صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: اطلاعات عمومیروغن موتور مناسب تیبا و تیبا 2
nn 6 ماه قبل

روغن موتور مناسب تیبا و تیبا 2

روغن موتور مناسب تیبا کدام است؟ بهترین روغن موتور برای تیبا 2 کدام است؟ بهترین مارک روغن موتور برای تیبا و تیبا 2 چیست؟ ظرفیت روغن موتور تیبا و تیبا 2 چقدر است؟ بهترین زمان تعویض روغن تیبا و تیبا 2 چه وقتی است؟ نحوه تعویض روغن تیبا 2 چگونه است؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها و همچنین کسب اطلاعات کاربردی درباره روغن موتور مناسب تیبا و تعویض آن، با این مقاله از مجله لی‌لی‌مگ همراه شوید.

راهنمای خرید بهترین روغن موتور برای تیبا

آشنایی با بهترین روغن موتور برای تیبا و تیبا 2
ویسکوزیته و شاخص کیفیت بهترین روغن موتور برای تیبا و تیبا 2 مشابه روغن موتور مناسب پراید ، روغن موتور مناسب ساینا ، روغن موتور مناسب زانتیا ، روغن موتور مناسب برلیانس و بهترین روغن موتور برای نیسان وانت به مشخصات فنی موتور خودرو وابسته است. به همین دلیل پیش از معرفی مشخصات روغن موتور مخصوص تیبا، ابتدا باید با مشخصات فنی خودرو آشنا شوید:
مشخصات فنی تیبا و تیبا 2
تیبا یکی از محصولات گروه خودروسازی سایپا است که در ابتدا با نام مینیاتور و در ۲۳ آذر ۱۳۸۷ رونمایی شد. این خودرو در حقیقت نتیجه‌ی پروژه‌ی سایپا برای ارتقای پلتفرم پراید بود. تیبا در ابتدای تولید انبوهش در سال 1388، در چهار تیپ تیبا SL بدون ایربگ، تیبا LX با ایربگ راننده، تیبا SX با دو ایربگ و تیبا EX با آپشن‌های بیشتر نظیر رینگ آلومینیومی، شیشه برقی، آینه برقی و ریموت کنترل عرضه شد. این 4 نوع از خودروی تیبا از نظر مشخصات فنی تفاوتی نداشته و فقط آپشن‌ها و قیمت متفاوتی داشتند. لازم به ذکر است که تولید تیبا SL از سال 1392 و تیبا EX و تیبا LX از سال 1395 متوقف شده و در حال حاضر فقط تیبا SX بنزینی توسط سایپا تولید و عرضه می‌شود. در تمام 4 مدل تیبا از پیشرانه‌ی M15 با 4 سیلندر خطی و 8 سوپاپ استفاده می‌شود که حجم 1.5 لیتری دارد. این موتور دقیقا همان موتوری از است که در خودروهای مختلف ساینا استفاده شده است.
گروه سایپا از سال 1392 اقدام به تولید و عرضه‌ی خودرو تیبا هاچ بک یا تیبا 2 کرد. این خودرو از ابتدا در دو تیپ تیبا هاچ بک SX و تیبا هاچ بک EX تولید شد که البته تولید تیپ SX آن از سال 1396 متوقف شد. همچنین سایپا از سال 1399 تولید تیبا هاچ بک پلاس را آغاز کرد که آپشن‌های بیشتری نسبت به تیپ EX داشته و ظاهر آن هم تفاوت‌هایی دارد. لازم به ذکر است که در تمام مدل‌های تیبا 2 هم از موتور 4 سیلندر و 1.5 لیتری M15 استفاده شده است (منبع). برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی مشخصات فنی این موتور به جدول زیر مراجعه کنید:

 

نوع خودرو
تیبا و تیبا 2

نوع موتور
M15

تعداد سیلندر
4

ترتیب احتراق سیلندرها
1-3-4-2

نوع سوپاپ
8 سوپاپ SOHC

قطر سیلندر (mm)
75.6

کورس پیستون (mm)
83.7

حجم موتور (ml)
1503

نسبت تراکم
9.7:1

حداکثر قدرت (hp)
87

دور موتور برای حداکثر قدرت (rpm)
5300

حداکثر گشتاور (N.m)
126

دور موتور برای حداکثر گشتاور (rpm)
3600

دور آرام (rpm)
850

 

برای آشنایی بیشتر با خودروهای تیبا و مقایسه‌ی بین تیبا و تیبا 2 شما را به دیدن ویدئوی زیر دعوت می‌کنیم:
مشاهده در یوتیوب

 

مشخصات روغن موتور مناسب تیبا و تیبا 2
مشخصات بهترین روغن موتور مناسب تیبا و تیبا 2 مطابق اعلام سایپا در دفترچه راهنمای خودرو، به شرح زیر است:

شاخص روغن موتور
تیبا و تیبا 2

سطح کیفیت یا شاخص API روغن موتور
API SL، API SM و API SN

ویسکوزیته روغن موتور با استاندارد SAE
SAE 10W-40

پایه تولید روغن موتور
نیمه سنتتیک

حجم روغن موتور
3.4 لیتر با تعویض فیلتر روغن

زمان تعویض روغن موتور
هر 10000 کیلومتر یا سالانه

با توجه به اعلام گروه سایپا، بهترین روغن موتور برای تیبا و تیبا 2 روغن موتور با پایه­ی نیمه سینتتیک با حداقل کیفیت API SL و ویسکوزیته SAE 10W-40 است. البته شما می‌توانید در مناطق بسیار گرم یا در فصل تابستان، از روغن موتور 20W-50 هم برای تیبا استفاده کنید. همچنین استفاده از روغن موتور تمام سنتتیک برای بهبود عملکرد موتور و افزایش عمر مفید قطعات توصیه می‌شود.
حجم روغن موتور تیبا و تیبا 2
حجم روغن تیبا صندوق دار و تیبا هاچ بک (تیبا 2) بدون تعویض فیلتر روغن برابر با 3 لیتر است. همچنین حجم روغن موتور تیبا صندوق دار و تیبا هاچ بک با تعویض فیلتر روغن برابر با 3.4 لیتر است. ذکر این نکته ضروری است که شما باید در هر مرتبه تعویض روغن موتور تیبا، فیلتر روغن آن را هم تعویض کنید.

مشخصات و قیمت روغن موتور تیبا یورو 4

خرید روغن موتور تیبا و تیبا 2
در ادامه لیستی از بهترین برند روغن موتور برای تیبا ارایه می‌شود. این لیست با توجه به نظر کاربران در مورد روغن موتور تیبا و با توجه به مشخصات ذکر شده در قسمت قبلی جمع آوری شده است. در ضمن شما می‌توانید با انتخاب گزینه خرید، از آخرین قیمت خرید روغن تیبا هم مطلع شوید. همچنین اگر پیشنهاد دیگری برای خرید روغن موتور تیبا دارید، می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.