صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: اطلاعات عمومیروغن های صنعتی و کاربردهای آنها
nn 6 ماه قبل

روغن های صنعتی و کاربردهای آنها طیف گسترده ای از صنایع را در بر می گیرند. قطعا انقلاب صنعتی بدون تولید روغن های صنعتی، روان کننده ها، روغن های برش و گریس های تصفیه شده بر پایه نفت نمی توانست رخ دهد.
قبل از کشف این که می توان با تقطیر روغن خام در خلا روغن روانکاری با کیفیت بالا تولید کرد، صنعت برای روانکاری قطعات متحرک به روغنهای طبیعی و چربیهای حیوانی مانند روغن اسپرم چربی و نهنگ وابسته بود.
این روغن ها و محصولات حیوانی در معرض اکسیداسیون و تجزیه در معرض گرما و رطوبت تولید شده توسط موتورهای بخار قرار داشتند (که تقریبا موتور محرکه تمام تجهیزات آن زمان بود).
روند پیشرفت و تکامل فرآورده های تصفیه شده بر پایه نفت از اولین روان کننده ای که برای برنزه کردن چرم استفاده می شد، تا روغن های مصنوعی مدرن و گریس هایی با عمر مفید بیشتر، از دهه 1860 برای افزایش کیفیت روغن کاری و ایجاد مقاومت بهتر در برابر شرایط دمایی مختلف و شرایط آب و هوایی تا کنون ادامه داشته است.
روغن های صنعتی برای طیف وسیعی از کاربردها از جمله کاربردهای طولانی مدت، در درجه های حرارت بالا و پایین، در ماشین هایی که احتمال تماس با مواد غذایی دارند و کاربرد در محیط هایی با شرایط سخت مانند زیر دریا و هم چنین محیط هایی که نگرانی هایی در مورد ایجاد آولدگی زیست محیطی توسط روغن وجود دارد، استفاده می شوند.
روغن های صنعتی در طیف گسترده ای از درجه های ISO و با ویسکوزیته های متفاوت برای پاسخگویی به هرگونه نیاز کاربردی در دسترس هستند.
روغن های صنعتی شامل 15 دسته اصلی هستند، از روغن چرخ دنده، روغن کمپرسور و روغن هیدرولیک گرفته تا روغن مته سنگ، روغن توربین و روغن با سمیت پایین. از آنجا که انواع روغن های صنعتی بسیار متنوع هستند، ویژگی ها و کاربردهای آنها نیز بسیار متنوع است.
روغن ها را می توان بر اساس ویژگی های مختلف آنها مانند خواص ضد کف، ضد سایش، ویسکوزیته بالا، پایداری حرارتی بالا و امکان استفاده در دستگاه های با بار زیاد در گروه های دسته بندی کرد.
در میان روغن های موجود انواع مختلفی روغن های نیمه مصنوعی یا کاملاً مصنوعی وجود دارد که برخی از آنها با استانداردهای NSF H1 تطابق دارند که به این معنی است که در دستگاههایی که با مواد غذایی تماس دارند می توانند استفاده شوند و بعضی که استانداردهای USDA H2 را برآورده می کنند می توانند در مراکزی که با مواد غذایی سر و کار ندارند کاربرد داشته باشند.
روغن های صنعتی به دلیل این ویژگی ها و مزایای بسیار خود می توانند کاربرد های زیادی داشته باشند و به عنوان مثال برای جلوگیری از زنگ زدگی، جلوگیری از سایش میان فلزات، جلوگیری از هیدرولیز شدن اسیدها و روان کردن قطعات یخ زده و پوسیده دستگاه ها استفاده شوند و هم چنین نیازهای کارخانه های مونتاژ قطعات را برطرف کنند.
روغن های صنعتی هم چنین در سیستم های تبادل حرارت، سیستم های هیدرولیک، سیستم های روغن کاری متمرکز، کمپرسورهای هوا و تجهیزات ساختمانی به کار گرفته می شوند.