صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: اطلاعات عمومیخاک تونسیل یا خاک رنگبر (خاک رنگ بر) چیست
nn 6 ماه قبل

خاک تونسیل یا خاک رنگبر (خاک رنگ بر) چیست

 
Categories 
Tags 

خاک تونسیل چیست

خاک تونسیل چیست

 

خاک تونسیل چیست:
 
از خاک تونسیل با نام های دیگری همچون خاک رنگبر (خاک رنگ بر)، خاک تصفیه، خاک اکتیو، خاک دیاتومه و همچنین نام لاتین آن Activated Bleaching Earth یا Fuller Earth نیز یاد می شود. این محصول نوعی ماده معدنی تشکیل شده حاصل از فسیل دیاتومه های تک سلولی بوده و کاربردهای بسیاری در تصفیه انواع روغن های خوراکی و صنعتی از خود داشته که می تواند مواد مضر و رنگهای زائد را جذب و روغن را شفاف کند.
این نوع خاک در کشورهایی همچون آمریکا، هند و انگلیس از زمین بدست می آید که حاوی آتاپولجیت و بنتونیت می باشد. این ماده دارای سیلیکات آلومینیوم به صورت آبدار بوده و دارای موادی همانند آتاپولجیت، مونت مورایلونیت، کلسیت، دولومیت، کائولینیت و کوارتز می باشد. از این ماده همچنین با نام بنتونیت کلسیمی خاکستر آتشفشان نیز نام برده می شود. آمریکا به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان این خاک از طریق خاکستر آتشفشان بوده، به نحوی که می تواند سیلیکات آلومینیوم آبدار 70 درصد تولید کند.
ژاپن و مکزیک پس از آمریکا از بزرگترین تولیدکنندگان می باشند. در گذشته از خاک رس و مواد شیمیایی استفاده می شد اما با گسترش قابلیت های خاک تونسیل و بازدهی پنج برابر بیش تر، جایگزین مناسبی برای رنگ و بو زدایی گردید که از اهمیت فراوانی در انواع صنایع برخوردار است. روغن های خوراکی و صنعتی حاوی بوی نامطبوعی از خود بوده که تاثیر ناخوشایندی بر مصرف کننده  می گذارد.
این ماده علاوه بر قابلیت رنگ و بو زدایی خاصیت های دیگر نیز از خود دارا می باشد که در حال حاضر بر روی کاربردهای این ماده به عنوان کاتالیست پتروشیمی فعالیت می شود. از خصوصیات ویژه این ماده می توان به تراکم پایین، تخلخل فراوان، نفوذپذیری، سطح تماس و قدرت جذب بالا آن نام برد.
 
خاک تونسیل
خاک تونسیل

 
کاربردهای خاک تونسیل چیست:
 
از خاک تونسیل در نساجی به جهت جداسازی چربی، ناخالصی و شستشو پشم مورد استفاده قرار می گیرد و قابلیت ویژه این خاک در عملکرد بالای آن در پالایش روغن و رنگ زدایی است. در هند از آن به منظور شفاف سازی سنگ مرمر استفاده می گردد که با توجه به قابلیت بالای آن در جداسازی گرد و غبار به منظور لکه گیری، جرم زدایی و جداسازی انواع آلودگی ها مناسب است.
استفاده از این خاک در درخشش سنگ مرمر موثر می باشد و در صورت استفاده بیشتر می تواند نتیجه خوبی حاصل شود. از کاربردهای این ماده به صورت فعال شده آن می توان به عملکرد جذب بالای آن در پیگمنت های رنگ همانند کاروتنوئید، کلروفیل و همچنین رنگ دانه هایی همانند فسفولیگیدها روغن های خوراکی و صنعتی اشاره کرد. از دیگر کاربردهای آن می توان به موارد ذیل نام برد:
 
خاک تصفیه
خاک تصفیه

 

  •  در صنایع غذایی به جهت رنگ زدایی و پالایش انواع روغن های گیاهی همچون روغن هسته خرما، سویا، نارگیل، خرما، روغن های حیوانی همانند گوشت خوک، ماهی، روغن های شیرینی پزی، هیدروژنه و مارگارین استفاده می گردد.
  • به عنوان عامل جذب در روغن و گریس استفاده می گردد.
  • از این ماده همچنین به عنوان عامل حلال در دفع فاضلاب، خشک شویی و سفید سازی گوگرد استفاده می شود.
  • ضد عفونی کننده تجهیزات هسته ای، بیولوژیکی و شیمیایی می باشد.
  • این ماده در سینما به منظور ایجاد گرد و غبار استفاده می گردد که آسیبی نیز به بازیگران نمی رساند
  • از این ماده همچنین در آفت کش و کود شیمیایی نیز استفاده می شود.
  • همچنین در صنعت به منظور تولید سولفور، بتونه کاری و جذب مواد رادیواکتیو استفاده می شود.

 
 
روش تولید:
 
پروسه تولید خاک تونسیل نیازمند ماشین آلات پیچیده ای نمی باشد، ابتدا رطوبت این خاک با استفاده از یک خشکن اولیه گرفته می شود و سپس محصول خشک شده با اسید ترکیب می شود و پس از مدت زمان خاصی، خاک تونسیل به صورت فعال در آمده و وارد خشک کن ئانویه می شود. پس از آن به مرحله آسیاب منتقل گردیده که محصول با دانه بندی و مشخصات فنی مختلف بسته بندی و تولید می شود.
 
خاک رنگبر چیست
خاک رنگبر چیست

 
 
انواع خاک تونسیل و کاربری های آن:
 
این ماده در حالت کلی به سه نوع طبقه بندی می گردد:
 
خاک تونسیل معمولی:
 
نوع معمولی این خاک بدون هیچ فراوری و به صورت خام می باشد که از عمده مصارف آن در تصفیه آب و روغن خودرو است.
 
خاک تونسیل فعال (اکتیو) صنعتی:
 
از کاربردهای اصلی خاک تونسیل اکتیو یا فعال می توان به استفاده از آن در صنعت به منظور تصفیه روغن ترانس، وایت اویل، وازلین، روغن صنعتی، روغن مایع و جامد و جداسازی رنگ مشتقات نفتی با نقطه اشتعال پایین نام برد. از عمده قابلیت های استفاده از این ماده به صورت فعال آن می توان به استفاده 50 درصد پایین تر به نسبت مدل معمولی و خام آن اشاره نمود. مقدار ترکیب این ماده با توجه به نوع روغن پایه متفاوت است به طوری که به جهت رنگ زدایی روغن ترانس به میزان 1 الی 2 درصد و پارافین به مقدار 8 درصد می تواند باشد.
 
خاک اکتیو، خاک رنگ بر
خاک اکتیو، خاک رنگ بر

 
خاک تونسیل فعال (اکتیو) خوراکی:
 
نوع خوراکی به جهت تصفیه روغن سویا، آفتاب گردان، پنبه دانه، کلزا و سایر روغن ها با توجه به نیاز مشتری می باشد.