صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: روغن های صنعتی و گریس هاتفاوت روغن ۱۰W40 و ۲۰W50 و نحوه انتخاب روغن
nn 6 ماه قبل

دنیای خودرو : تفاوت روغن ۱۰W40 و ۲۰W50 و نحوه انتخاب روغن
برای اینکه بتوانید روغن موتور مناسب انتخاب کنید لازم است بتوانید اطلاعات نوشته شده روی جعبه ی روغن موتور را به درستی بخوانید. وقتی به جعبه ی روغن موتور نگاه میکنید، مشاهده خواهید کرد که اعداد و اطلاعاتی روی آن نوشته شده، اما اولین سوالی که مطرح میشود این است که این اطلاعات به چه معنا هستند؟! در واقع این اطلاعات برای کسی که از آنها سر رشته ای ندارد بیش از حد گمراه کننده است. با توجه به سوالات مکرری که میشود امروز قصد داریم این پیچیدگی را از بین ببریم. ابتدا با مقدمه ای شروع میکنیم و با روغن موتور و اعداد و واحدها و استانداردهای آن آشنا میشویم و سپس در مورد چگونگی انتخاب روغن موتور مناسب شما را راهنمایی خواهیم کرد.
در گذشته کسی به روغن موتور توجه نمی کرد، روغن، روغن است دیگر، نه؟ بسیار مشاهده شده که مردم روغن مناسب خودروی خود را استفاده نمیکنند و در بهترین حالت شاهد رفتار غیر عادی موتور و صدای بیشتر آن، و در بد ترین حالت شاهد “یاتاقان زدن” موتور هستند که خرج سنگینی برای مصرف کننده دارد. علت اصلی هم توجه نکردن به پیشنهاد شرکت سازنده است! و یا اینکه فقط به مغزه تعویض روغنی میروند و از فروشنده میخواهند روغن را عوض کند و مثلا در مواقعی که بخواهیم حساسیت به خرج بدهیم تاکید میکنیم که روغن بریزد! برای بعضی افراد، همین که موتور روشن شود و فرد را از نقطه ی A به B ببرد کافی است و فرد به آینده فکر نمیکند. افرادی هم هستند که به قدری حساس اند که با کیفیت ترین روغن ها را سر ۵۰۰۰ کیلومتر تعویض میکنند و فکر میکنند بهترین کار ممکن را انجام میدهند!
حالا به سراغ توضیح اعداد و متون نوشته شده روی جعبه ی روغن برویم. وقتی به جعبه ی روغن نگاه کنید، باید این ۴ مشخصه را ببینید. اگر ندیدید بدانید آن روغن کیفیت مطلوبی ندارد. سوال های بسیاری از کاربران در این قسمت وجود دارد. بعد از این میتوانید دقیقا بدانید که اطلاعات روی جعبه به چه معنا هستند.
۱- نوع روغن:
در واقع به ما نشان میدهد این روغن برای چه کاری ساخته شده است. به طور مثال روغن موتور، روغن گیربکس و …. واضح است که شما نباید برای مثال از روغن گیربکس برای موتور استفاده کنید.
۲-تکنولوژی ساخت روغن:
منظور از تکنولوژی ساخت روغن این است که بیس و پایه روغن چیست.
پایه های روغن به ۳ دسته تقسیم میشوند.
Mineral: که ترجمه ی فارسی آن “معدنی” است. به این معناست که این روغن از نفت خام گرفته شده است.
Synthetic: برگردان آن در فارسی “آزمایشگاهی” یا “سنتزی” است. این نوع روغن از نفت خام گرفته نشده و در آزمایشگاه ها و با فرمول های خاصی تهیه میشود.
Semi Synthetic یا Synthetic Blend یا Synthetic Technology: همه آنها یکی هستند و یعنی نیمه سنتزی. بر خلاف باور عموم، به سادگی این روغن ها مخلوطی از دو روغن سنتزی و معدنی نیستند و فرآیند پیچیده تری در پی آن نهفته است.
فرق بین پایه روغن ها:
فرق اصلی روش ساخت روغن ها است ولی در خواص و عملکرد هم تفاوت هایی دارند. روغن های معدنی مولکول های بزرگتری دارند و باعث میشوند در موتور های بسیار قدیمی که مشکل کم کردن روغن دارند، از مجراهای ریز و میکروسکپی نشت نکنند و البته عمر کمتری نسبت به انواع دیگر دارند. در شرایط ایده آل هر ۱۰٫۰۰۰ کیلومتر و در شرایط واقعی حدود ۶۰۰۰ کیلومتر عمر مفید آن هاست.
روغن های سنتری مولکول های کوچکتری دارند و باعث میشود بتوانند نقاط بسیار ریز موتور، که مولکول های درشت معدنی به آنجا نمیرسند، را نیز روان کاری کنند. عمر بسیار بیشتری دارند و در شرایط ایده آل، بعضی از آن ها تا ۳۰٫۰۰۰ کیلومتر و در شرایط واقعی تا ۲۰٫۰۰۰ کیلومتر هم عمر میکنند. قیمت آنها از روغن های معدنی گران تر است. البته هیچ گاه هیچ روغنی را ۳۰٫۰۰۰ کیلومتر استفاده نکنید! زیرا این عدد مربوط به شرایط ایده آل بدون فشار و مربوط به موتور های خاص و تابعی از خیلی موارد دیگر است.
روغن های نیمه سنتزی هم چیزی بین این دو است و ۲۰٫۰۰۰ کیلومتر در شرایط ایده آل و بین ۱۰٫۰۰۰ تا ۱۵٫۰۰۰ کیلومتر در شرایط واقعی کارکرد دارند. البته تمام این مطالب عمومی است و کارکرد دقیق را دفترچه مشخص میکند. در دفترچه، کارکرد فیلترها نیز مشخص شده است و همه ی فیلتر ها باید با هربار تعویض روغن تعویض شوند.
در صورتی که در، به گفته ی دفترچه، “شرایط سخت” رانندگی میکنید، یعنی غبار و آلودگی شدید و فشار بسیار شدید به موتور (حمل بار، بالا رفتن از کوه یا شیب طولانی به مدت زیاد در روز و یا رانندگی در کویر) اعداد بالا نصف میشوند. (البته کارکرد ایده آل آنها نصف میشود نه کارکرد واقعی. یعنی مثلا به جای ۲۰٫۰۰۰ کیلومتر روغن های نیمه سنتزی، باید هر ۱۰٫۰۰۰ کیلومتر و کمتر تعویض شوند. البته باز هم همه چیز به دفترچه بستگی دارد.)
اما چرا شرکت سازنده علاوه بر کیلومتر، زمان یک سال را نیز متذکر شده است؟ باید بدانید که عمر روغن پلمپ حدود ۳ تا ۵ سال است اما زمانی که پلمپ آن باز شود و مورد استفاده قرار گیرد از عمر آن کاسته میشود و مواد افزودنی آن خاصیت خود را از دست میدهند. پس چه کیلومتر و چه زمان یک سال زود تر رسیدند، روغن را عوض کنید. البته نه اینکه هوا روی آن اثر بگذارد، بلکه منظورمان قرار گرفتن در شرایط موتور است.
نکته ی دیگر که باید مد نظر داشته باشیم این است که کیلومتر سرویس ۲۰۶ هوشمند است. پس در صورت استفاده از روغن با کیفیت به آن اعتماد کنید چون اگر مثلا ۱ سال گذشته باشد ولی هنوز ۲۰٫۰۰۰ کیلومتر تکمیل نشده باشد، نمایشگر عدد را زودتر کم میکند تا ظرف یکسال کیلومتر سرویس هم ۰ شود. البته مگر آنکه وسواسی هستید! البته فقط در صورتی میتوانید به این کیلومتر و زمان بدون تعویض روغن رانندگی کنید که فیلتر مرغوب و اصلی استفاده کنید، در صورتی که از فیلتر روغن اصلی استفاده نشود، بین تعویض روغن ها، یک بار فیلتر روغن را هم تعویض کنید. یعنی حدود ۶٫۰۰۰ کیلومتر یکبار فقط فیلتر روغن را عوض کنید. یا زود تر روغن و فیلتر راعوض کنید.
عموما برای خودرویی مثل ۲۰۶ روغن معدنی پیشنهاد نمیشود.اما دفترچه این جمله را ذکر کرده است: “در صورت استفاده از روغن Total 5000 (که معدنی است) آنرا هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر عوض کنید” که نشان دهنده عمر بسیار کمتر روغن های معدنی نسبت به سنتزی ها است. دفترچه روغن نیمه سنتزی و سنتزی را مناسب موتور ۲۰۶ میداند. و با جمله ی بالا عملا به شما میگوید که توتال ۵۰۰۰ را توصیه نمیکند.
شرایطی هم وجود دارد که روغن سینتتیک مناسب نیست، آن هم زمانیست که موتور های دهه ی ۷۰ یا ۶۰ میلادی باشند. یا اینکه موتور بسیار فرسوده و پر کارکرد باشد و هر روغنی که تا حالا استفاده کرده اید باعث نشتی، کم شدن یا به اصطلاح بخار شدن شده باشد.
SAE :
مخفف Society of Automotive Engineers است. در واقع مهم ترین شاخصه ی شما برای انتخاب روغن است و بر روی روغن به صورت xxW-yy نوشته میشود. (به جای x و y عدد هستند-به جای x، مضرب ۵ از عدد ۰ تا ۲۰ قرار دارد و به جای y هم مضرب ۱۰ از عدد ۲۰ تا ۶۰). SAE به سادگی گرانوری روغن در دو دمای مختلف را در دو دمای مختلف بیان میکند، یعنی دما های ۴۰ و ۱۰۰٫ در روغن های ۴ فصل (یعنی اکثر روغن های بازار) عدد قبل از W نشان دهنده ی گرانوری روغن در سرما و عدد بعد از آن گرانوری آن در دمای کارکرد موتور را نشان میدهد. W به معنای Winter یعنی زمستان است. یعنی روغن ۴ فصل است و در سرما گرانوری کم و در گرما گرانوری آن بیشتر میشود.
نکته: نمودار هایی مثل این وجود دارند که باعث گمراهی کاربران میشوند:
تفاوت-روغن-10W40-و-20W50
این نمودار باعث میشود کاربران به اشتباه فکر کنند باید با توجه به دمای محیط SAE مناسب انتخاب کنند. در صورتی که SAE مناسب را فقط و فقط شرکت سازنده بیان میکند. این نمودار بیان میکند که در چه دمایی روغن تبدیل به روغن جامد میشود و در چه دمایی مثل آب روان میشود. به عبارتی حداقل و حداکثر دمای کارکرد روغن را نشان میدهد. SAE های مختلف، گرانوری های مختلف دارند و موتورها بر اساس کار با گرانوری های خاصی طراحی شده اند، پس هرگز نباید سر خود گرانوری را انتخاب یا تغییر دهیم بلکه باید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنیم.
انتخاب گرانروی اشتباه باعث فرسایش بیش از حد موتور میشود. البته گاهی اوقات دفترچه، چند گرانروی را مجاز اعلام میکند و از شما میخواهد بسته به دمای محیط یکی را انتخاب کنید که فقط در این مواقع است که باید به این نمودار ها نگاه کنید.
برای پژو ۲۰۶ با موتور TU5 این گرانوری ها از طرف شرکت پژو پیشنهاد شده است:
۰W-30
۵W-30
۵W-40
۱۰W-40
البته در دفترچه ی ایران خودرو تنها به ۱۰W-40 اشاره شده اما نمایندگی پژو در استرالیا این ۴ گرانوری را پیشنهاد میکند. (دفترچه های قدیمی مربوط به سال ۸۳ و قبل تر استفاده از ۲۰W-50 را هم مجاز دانسته اند که مربوط به موتور تیپ ۲ می باشد! اما در دفترچه های سال ۸۴ و بعد این روغن مجاز شناخته نشده است چون موتور ۱۶ سوپاپ یا همان تیپ پنجی است!) در بیشتر نقاط ایران با توجه به آب و هوا باید روغن xW-40 استفاده شود اما در صورتی که دمای محیط از ۳۰ درجه سانتی گراد بیشتر نمیشود استفاده از روغن xW-30 بهتر است.
در واقع برای شما فقط اعداد ۳۰ و ۴۰ مهم است زیرا این اعداد، گرانوری روغن در دمای کارکرد موتور را بیان میکنند و عدد قبل از W تنها گرانوری روغن در دمای سرد را بیان میکند.
اگر دمای محیط به طور میانگین از ۳۰ درجه بیشتر است از روغن های ۰W-30 و ۵W-30 استفاده نکنید البته این روغن ها تا ۴۰ درجه هم خاصیت خود را حفظ میکنند ولی احتیاط، واجب تر است و همچنین کمی پر گاز رانندگی کردن و یا به مدت طولانی از شیب بالا رفتن در دمای گرم تابستان میتواند دمای روغن را بیش از حد بالا ببرد به طوری که SAE 30 باعث آسیب به موتور شود.
توجه کنید که استفاده از روغن های SAE xxW-30 باعث کاهش مصرف سوخت و افزایش شتاب (البته تا حد کمی ولی محسوس) میشوند. دلیل آن هم این است که این روغن ها گرانوری کمتری دارند پس اصطکاک کمتر دارند و موتور نیروی کمتری صرف به کار انداختن اویل پمپ و چرخاندن میل لنگ میکند. و از طرفی اگر این گرانوری از حد خاصی کمتر شود (یعنی دمای محیط از ۳۰ بیشتر شود) دیگر روان کاری مناسب بین قطعات متحرک وجود نخواهد داشت و موتور آسیب شدید خواهد دید.
استفاده از روغن با گرانروی بیشتر یا کمتر از حد توصیه شده توسط کارخانه بسیار پر مخاطره خواهد بود!
گرانوری :
ویسکوزیته یا گرانروی (Viscosity) به مقاومت یک مایع در مقابل جاری شدن گفته میشود. به طور مثال گرانوری عسل در دمای اتاق بسیار بیشتر از آب هست. و آب در دمای ۰ درجه، گرانوری ۰ دارد. یعنی جامد هست و جاری نمیشود)
API:
مخفف American Petroleum Institute است. در واقع استاندارد روغن است و اولویت دوم انتخاب روغن برای شماست. (اولویت اول گرانوری است). استاندارد API به صورت Sx روی جعبه ی روغن وجود دارد و به جای x یک حرف لاتین وجود دارد (از A تا N بر اساس حروف الفبا، بدون در نظر گرفتن K و I) و هرچه حرف لاتین بالاتر باشد استاندارد روغن بیشتر است. البته برای موتور های دیزلی به صورت API Cx است. (S یعنی Spark Plug Ignition به معنی احتراق با شمع و C یعنی Compression Ignition به معنی احتراق با کمپرس که اشاره به بدون شمع بودن موتور های دیزلی و احتراق مخلوط سوخت و هوا صرفا با کمپرس سیلندر دارد)
API به ترنیب زیر نشان داده میشود:
API SA, SB, SC, SD, SE, SF, SG, SH, SJ, SL, SM, SN
SG در سال ۱۹۸۹ معرفی شد، مواد افزودنی زیادی برای مقابله با سایش و رسوبات توی موتور دارد
SH سال ۱۹۹۳ معرفی شد، از نظر مواد افزودنی مثل SG هست ولی میزان فسفر در ان کمتر شده، نوسانات گرانوری کمتر شده و میزان سایش هم کمتر.
SJ سال ۱۹۹۶ معرفی شد و مثل دو استاندارد قبلی با این تفاوت که میزان فسفر ، میزان سایش و نوسانات گرانوری کنترل شده و کمتر هستند. در نتیجه الایندگی کمتری دارد.
SL سال ۲۰۰۱ معرفی شد. کاملا با روغن های قبلی تکنولوژی متفاوتی دارد و مناسب استفاده در موتور های مدرن امروزی است و استاندارد آلایندگی بسیار خوبی دارد
SM سال ۲۰۰۴ معرفی شد، مقاوت بیشتر در برابر زنگ زدن، از بین بردن رسوبات بیشتر، میزان سایش کمتر و همچنین عملکرد بهتر موقع استارت سرد و عمر بیشتر روغن نسبت به قبلی ها از مشخصات این روغن است.
SN سال ۲۰۱۱ معرفی شده و مشابه SM هست با این تفاوت که هرچیزی که نوشته شده در بالا الان بهتر شده است.
از آوردن مشخصات دیزلی خودداری میکنیم.
نکته ای که وحود دارد این است که API های بزرگتر با API های کوچکتر هم خوانی دارند، یعنی اگر دفترچه از شما میخواهد که API SL استفاده کنید، به این معنی است که میتوان از SM و SN نیز استفاده کرد. ولی از SJ خیر.
برای موتور پژو ۲۰۶ حداقل باید استاندارد SL انتخاب شود ولی میشود از SM و SN نیز استفاده کرد. در واقع SM و SN عمر بیشتر و کیفیت بیشتر دارند و SL هم هیچ مشکلی ندارد. ولی هرگز نباید از SJ برای ۲۰۶ استفاده شود زیرا امکان آسیب رسیدن به موتور و قطعه های مهم و گران قیمت از جمله Catalytic Converter یا مبدل کاتالیست وجود دارد.
نمونه ای از روغن با مشخصات ذکر شده بر آن:
روغن کاسترول مگنتیک
ACEA
یکی دیگر از استاندارد هایی که روی جعبه ی روغن خواهید دید ACEA است. این استاندارد به نوعی عملکرد روغن را نشان میدهد. به صورت Ax/By نوشته میشود که به جای x و y عددی از ۱ تا ۵ خواهد بود. البته B برای موتور دیزلی و A برای موتور بنزینی است. ممکن است از نوشتن B بر روی بعضی روغن ها صرف نظر می شود.
A1 روغن با این استاندارد باعث کاهش مصرف سوخت خواهد بود.
A2 عملکرد معمولی (از رده خارج).
A3 عملکرد بهتر و عمر بیشتر روغن.
A4 رزرو برای موتور های آینده با انژکتور های خاص
A5 هر دو عامل صرفه جویی مصرف بنزین A1 و عملکرد بسیار خوب و عمر بیشتر A3 را با هم دارد.
برای موتور پژو ۲۰۶ باید از A3 و یا از A5 استفاده شود.
نمونه ای ازروغن که ACEA و SAE در جلوی جعبه هستند.
روغن موتور کاسترول مگنتیک
تاییدیه ها:
بسیاری از روغن ها تاییدیه از کارخانه های بزرگ خودروسازی مانند مرسدس بنز، ب ام و، فولکس واگن و… دارند. نکته ی مهم این است که نباید فکر کنید چون روغنی از مرسدس بنز تاییدیه دارد یعنی بهترین روغن دنیاست.
تاییدیه ها به این صورت هستند:
VW
نوشتار این تاییدیه به صورت VW 500.00, 501.00, 505.00 نوشته میشود. سعی کنید VW 503, 504, 506 یا ۵۰۷ را انتخاب کنید چون جدیدتر هستند. یعنی در واقع عداد قبل از اینها از رده خارج هستند.
MB
مثلا به این صورت : MB 229.1 . استاندارد های جدید تر این تاییدیه به صورت MB 229.3 یا MB 229.5 هستند. سعی کنید روغن تان استاندار بالاتر را داشته باشد.
BMW
به این صورت است BMW LL-98 . استاندارد های بالاتر این تاییدیه به صورت LL01 و LL04 هستند.
توجه داشته باشید که ممکن است همه این تاییدیه ها بر روی جعبه نباشند و تنها یک یا دو تاییدیه باشند. هرچند روغن های با کیفیت حداقل این ۳ تاییدیه را دارند، اما در صورتی که تنها یکی از آنها روی جعبه بود هم دلیلی بر بی کیفیتی روغن نیست!
در زیر، چند نمونه روغن وجود دارد که همه ی این مشخصات بر جلوی آنها قرار دارد.
توجه کنید که اگر روغنی حتی یکی از این ۴ مشخصه را نداشت کیفیت خوبی ندارد. همه ی روغن های با کیفیت این ۴ استاندارد (API, SAE, ACEA و تاییدیه ها را جایی روی جعبه دارند.)
تفاوت روغن 10W40 و 20W50 و نحوه انتخاب روغن
بسیار خب حالا شما میدانید که نوشته های روی جعبه به چه معنی هستند، و چطور آنها را بخوانید. حال به سوالات متداول که بارها پرسیده شده پاسخ میدهیم.
۱-روغن موتور اصلا چرا لازم است؟
وظیفه ی روغن موتور و در حالت کلی روانکار ها در هر وسیله ای جلوگیری از تماس مستقیم فلز با فلز است. به این صورت که اصطکاک را کاهش میدهند و به جای تماس مستقیم فلز با فلز، لایه ای محافظتی بین آن دو تشکیل میشود که به این صورت از فرسایش دو قطعه ی فلزی جلوگیری میشود. نکته ای که وجود دارد این است که این خود روغن نیست که روان کاری انجام میدهد، بلکه شارش روغن است. با دقت در این نکته اهمیت گرانوری روغن نمایان میشود، یعنی موتورها بر اساس شارش خاصی از روغن طراحی شده اند و استفاده از گرانروی غیر استاندارد این شارش را کم یا زیاد میکند و باعث فرسایش موتور میشود. همچنین روغن به خنک سازی موتور هم کمک میکند و در آخر از زنگ زدن اجزای موتور جلوگیری میکند.
۲-چرا بعد از مدتی روغن موتور باید عوض شود؟
روغن موتور ها علاوه بر روانکاری وظیفه ی تمیز کردن اجزای داخل موتور و حل کردن هر گونه ناخالصی حاصل از احتراق، که عمدتا مواد اسیدی و کربن هستند، را نیز بر عهده دارند. به همین دلیل است که روغن موتور بعد از چند روز در موتور سیاه یا تیره میشود. پس حداقل برای تمیز ماندن داخل موتور باید روغن موتور عوض شود. اما دلیل مهم تر از آن این است که روان کارها پس از مدتی خواص خود را از دست میدهند. یعنی دیگر گرانوری مورد نیاز موتور را نخواهند داشت. روغن های سنتزی بسیار بیشتر از روغن ها معدنی عمر میکنند.
۳-چه زمانی زمان مناسب عوض کردن روغن موتور است؟
دقت کنید زمانی که مشاهده کردید روغن تیره است به هیچ وجه به معنای آن نیست که عمر روغن به پایان رسیده، زیرا بعد از چند روز در موتور بودن رنگ روغن تیره میشود. زمان مناسب تعویض روغن در دفترچه ی خودرو وجود دارد. اما آن عدد (به طور مثال در پژو ۲۰۶) مربوط به شرایط ایده آل و تئوری است نه شرایط واقعی. پس به جای ۲۰٫۰۰۰ کیلومتر معرفی شده در دفترچه پیشنهاد میکنیم روغن را در ۸٫۰۰۰ کیلومتر یا هر سال عوض کنید. این ۲۰٫۰۰۰ کیلومتر و یک سال تئوری برای روغن نیمه سنتزی توتال ۷۰۰۰ است. پس اگر روغن تمام سنتزی استفاده میکنید (مثل توتال ۹۰۰۰) کمتر از ۱۸٫۰۰۰کیلومتر و یک و نیم سال عوض کنید. همچنین در مورد روغن توتال ۵۰۰۰ که محصولی معدنی است پژو توصیه کرده که آنرا هر ۱۰٫۰۰۰ کیلومتر یا ۶ ماه عوض کنید و در شرایط واقعی میشود حدود ۴٫۰۰۰ کیلومتر، از تحلیل این جمله میشود فهمید که پژو عملا استفاده از روغن توتال ۵۰۰۰ (یا هر روغن معدنی و ۲۰W-50 ) را توصیه نمیکند! البته اگر وسواسی نیستید هم میتوانید به کیلومتر سرویس در داشبورد هم اطمینان کنید البته به شرطی که روغن مورد تایید دفترچه و فیلترهای مرغوب و اصلی را استفاده کرده باشید. به غیر از روش کیلومتر روش دقیق تری وجود ندارد که به ما بگوید دقیقا چه زمانی زمان تعویض روغن است. اما روشی وجود دارد به این صورت که وقتی موتور کاملا سرد است، یعنی بعد از حداقل ۸ ساعت خاموش ماندن، گیج را بالا بکشید و چسبندگی روغن بین انگشتان را بررسی کنید. روغن باید کمی حالت چسبندگی داشته باشد و نباید مثل آب باشد. اگر روغن مثل آب بود آنرا در اسرع وقت تعویض کنید.
۴-چه مقدار روغن موتور برای خودروی من نیاز است؟
برای موتور TU5 در صورت ساکشن کردن ۳٫۴ لیتر و در صورت تخلیه با پیچ،۳٫۲ لیتر.
برای موتور TU3 در صورت ساکشن ۳٫۲۵ لیتر و در صورت تخلیه با پیچ،۳ لیتر.
البته اگر ساکشن میکنید مطمئن شوید که داخل محفظه فیلتر هم ساکشن میشود وگرنه با پیچ تخلیه فرقی ندارد.
خود فیلتر حجم چندانی ندارد ولی حدود ۳۰۰ سی سی روغن در محفظه ی فیلتر ۲۰۶ وجود دارد، پس اگر فیلتر را تعویض نمیکنید (که اصلا توصیه نمیشود) نیازی نیست روغن کمتری بریزید. البته همیشه بعد از تعویض روغن اجازه دهید موتور ۵ دقیقه در جا کار کند تا اگر نشتی وجود داشته باشد متوجه شوید. و بعد از آن هم وقتی موتور ۱۵ دقیقه خاموش ماند،حتما گیج روغن را چک کنید. در بعضی خودروها فیلتر روغن طوری طراحی شده که به طور کامل (فیلتر و مخزن) از موتور جدا میشوند، در این طور مواقع اگر فیلتر تعویض نشود باید ۳۰۰ سی سی کمتر روغن در نظر گرفته شود. اما در موتور ۲۰۶ تنها خود فیلتر قابل جدا شدن است و محفظه ی فیلتر ۳۰۰ سی سی گنجایش دارد.
به شدت توصیه میکنیم که با هربار تعویض روغن، تمام فیلترها هم تعویض شوند.
برای ظرفیت موتور های دیگر به دفترچه مراجعه کنید.
سعی کنید هرگز از مقدار توصیه شده بیشتر روغن نریزید. زیرا باعث فشار آمدن به کاسه نمدها میشود که ممکن است به نشتی روغن منجر شود. و در بدترین شرایط میتواند روغن به شمع ها برسد و عمل احتراق را مشکل کند.
۵-چطور یک گرانوری را بخوانیم، و به چه معناست؟
روغنی با گرانوری ۵W-40 را در نظر بگیرید. وقتی روغنی گرم میشود، روان تر میشود. روغن های قدیمی که باید فصل به فصل عوض میشدند ممکن بود هنگامی که موتور گرم میشد،بیش از حد روان باشند. در اینجا روغن های ۴ فصل به کمک می آید. این روغن ها نمیگذازند وقتی روغن در دمای کارکرد موتور است بیش از حد روان شود، یا وقتی دما به زیر ۰ میرسد روغن، جامد شود. پس روغنی مثل ۵W-40 روغنی است که در سرما مانند یک روغن با SAE 5 عمل میکند (یعنی به مقدار نسبتا خوبی روان است و مناسب برای استارت سرد) و وقتی به دمای کارکرد موتور میرسد، در حد یک روغن SAE 40 روان است نه بیش از حد روان که مثل آب باشد. هر چقدر که عدد قبل از W کمتر باشد به این معنی است که این روغن بسیار راحت تر در دمای های پایین جریان پیدا میکند و این برای موتور مهم است، زیرا اگر روغن بیش از حد سفت باشد به اویل پمپ و در نهایت موتور فشار مضاعف وارد میکند و مهم تر از آن، همه ی نقاط موتور روغن کاری مناسب نخواهند شد. به همین دلیل است که خودرو قبل از حرکت باید گرم شود. زیرا با اینکه گرانوری ۵ بسیار گرانوری خوبی است ولی هنوز برای کارکرد موتور در دورهای بیش از ۲۰۰۰ بسیار پر زیان است. پس قبل از حرکت، حدود ۳۰ ثانیه در هوای گرم و حدود ۲ دقیقه در هوای سرد صبر کنید تا موتور در جا گرم شود و بعد از آن ملایم رانندگی کنید تا کمی موتور گرم شود. از آنجا میفهمید که موتور گرم شده که دمای آب کمی بالا بیاید. طبق گفته ی دفترچه، “هرگز با موتور سرد رانندگی نکنید!!!“
از طرفی هرچه تفاوت بین دو عدد SAE بیشتر باشد، تغییرات گرانوری روغن بیشتر میشود و نیاز به مواد افزودنی گران تری دارد تا گرانروی خود را در تمام دما ها حفظ کند. پس آن روغن گران تر میشود. و هرچه تفاوت بین دو عدد کمتر باشد روغن ارزان تر میشود. در واقع، شاخص گرانوری (Viscosity Index)، به همین قضیه گفته میشود. یعنی توانایی روغن برای حفظ گرانوری مناسب با تغییرات دما. چون میدانیم که روان کارها با افزایش دما روان تر میشوند. شاخص گرانوری مناسب برای روغن های مختلف:
تفاوت بین دو عدد SAE=30 > حداقل شاخص گرانوری ۱۵۰
تفاوت بین دو عدد SAE=35 > حداقل شاخص گرانوری ۱۶۰
تفاون بین دو عدد SAE=40 > حداقل شاخص گرانوری ۱۷۰
و…
توجه کنید شاخص گرانوری روی جعبه ی روغن نوشته نشده است. شاخص گرانروی روغن در Data Sheet یا وبسایت سازنده قرار دارد.
۶- دفترچه به من میگوید از روغن ۱۰W-40 استفاده کن، آیا ۵W-40 بیش از حد شل و روان است؟
خیر، به هیچ جه. این اشتباه بسیاری از کاربران و ۹۰ درصد تعویض روغنی ها است. همان طوری که توضیح داده شد، این روغن ۴ فصل است. پس فرق این دو روغن فقط در استارت سرد است. چون وقتی به دمای کارکرد موتور برسند هر دو دارای یک گرانوری میشوند-SAE 40. در واقع روغن ۵W-40 بهتر از ۱۰W-40 است و گرانتر چون تمام سنتزی است پس عمر بیشتری دارد و کیفیت بهتر. در مورد ۰W-40 هم این موضوع صادق است. اما چون کارخانه سازنده پیشنهاد کرده از ۱۰W-40 استفاده کنید بهتر است از همان نوع روغن استفاده شود.
۷-فرق روغن های ایرانی با روغن های خارجی چیست؟
فرق آنها در بسته بندی و برند آن ها است! تجربه ثابت کرده که روغن های ایرانی میتوانند با روغن های خوب بازار مثل توتال یا کاسترول و … رقابت کنند. با خیال راحت از برندهایی مثل ایرانول، نفت پارس و بهران استفاده کنید.
۸-دفترچه روغن Total را پیشنهاد میدهد، آیا حتما باید از این برند استفاده کنم؟
خیر، شما میتوانید از هر روغنی که مشخصات مثلا Total Quartz 7000 را داشته باشد استفاده کنید. یعنی هر روغنی که SAE 10W-40 API SL باشد. این نکته در دفترچه ی زبان انگلیسی ذکر شده است و اصلا در دفترچه ی انگلیسی ذکر نشده که فقط از Total Quartz 7000 استفاده شود.
۹-بعد از تعویض روغن صدای موتور بیشتر شده، مشکل از چیست؟
با اینکه میتواند صرفا تلقین هم باشد اما در مواردی روغن تقلبی و یا استفاده از گرانوری به غیر از گرانوری توصیه شده، عدم تخلیه ی کامل روغن قبلی و یا کمبود روغن باعث این پدیده میشود.
۱۰-اگر تلقین است، پس چرا بعضی وقتها بعد از تعویض روغن به وضوح صدای موتور کمتر میشود ؟
این قضیه تا حدی تلقین است و تا حدی خیر. چون روغن تازه در موتور است و خاصیت روان کاری خوبی دارد و روغن قبلی عمرش را کرده بوده، پس روغن جدید باعث بهبود کارکرد موتور میشود. و ممکن است این بار شما گرانوری مناسب موتور را استفاده کرده باشید.
۱۱-از کجا بفهمیم روغن تقلبی یا اصلی است؟
آسان ترین راه این است که اطمینان حاصل کنید که روغن پلمپ است و مثلا درِ قوطی، برند روغن است. مثلا اگر روغن توتال پلاستیکی میخرید، درِ آن نیز توتال باشد و نه مثلا Elf. اما بهترین راه این است که از جای مطمئن خرید کنید. یعنی بورس روغن در شهر خودتان. به طور مثلا در تهران، تهرانسر- بلوار گلها بورس روغن است و روغن ها حتی تا ۵۰ هزار تومان از بازار ارزان تر هستند و احتمال تقلب در آن ها بسیار بسیار کم است.
۱۲-فرق توتال پلاستیکی با فلزی چیست؟
توتال با جعبه ی پلاستیکی ساخت ایران و شرکت بهران است و عملا با بهران سوپر پیشتاز فرقی ندارد و فقط پول اضافی بابت برند آن میدهید! توتال فلزی گفته میشود از امارات وارد میشود و بعضی ها هم میگویند در ساوه پر میشود. اما این روغن ها از هر کجا که می آیند به وضوح کیفیت بسیار خوبی دارند. البته به شرط اصل بودن! با توجه به این صفحه از بخش خاور میانه ی توتال، میفهمیم که این روغن ها اگر اصل باشند، واقعا همان توتال فرانسه اند منتها با بسته بندی متفاوت.
http://www.totalmarketingmiddleeast.com … lubes.html
توتال جعبه فلزی

۱۳-آیا با تعویض روغن، فیلتر ها را هم عوض کنم؟
بله حتما همه ی فیلتر ها (هوا-کابین-روغن) را عوض کنید. و به برند آنها نیز دقت کنید. در بین مردم باب است که فیلتر پرفلکس اصل است، بله این فیلتر کیفیت خوبی دارد ولی مدل تقلبی آن به شدت فراوان است، اما نگران نباشید، تا وقتی که کلمه ی پرفلکس با این املا روی آن باشد اصل است: PURFLUX توجه کنید دقیقا با این املا. و مثلا Perflex تقلبی است
۱۴-نیاز به سر ریز روغن دارم، آیا میتوانم دو روغن را مخلوط کنم؟
خیر، هیچ وقت دو روغن مختلف را مخلوط نکنید حتی اگر از یک برند باشند. اگر میخواهید روغن سر ریز کنید باید دقیقا برند، API, SAE یکسان داشته باشند و مثلا نباید Total 9000 با ۷۰۰۰ مخلوط شود. بنابراین به یاد داشته باشید که دفعه ی پیش چه روغنی استفاده کرده اید و از بازار بسته بندی های یک لیتری بخرید و سر ریز کنید. یا از باقی مانده ی روغنی که استفاده کرده اید (در صورت وجود) استفاده کنید
۱۵-اگر بخواهم برند روغن را عوض کنم چه مشکلی است؟ باید از موتور شو/اویل فلاش استفاده کنم؟
خیر شما میتوانید برند روغن را عوض کنید به شرطی که اولا قبل از تعویض روغن حداقل ۱۵ دقیقه موتور خاموش باشد ثانیا با ساکشن تخلیه کنید تا مقدار بیشتری روغن قبلی خارج شود. اویل فلاش برای زمانی است که موتور بسیار پر کارکرد باشد و پر از جرم باشد که برای ۲۰۶ به هیچ وجه توصیه نمیشود. زیرا اگر موتور بسیار کثیف و جرم گرفته باشد این محلول میتواند باعث شود این جرم ها در اویل پمپ یا در هر نقطه ی حساس موتور گیر بیافتند و جریان روغن را قطع کنند. که این امر منجر به یاتاقان زدن موتور خواهد شد!

۱۶-صبح ها موقع استارت سرد خودرو لرزش دارد، آیا این مشکل به روغن ربطی دارد؟
بله. با استفاده از روغن با گرانوری کمتر یعنی ۵W-40 به جای ۱۰W-40 مشکل شما تا حد زیادی رفع خواهد شد. البته به شرطی که مشکل از دیگر قسمت های خودرو نباشد و دفترچه راهنمای روغن ۵W-40 را توصیه کرده باشد!
۱۷-چکار کنیم تا موتورمان هیچ گاه لجن و جرم نبندد و هیچ گاه نیازی به تعمیر نداشته باشد؟
جواب ساده است، فقط و فقط با تعویض به موقع روغن و فیلترها و بقیه مواد مصرفی و البته انتخاب روغن مناسب و قطعات با کیفیت. اگر شما به موقع روغن خود را تعویض کنید و روغن خوبی انتخاب کنید و قطعات های شما با کیفیت باشند، هرگز نیاز به تعمیر کار نخواهید داشت.
۱۸-چطور گیج روغن را چک کنم؟
بهترین زمان برای چک کردن روغن زمانی است که خودرو حد اقل ۱۵ دقیقه و در بهترین حالت ۱ ساعت در جایی صاف با موتور خاموش بوده باشد. سپس گیج روغن را بالا بکشید و ابتدا آنرا با دستمال کاغذی تمیز کنید سپس دوباره آنرا تا آخر جا بزنید و بیرون بکشید حالا به گیج نگاه کنید:
در همه ی گیج ها دو سطح وجود دارد، یا هاشور خورده است، یا فاصله ای بین ۲ سوراخ، یا چندین خط موازی. در هر صورت باید تا بین دو سطح روغن باشد. اگر کمتر باشد حتما در اسرع وقت روغن اضافه کنید و اگر بیشتر بود باید سعی کنید آنرا با ساکشن تخلیه کنید و سپس به مقدار کافی سر ریز کنید.
تفاوت روغنهای 10W40 و 20W50
توجه کنید که گیج روغن کاملا صاف نیست و کمی کجی در آن طبیعی است…….. ضمنا همیشه به گیج اعتماد کنید چون سنسور الکترونیکی داشبورد خطا دارد.
یکی از امکاناتی که ماشین های ما داره، نشون دادن میزان سطح روغن به صورت الکترونیکی در پشت آمپر هست. وقتی کلید ماشین رو در مرحله ی آخر قرار میدید، قبل از اینکه کیلومتر اصلی به نمایش در بیاد، شش عدد مربع (یا خط) نشون داده میشه. اول باید عرض کنم که دوستان اهل فن معتقدند این سنسور با خطای زیادی کار می کنه و نمی تونه اصلا ملاک مناسبی برای فهمیدن سطح واقعی روغن موجود در موتور باشه و بهترین کار استفاده از گیج اصلی موتوره. با اینکه این نمایش قابل اتکا نیست اما یه توضیح مختصر میدم.
– اگر میزان روغن از سطح استاندارد کمتر باشه تمام مربع ها تبدیل به خط میشند و چشمک میزنند. ضمن اینکه نوشته max خاموش و min چشمک میزنه
– اگر میزان روغن از سطح استاندارد بیشتر باشه مربع ها به همراه نوشته ی max چشمک میزنند.
– اگر همه چیز به استناد سنسور عادی باشه هر شش شماره ی آمپر تبدیل به شش مربع میشند و نوشته ی max و min همزمان روشن هستند اما چشمکی نداریم.
– اگر کمی از سطح روغن کم باشه به نسبتی که کم تشخیص داده بشه ۱ تا ۵ عدد از مربع ها از راست به چپ تبدیل به خط میشند.
یه بار دیگه تاکید می کنم اطلاعات این قسمت قابل استناد نیست و شما باید ملاکتون گیچ اصلی خودرو باشه.

۱۹-آیا این مطلب درست است که ۵W-40 برای زمستان و ۱۰W-40 برای تابستان بهتر است؟
شما میتوانید هر دو ی این روغن هارا هم در زمستان و هم در تابستان استفاده کنید، با این تفاوت که ۵W-40 در زمستان باعث میشود خودرو بسیار راحت تر روشن شود و تا زمان گرم شدن موتور، آسیب کمتری به قطعات متحرک برسد. و در تابستان هم با اینکه فرق زیادی با ۱۰W-40 ندارد اما باز هم تا زمان رسیدن موتور به دمای کاری یعنی حدود ۱۰۰ درجه، زودتر به گرانوری مطلوب موتور میرسد. البته لازم به ذکر است که تکنولوژی ساخت ۵W-40 ها سنتزی است یعنی کیفیت بیشتر و عمر بیشتر دارند – جدول زیر را ملاحظه کنید. البته قیمت ۵W-40 گران تر است. پس جهت صرف اقتصادی در تابستان از ۱۰W-40 استفاده کنید اما اگر مسئله پول نیست پس همان ۵W-40 را تمام سال استفاده کنید. استفاده از ۵W-40 در زمستان نیز اجباری نیست و بر حسب پولتان انتخاب کنید. اما اگر استارت راحت تر و آسیب کمتر به موتور در اثر گرانوری کم روغن در اثر هوای سرد میخواهید پس ۵W-40 و اگر مسئله پول نیست ۰W-40 و ۰W-30 استفاده کنید!
۲۰-دفترچه روغن SL میخواهد. در صورت استفاده از SM یا SN چه مشکلی پیش می آید؟
هیچ مشکلی، در واقع شما کیفیت بیشتری استفاده میکنید و البته پول بیشتری میدهید. پس هیچ مشکلی نخواهد بود.اما به هیچ وجه از SJ و پایین تر استفاده نکنید.
۲۱-روغن سنتزی بهتر است یا نیمه سنتزی؟
مشخص است که روغن های سنتزی کیفیت بیشتر، عمر بیشتر، کارایی بیشتر و البته قیمت بیشتری دارند. البته چون دفترچه روغن های SL پیشنهاد میدهد و SL ها معمولا نیمه سنتزی هستند و البته همه ی ۱۰W-40 ها نیمه سنتزی هستند، بهتر است از همان نیمه سنتزی استفاده شود اما میتوان از روغن سنتزی نیز استفاده نمود
روغن سنتزی یا نیمه سنتزی

۲۲- روغنی که خریداری کرده ام عبارت SL/CF روی آن نوشته شده. CF به چه معناست؟
در استاندارد های API، اگر با C شروع شود یعنی برای موتور دیزلی است. عبارت SL/CF یعنی این روغن موتور برای موتور بنزینی که استاندارد SL میخواهد و برای موتور دیزلی که استاندارد CF میخواهد قابل استفاده است. این قضیه در استاندارد ACEA هم صدق میکند مثلا A3/B3 یعنی استاندارد بنزینی A3 و دیزلی B3
۲۳-در صورتی که روغن را به موقع عوض نکنیم چه اتفاقی می افتد؟
روغن خاصیت، کارایی و مهم تر از همه گرانوری خود را از دست میدهد و باعث فشار و فرسایش شدید قطعات متحرک موتور میشود.
۲۴- در موتور ماشین ۲۰۶ پیپ ۵ من همیشه روغن ۲۰W-50 بوده. آیا مشکلی پیش آمده؟
اگر موتور را باز کنید ممکن است نقاطی را پیدا کنید که فرسایش شدید در آنها مشاهده میشود. اما اگر به موتور فشار وارد نشده باشد احتمال آسیب کم است. همچنین مصرف سوخت و شتاب شما در مقایسه با وقتی که xW-40 یا xW-30 استفاده کنید بیشتر است. پژو SAE xxW-50 را پیشنهاد نمیکند. اما ضرر این گرانوری به مراتب کمتر از گرانوری های کمتر SAE 30 مثل SAE xW- 20 است.
۲۵-تا حالا در ماشینم روغن معدنی میریختم، آیا اگر بخواهم روغن سنتزی استفاده کنم مشکلی پیش می آید؟
تا زمانی که روغن قبلی را به طور کامل با ساکشن تخلیه کنید و فیلتر را هم عوض کنید خیر هیچ مشکلی به وجود نمی آید. این قضیه که نباید نوع روغن را عوض کرد مربوط به زمانی است که نتوانید کل روغن موتور را تخلیه کنید و مقداری روغن در کارتل باقی بماند.
۲۶-استفاده از مکمل های روغن چه مزایا و معایبی دارد؟
تمام روغن موتور های امروزی، Additive های مورد نیاز موتور را دارا هستند. به این معنی که نیازی به مکمل های روغن نیست. مکمل های روغن بیشتر برای موتور های دهه های ۷۰ و ۶۰ میلادی استفاده میشود. سازندگان امروزی استفاده از این مکمل هارا پیشنهاد نمیکنند زیرا باعث به هم زدن فرمول روغن و آسیب به مبدل کاتالیست میشوند.
۲۷-آیا واقعا موتور به نوعی روغن خاص اداپته میشود؟
خیر این اصطلاح نادرست است. ریشه این اصطلاح این است: یک موتور قدیمی با کارکرد بالا را در نظر بگیرید که در آن پر از رسوبات است و همه ی مجاری آن و کاسه نمدها پوسیده شده. صاحب این خودرو از اول تا کنون از روغن معدنی استفاده کرده است. حالا اگر که از روغن سنتزی استفاده کند تمام موتور شروع به روغن ریزی خواهد کرد و علت آن است که مولکول های روغن های سنتزی بسیار کوچکتر از معدنی ها هستند و به راحتی از حفره های ریز و میکروسکپی رد میشوند. به همین دلیل صاحب آن خودرو فکر میکند موتور به روغن قبلی”آداپته شده بود”.
۲۸- چرا دمای محیط بر روی انتخاب گرانوری روغن تاثیر دارد؟ مگر در آخر دمای روغن به دمای کارکرد موتور نمیرسد؟
باید بگوییم دمای محیط روی روغن تاثیر دارد. همان طور که احتمالا مشاهده کرده اید، در زمستان های سرد ، حتی بدون بخاری، دمای آب حتی از ۸۰ هم رد نمیشود و در موتور دمای آب و روغن کماکان برابر است حال اگر بخاری را هم روشن کنید دیگر امکان ندارد دمای موتور از ۸۰ بیشتر شود. و در روز های گرم تابستان (دما های ۴۰ درجه و بالا) دمای آب از ۸۰ پایین تر نمی آید و وقتی کولر هم روشن شود این قضیه کاملا خود را نشان میدهد.
۲۹-با ساکشن روغن بیشتری تخلیه میشود یا پیچ تخلیه؟
برای خودرویی مثل ۲۰۶، به دلیل شکل سینی کارتل با ساکشن. با ساکشن حتی میتوان محفظه ی فیلتر روغن را نیز تخلیه کرد و این یعنی ۳۰۰ سی سی بیشتر. در خودرو های دیگر همه ی فیلتر و محفظه ی آن باید موقع تعویض فیلتر عوض شود. پس ساکشن و پیچ فرقی ندارند.
و مهم ترین سوال:
۳۰-برای پژو ۲۰۶ چه روغنی استفاده کنم؟
اصلا مهم نیست چقدر جعبه ی یک روغن زیبا هست، یا چقدر از آن تعریف یا تبلیغ میشود ، ساخت کجاست و غیره. چیزی که مهم است اطلاعاتیست که روی جعبه روغن نوشته شده. گرید، استاندارد ها، تاییدیه ها و غیره.
پس جواب این سوال در دفترچه ی خودروی شماست. در بعضی خودروها هم روی موتور یا روی درب روغن روی موتور با برچسبی نوشته شده است. دفترچه از شما ۱۰W-40 میخواهد و API SL. اما شرکت پژو علاوه بر ۱۰W-40، ۵W-40, 5W-30 و ۰W-30 را نیز مجاز اعلام کرده است. اما طبق نمودار قبل، در صورتی که میانگین دمای محیط از ۳۰ درجه بالاتر است، شما نباید از روغن های ۵W-30 و ۰W-30 استفاده کنید. و API های بالاتر نیز با API های قبل از خود بدون مشکل کار میکنند. پس چه روغن موتوری استفاده کنیم؟
حقیقت را بخواهید، برند روغن هیچ تفاوتی نمیکند و از ایرانی گرفته تا آمریکایی و آلمانی و… همه یک کیفیت دارند. البته در مشخصات مشابه! پس اول از همه بدانید که برند مهم نیست. از هر برندی که خوشتان می آید یا صرفا هر برندی که جعبه ی زیباتری دارد استفاده کنید! البته حواستان باشد از روغن های گمنام استفاده نکنید. پس مهم ترین شاخصه ی شما برای انتخاب روغن اول SAE بعد از آن API و بعد از آن تاییدیه ها است.
جواب ساده ی این قسمت این است که هر روغنی با هر برندی که باشد، تا وقتی که گرانوری آن مطابق با پیشنهاد کارخانه باشد نتیجه ی خوبی به شما خواهد داد و فرق بین روغن ها نا چیز است. البته توجه داشته باشید :”هرچقدر بیشتر پول بدید بیشتر آش میخورید” فقط به تعویض روغنی بروید و روغن مناسب را انتخاب کنید. از توتال گرفته تا ایرانول و پارس تا کاسترول و Mobil 1، همه و همه در یک سطح قرار دارند، تنها هر کارخانه ترفند تبلیغاتی خود را برای جذب مشتری دارد.
پس برای ۲۰۶ از هر برندی که دلتان میخواهد، طبق جدول زیر از هر کدام از مشخصه ها یکی را انتخاب کنید و محصولی را انتخاب کنید و با خیال راحت از رانندگی لذت ببرید.
روغن مناسب 206
اما برای رفع ابهام نهایی این ها تعدادی از روغن های موجود بازار هستند که میتوانید هر کدام را خواستید در ۲۰۶ استفاده کنید:
در صورتی که میخواهید کمترین بودجه را به روغن اختصاص دهید :
(بدون ترتیب)
پارس سوپر پایا نیمه سنتزی ۱۰W-40
ایرانول ریسینگ یا ایرانول ۲۰۶ نیمه سنتزی ۱۰W-40
بهران سوپر پیشتاز نیمه سنتزی ۱۰W-40
اگر میخواهید کمی بیشتر خرج کنید:
کاسترول مگنتیک نیمه سنتزی ۱۰W-40
توتال کوارتز ۷۰۰۰ نیمه سنتزی ۱۰W-40
انواع روغن های لیکومولی و ادینول ۱۰W-40
اگر میخواهید از بیشترین کیفیت موجود استفاده کنید:
توتال کوارتز ۹۰۰۰ ۵W-40
انواع روغن های کاسترول و لیکومولی ۵W-40
ایرانول رویال و رویال پلاس ۵W-40
پارس سوپر پیشرو ۵W-40
بهران رانا ۵W-40
و در صورتی که دمای محیط از ۳۰ درجه سانتی گراد بالاتر نمیرود و میخواهید کمی خرج بیشتری کنید اما شتاب و مصرف سوخت شما به طور محسوس ولی نه خیلی زیاد بهتر شود، از این روغن ها استفاده کنید
کاسترول مگنتیک ۵W-30
انواع روغن های ادینول و لیکومولی ۵W-30
بهران سوپر رانا ۵W-30
پارس سوپر پیشرو ۵W-30
با اینکه اینها برند های پر مصرف بازار هستند، ممکن است برند هایی از قلم افتاده باشد اما اگر SAE xW-30 یا SAE xW-40 بودند، قابل استفاده اند.
به عنوان چند توصیه:
سعی کنید روغن را از عمده فروشی خریداری کنید سپس خوتان بسته به نوع موتورتان مقداری از آن را کم کنید و فیلتر ها را هم از نمایندگی خریداری کنید و بعد به تعویض روغنی بروید و از او بخواهید همه ی این ها را برایتان تعویض کند. در این صورت اون حتما از شما اجرت میخواهد که معمولا ۱۰ الی ۱۵ هزار تومان است. این گونه، مطمئن خواهید بود که روغن تقلبی نگرفته اید و نیازی به جر و بحث سر مقدار روغن با تعویض روغنی را ندارید. و همچنین کمی صرفه جویی کرده اید. در نهایت حتما یادتان باشد روغن را سر موقع عوض کنید!