بی‌بو است و درجه حرارت بیشتری را نسبت به روغن زیتون بکر تحمل می‌کند. در نتیجه می‌توان گفت که روغن زیتون تصفیه‌شده برای پخت‌وپز مناسب است. این روغن به دلیل تصفیه شدن، بو و مزه تندی ندارد و برای کسانی که به بو و مزه روغن زیتون بکر علاقه‌ای ندارند مناسب است.
روغن زیتون تصفیه‌شده برای تفت دادن بسیار مناسب است؛ ولی بهتر است این کار با شعله کم و مدت زمان کوتاه‌تر صورت بگیرد. توجه کنید که استفاده از روغن زیتون به عنوان روغن سرخ کردنی، اگر با استفاده از شعله کم باشد، می‌تواند برای بسیاری از افراد که به هر دلیل از خوردن روغن سرخ‌کردنی منع شده‌اند، قابل‌استفاده باشد.
در اصل روغن زیتون تصفیه‌شده همان روغن زیتون بکر است که با مراحل اضافه‌تر مجددا تصفیه شده و بو و مزه تند آن را می‌گیرند و مقاومت حرارتی آن را بالا می‌برند.
 
روغن زیتون از هر نوعی که باشد اگر اصولی فرآوری شود و خالص عرضه گردد، برای سلامتی بسیار مفید است. پس هنگام خرید روغن زیتون به اصالت محصول و برند آن دقت کافی داشته باشید.