صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: ماشین آلات تصفیه روغنروغن دی او پی DOP چیست و از کاربردهای آن چه می دانید؟
مهران 6 ماه قبل

روغن دی او پی DOP چیست و از کاربردهای آن چه می دانید؟
09123960995
روغن دی او پی DOP چیست و از کاربردهای آن چه می دانید؟
خواندن این مطلب 7 دقیقه زمان میبرد
روغن دی او پی DOP چیست و از کاربردهای آن چه می دانید؟
روغن دی او پی DOP چیست و از کاربردهای آن چه می دانید؟
روغن دی او پی DOP یا دی اکتیل فتالا مایعی شفاف و بی رنگ است که کمی متراکم تر از آب با بوی خفیف اما مشخص است. این ترکیب با اکثر حلال های آلی قابل اختلاط است اما در آب محلول نیست. این ترکیب با اسامی دیگری از جمله بیس (۲-اتیل هگزیل) فتالات، دی-۲-اتیل هگزیل فتالات ، دی اتیل هگزیل فتالات و DEHP نیز شناخته می شود.
روغن DOP از نظر اقتصادی مزایای مختلفی نسبت به برخی دیگر از پلاستیزرها دارد. این ترکیب بدون ایجاد تغییر در ساختار شیمیایی پلیمر ، تغییرات مطلوبی را در خصوصیات فیزیکی و مکانیکی ایجاد می کند. DOP به سرعت ژله می شود و در کاربردهای رنگ لاکی ، از بین بردن ترک ها ، افزایش مقاومت و ایجاد سطح صاف موثر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.
فهرست مطالب
قیمت خرید و فروش روغن دی او پی DOP
ویژگی های روغن دی او پی DOP
روغن کمکی DOP
کاربردهای روغن دی او پی DOP در صنایع
کاربرد روغن دی او پی DOP در وسایل پزشکی
روش های مواجهه با روغن دی او پی DOP
آلودگی زیست محیطی روغن دی او پی DOP
تاثیر روغن دی او پی DOP بر موجودات زنده
سایر اثرات سلامتی روغن دی او پی DOP
روش های ذخیره سازی و جابجایی روغن دی او پی DOP
قیمت خرید و فروش روغن دی او پی DOP
تقریباً سالانه سه میلیارد کیلوگرم DOP در سراسر جهان تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. روغن او دی پی قیمت مناسبی دارد به همین دلیل بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت روغن dop و خرید و فروش آن در بازار به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.
ویژگی های روغن دی او پی DOP
دی اکتیل فتالات (DOP) یک ترکیب آلی با فرمول C6H4 (C8H17COO) 2 است. DOP متداول ترین رده فتالات است که به عنوان پلاستیزر استفاده می شود و تقریباً ۵۴ درصد از سهم بازار را در سال ۲۰۱۰ به خود اختصاص داده است. این مایع چسبناک بی رنگ در روغن محلول است ، اما در آب حل نمی شود. DOP یک ماده شیمیایی با میزان تولید بالا است.
DOP یکی از پلاستیزرهای بسیار پرکاربرد در پردازش پلاستیک است. این ترکیب خواصی مانند بهره وری بالا ، فراریت کم ، مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش ، ضد آب ، مقاومت در برابر سرما داشته و همچنین ویژگی الکتریکی و نرمی خوبی دارد.
از دیگر خواص آن می توان به نقطه جوش ۳۸۶ ، گرانروی cp 80 ، نقطه ذوب -۵۰ ، ضریب شکست ۱.۴۸۳۱.۴۸۶۲۰ ، نقطه اشتعال ۱۰۹ ، وزن مخصوص ۰.۹۸۶ ، تراکم بخار ۱۳.۵ اشاره کرد.
روغن کمکی DOP
روغن کمکی دی او پی DOP ترکیبی است که تا ۳۰% به روغن DOP اضافه می شود بدون آنکه خواص فیزیکی و شیمیائی آن را تغییر دهد این مسئله به متعادل کردن و به صرفه نمودن قیمت روغن DOP کمک می کند و امکان استفاده بیشتر آنرا در صنایع مختلف فراهم می کند
روش تولید روغن دی او پی بسیار ساده است و در یک راکتور مجهز به همزن در مجاورت کاتالیزور دو اتیل هگزانول و انیدرید فتالیک به عنوان ماده اولیه واکنش داده و به DOP تبدیل می شوند.
روغن دی او پی DOP چیست و از کاربردهای آن چه می دانید؟
روغن دی او پی DOP چیست و از کاربردهای آن چه می دانید؟
کاربردهای روغن دی او پی DOP در صنایع
DOP گرید صنعتی محبوب ترین ماده پلاستیزر است که دارای خواص کامپوزیتی عالی ، از جمله ظرفیت خوب مخلوط کردن ، کارایی بالا در پلاستیک زدگی ، فراریت کم ، انعطاف پذیری خوب در دمای پایین ، مقاومت در برابر آبگیری ، خواص الکتریکی خوب ، مقاومت در برابر حرارت و توانایی مقاومت در برابر تغییرات آب و هوا است.
این ترکیب می تواند در پردازش انواع محصولات PVC نرم ، کوپلیمر وینیل کلرید و رزین الیاف مانند فیلم ، ورقه ، چرم مصنوعی ، کابل ، قالب پلاستیکی و غیره استفاده شود. همچنین در انواع لاستیک مصنوعی اثر پلاستیزر خوبی دارد.
دی اکتیل فتالات یک استر فتالات است که در ساخت طیف وسیعی از پلاستیک ها و محصولات پوششی استفاده می شود. این ترکیب به عنوان نرم کننده در مخلوط خمیر و خمیر PVC و به عنوان افزودنی در بسیاری از فرایندها استفاده می شود. همچنین به عنوان سیال هیدرولیک و به عنوان سیال دی الکتریک در خازن ها کاربرد دارد.
این ماده را می توان در بسیاری از محصولات نهایی شامل کف پی وی سی کفش و دمپایی ، چرم مصنوعی ، غشای ضد آب ، رنگ ، لاک ، پوشش کف و شیلنگ یافت.همچنین در فرآیند پرداخت تکمیلی کاغذ ، تولید گرانول های پی وی سی ، در مطالعات سم شناسی و در ارزیابی ریسک آلودگی مواد غذایی که از طریق مهاجرت فتالات ها از مواد در تماس با مواد غذایی رخ می دهد ، استفاده می شود.
کاربرد روغن دی او پی DOP در وسایل پزشکی
به دلیل خواص مناسب و هزینه کم این ترکیب به عنوان پلاستیزر در تولید محصولات PVC به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. پلاستیک ها ممکن است حاوی ۱٪ تا ۴۰٪ روغن دی او پی باشند.
این ترکیب رایج ترین ماده مورد استفاده در دستگاه های پزشکی مانند لوله و کیسه های داخل وریدی ، کاتترهای IV ، لوله های نازوگاستریک ، کیسه های دیالیز و لوله ها ، کیسه های خون و لوله های انتقال خون و لوله های هوا است. DEHP این پلاستیک ها را نرم و انعطاف پذیرتر می کند و اولین بار در دهه ۱۹۴۰ در کیسه های خون استفاده شد.
به همین دلیل در مورد نشت این ترکیب به مایعات بدن بیمار به ویژه برای کسانی که نیاز به تزریق گسترده دارند یا کسانی که در معرض بالاترین خطر ابتلا به ناهنجاری های رشد هستند نگرانی هایی ابراز شده است. نوزادان تازه متولد شده در مهد کودک ، بیماران هموفیلی ، بیماران دیالیزی کلیه ، نوزادان ، نوزادان نارس ، شیرده و زنان باردار به ویژه در معرض خطر هستند.
روش های مواجهه با روغن دی او پی DOP
DOP در بسیاری از وسایل منزل از جمله سفره ، کاشی کف ، پرده دوش ، شیلنگ باغ ، لباس بارانی ، عروسک ، اسباب بازی ، کفش ، لوله های پزشکی ، روکش مبلمان و آسترهای استخر استفاده می شود. این ترکیب یکی از آلاینده های هوای داخل خانه ها و مدارس است. مواجهه معمولی با DOP بسیار محتمل است زیرا به عنوان حامل عطر در لوازم آرایشی ، محصولات مراقبت شخصی ، مواد شوینده لباس ، ادکلن ، شمع های معطر و خوشبو کننده های هوا استفاده می شود.
بیشترین تماس با DOP از طریق غذا با میانگین مصرف ۰.۲۵ میلی گرم در روز انجام می شود. این ترکیب همچنین می تواند به مایعی نشت کند که با پلاستیک در تماس است. DOP خیلی سریع تر به حلال های غیر قطبی جذب می شود (به عنوان مثال روغن و چربی موجود در غذاهای بسته بندی شده در PVC).
غذاهای چرب که در پلاستیک های حاوی دی او پی بسته بندی می شوند مانند محصولات شیر ، ماهی یا غذاهای دریایی و روغن به احتمال زیاد غلظت بیشتری دارند. سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از بسته بندی حاوی DOP را فقط برای غذاهایی که محتوی آب هستند مجاز می داند.
روغن دی او پی DOP چیست و از کاربردهای آن چه می دانید؟
روغن دی او پی DOP چیست و از کاربردهای آن چه می دانید؟
آلودگی زیست محیطی روغن دی او پی DOP
DOP می تواند از طریق تخلیه پساب کارخانه های تولید لاستیک و مواد شیمیایی به آب آشامیدنی نشت کند. محدودیت EPA ایالات متحده برای این ماده در آب آشامیدنی ۶ ppb است. این ماده همچنین معمولاً در آب بطری دیده می شود اما برخلاف آب لوله کشی EPA سطح آب بطری را تنظیم نمی کند.
سطح DOP در برخی از نمونه های اروپایی شیر ۲۰۰۰ برابر بیشتر از حد مجاز آب آشامیدنی EPA است. سطح این ترکیب در برخی از پنیرها و خامه های اروپایی حتی تا ۲۰۰۰۰۰ ppb در سال ۱۹۹۴ بوده است. علاوه بر این ، کارگران در کارخانه هایی که از DOP در تولید استفاده می کنند ، مواجهه بیشتری دارند. محدوده مجاز آژانس OSHA برای مواجهه شغلی ۵ میلی گرم در متر مکعب هوا است.
تاثیر روغن دی او پی DOP بر موجودات زنده
این ترکیب در بدن موجودات زنده به مونو اتیل هگزیل فتالات (MEHP) و متعاقباً به نمک های فتالات هیدرولیز می شود. الکل آزاد شده مستعد اکسیداسیون به آلدئید و کربوکسیلیک اسید است. سمیت حاد DEHP در مدل های حیوانی کم است: ۳۰ گرم در کیلوگرم در موش صحرایی (خوراکی) و ۲۴ گرم در کیلوگرم در خرگوش. در عوض نگرانی ها بر پتانسیل آن به عنوان یک برهم زننده تعادل غدد درون ریز متمرکز است.
اعتقاد بر این است که DEHP ، همراه با سایر فتالات ها به عنوان یک آنتاگونیست آندروژن باعث اختلال غدد درون ریز در مردان می شود و ممکن است اثرات ماندگاری بر عملکرد تولید مثلی هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان داشته باشند.
نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض فتالات قبل از تولد با سطوح پایین تر باروری در مردان نوجوان مرتبط است. در مطالعه ای دیگر ، غلظتهای DEHP در هوا در یک کارخانه پلت پی وی سی به طور قابل توجهی با کاهش تحرک اسپرم و یکپارچگی DNA کروماتین همراه بود.
علاوه بر این ، نویسندگان اظهار داشتند که برآورد مصرف روزانه DEHP با جمعیت عمومی قابل مقایسه است که نشان می دهد درصد زیادی از مردان در معرض سطوح DEHP هستند که ممکن است بر تحرک اسپرم و یکپارچگی کروماتین DNA تأثیر بگذارد.
روغن دی او پی DOP چیست و از کاربردهای آن چه می دانید؟
روغن دی او پی DOP چیست و از کاربردهای آن چه می دانید؟
سایر اثرات سلامتی روغن دی او پی DOP
مطالعات روی موش ها اثرات سوء دیگری را بر سلامتی به دلیل قرار گرفتن در معرض DEHP نشان داده است. همچنین بین سطح پلاسمای DEHP در زنان و آندومتریوز همبستگی وجود دارد.
DEHP همچنین یک عامل ایجاد کننده سرطان در انسان است ، اگرچه مطالعات انسانی به دلیل قرار گرفتن در معرض عناصر متعدد و تحقیقات محدود بی نتیجه مانده است. مطالعات در شرایط آزمایشگاهی و جوندگان نشان می دهد که DEHP در بسیاری از حوادث مولکولی از جمله افزایش تکثیر سلولی ، کاهش آپوپتوز ، آسیب اکسیداتیو و گسترش کلونال انتخابی سلول ها نقش دارد.
روش های ذخیره سازی و جابجایی روغن دی او پی DOP
این مواد باید مطابق با روش های بهداشت ایمنی ذخیره سازی شود. کنترل های مهندسی مربوطه باید اجرا شود. این محصول در صورت تکرار یا طولانی شدن تماس باعث سوزش شدید چشم ها و تحریک پوست می شود.
خطرات ناشی از استنشاق بخارات در دمای اتاق کم است اما ممکن است در دمای بالاتر باعث تحریک شود. در حین کار با این ماده باید تجهیزات محافظت شخصی از جمله عینک ایمنی ، لباس و دستکش غیر قابل نفوذ استفاده شود و در صورت تشخیص ریسک بیشتر از ماسک استفاده کنید. دی اکتیل فتالات باید در ظروف کاملاً مهر و موم شده در مکانی خنک ، خشک و دارای تهویه مناسب نگهداری شود.