صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: متفرقهساخت دستگاه بلندینگ  روغن های صنعتی
زکریا 6 ماه قبل

ساخت دستگاه بلندینگ  روغن های صنعتی
09123960995
: پس از برش نفت خام و استخراج فرآورده های سودمند آن ، با حجم های مختلفی از مواد گوناگون سروکار داریم که هریک با پتانسیل و کاربردهای فراوان خود می توانند به عنوان ماده اولیه یک صنعت ، کسب و کار یا ماده ای مصرفی برای کاربرانی با مصارف عمومی (مثلاً سوخت خودرو) مورد استفاده قرار گیرند .
در همین رابطه نکته قابل توجهی که نباید از آن غافل شد عدم امکان استفاده از هریک از آن ها به صورت خام و مستقیم می باشد. به عنوان مثال روغن پایه ای که از این کار به دست آمده است نمی تواند بدون پذیرش تغییرات ، ترکیب شدن با ماده ای دیگر یا تصفیه و از دست دادن موادی خاص مورد استفاده قرار گیرد ، در نتیجه مستلزم پذیرش تغییراتی در جهت بهبود شرایط فعلی خود می باشد .
در میان روش های اعمال این تغییرات ، از آنجایی که اضافه شدن یک ماده علاوه بر هزینه کمتر ، زمان زیادی را هم از تولید کننده نگرفته و بازدهی خوبی نیز دارد از دیگر روش های آماده سازی این فرآورده ها کاربردی تر است . به عنوان مثال چنانچه پروسه تولید روغن های اتومبیل را در نظر بگیریم ، افزودن موادی از جمله پلیمرهای گریدسازی که به روان تر شدنشان می انجامد سبب می شود تا کارایی این محصولات بهتر شده و به سهولت لغرش قطعات موتور روی یکدیگر کمک کند .
بدیهیست که با تغییر نوع و درصد مواد افزودنی‌ها ، خروجیشان نیز ویژگی های جدیدی یافته که برای نوع خاصی از اتومبیل مناسب است ، کمااینکه وقتی برای تعویض روغن خودروی خود به یک تعویض روغنی مراجعه می کنیم ، صرفاً محصولی با قیمت بیشتر ، روغن بهتری برای اتومبیل ما نبوده و ممکن است ویژگی ها و ساختار آن ها با یکدیگر همخوانی نداشته باشد .
بلندینگ
Blending در لغت به معنای مخلوط کردن بوده که در صنایع نفتی و پتروشیمیایی به طور ویژه اشاره به ترکیب دو مایع از فرآورده های نفتی به منظور خلق یک هیدرو کربن را دارد . چنانچه این عبارت را به عنوان یک بخش فیزیکی مجزا در نظر بگیریم ، وظیفه افراد مشغول در آن به طور تخصصی محاسبه میزان دقیق مواد افزودنی به منظور اضافه شدن به ماده روغنی مورد نظر می باشد ، محاسباتی که توجه به فرمولاسیون دما و زمان استاندارد در آن از اهمیت زیادی برخوردار است .
اگرچه این ماده معمولاً برای روغن های پایه بین 3 تا 10 درصد می باشد ، اما بدیهیست که هرچه این عدد دارای تلورانس کمتری بوده و به اندازه ایده آل خود نزدیکتر باشد ، ماده در دسترس محصول مرغوبتری لحاظ می شود .
بلندینگ هیدروکربن سنگین و هیدروکربن سبک
همه ما بارها این ضرب المثل را شنیده ایم که «نیاز مادر اختراع است» ! اگرچه مصادیق فراوانی برای آن وجود دارد اما در حوزه فرآوری محصولات نفتی ، بی تردید بلندیگ هیدروکربن های را می توان اختراعی به منظور رفع نیازی بزرگ ، دور زدن چالش های متعدد و نمودی برای این جمله دانست .
در همین رابطه با وجود اینکه برخی نهادهای دولتی بواسطه بودجه ای که در اختیار داشته و به تولید گازوئیل می پردازند ، بسیاری از تولیدکنندگان داخلی توانایی و مجال رقابت با آنان را نیافته و عملاً کاری که انجام می دهند مقرون به صرفه نمی باشد . به همین دلیل با استفاده از فرمولاسیونی جدید به تولید ماده ای شبه گازوییل پالایشگاهی دست می زنند که با داشتن قیمتی کمتر ، دارای بازدهی تقریباً مشابهی با آن می باشد . این ماده که با داشتن خواصی فیزیکی از جمله دانسیته ، رنگ ، شفافیت و فلش پوینت دارای قرابت فراوانی با نمونه های پالایشگاهی خود می باشد ، با قیمتی بسیار ارزان قابل تهیه بوده و نزد کشورهای همسایه (مانند افغانستان ، پاکستان و عراق) دارای طرفداران فراوانی می باشد .
تولید گریس ها
می دانیم که هیدروکربن های سبک و سنگین دارای زیر مجموعه های فراوانی می باشند که بنزین ، حلال های نفتی ، حلال های آروماتیک بالا و پایین ، نفت سفید ، نفت گاز ، سوخت جت ، سوخت های سنگین ، دیزلی و گرمایی، روغن ها ، موم های نفتی و قیرها بخشی از آن ها می باشند . بدیهیست که فرآوری و آماده سازی هریک از آن ها برای مصرف ، دارای ویژگی های خاصی می‌باشد که رعایت همه نکات آن ها منجر به تولید محصولی با ویژگی هایی شاخص می شود .
گیریس ها نیز به عنوان یکی از همین محصولات که از روغن ها گرفته می شوند ، نیازمند دستگاه هایی از قبیل اتوکلاوها و میکسرهای خاص می باشد تا بدین ترتیب آماده شده و به تولید محصولاتی از قبیل صابون ، گیریس کلیسیومی و گریس نسوز با پایه لیتیومی منتج شوند ، محصولاتی که در زیر مجموعه بلندینگ هیدروکربن ها جای می گیرند .