صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: اطلاعات عمومیساده ترین هیدروکربن چیست
nn 6 ماه قبل

1. هیدروکربن چیست؟
1.1. انواع
2. ساده ترین هیدروکربن چیست
3. این مواد در کجا پیدا می شوند؟
4. مشتقات:
هیدروکربن چیست و ساده ترین هیدروکربن کدام است؟ برای آشنایی بیشتر با انواع هیدروکربن ها با ما در ادامه ی متن همراه باشید.
هیدروکربن چیست؟
هیدروکربن یک ترکیب آلی است که فقط از اتم های هیدروژن و کربن تشکیل شده است. از آنجایی که کربن در گروه 14 جدول تناوبی قرار دارد به آنها هیبریدهای گروه 14 نیز می گویند.
توجه نمایید که کربن دارای 4 الکترون است ، به این معنی که دقیقاً با برقراری 4 پیوند پایدار می شود. نوع دیگر هیدروکربن ها هیدروکربن های آروماتیک هستند که شامل آلکان ها ، سیکلوآلکان ها و ترکیبات پایه آلکین هستند. هیدروکربن ها با اتصال به یکدیگر می توانند ترکیبات پیچیده تری مانند سیکلوهگزان تشکیل دهند.
از رایج ترین این مواد می توان به موارد زیر اشاره کرد
هیدروکربن های معمولی: هیدروکربن ها
متان (CH4)
اتان (C2H6)
پروپان (C3H8)
بوتان (C4H10)
پنتان (C5H12)
هگزان (C6H14)
انواع
این مواد نوعی از مولکول های آلی هستند. همانطور که گفته شد، آنها فقط از 2 عنصر تشکیل شده اند: هیدروژن و کربن، از این رو هیدروکربن نامیده می شود. این مواد به طور کلی به چهار نوع اصلی تقسیم می شوند: آلکان ها ، آلکن ها ، آلکین ها و هیدروکربن های آروماتیک
ساده ترین هیدروکربن چیست
ساده ترین هیدروکربن چیست
ساده ترین دسته از این مواد با نام آلکان ها شناخته می شود. به طور کلی در ساختار آلکان ها هر اتم کربن با دو اتم هیدروژن در ارتباط هستند به جز کربن های آخری و اولیه. این دو کربن که در ابتدا و انتهای زنجیره قرار دارند با 3 اتم هیدروژن در ارتباط هستند تا با برقراری 4 پیوند ساده به پایداری برسد.
ساده ترین آلکان نیز متان است.
این مواد در کجا پیدا می شوند؟
تقریباً همه هیدروکربن ها به طور طبیعی در روغن های خام مانند نفت و گاز طبیعی وجود دارند. عموما آروماتیک های هیدروکربنی، مانند زایلن و تولوئن به عنوان حلال های شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند در نفت و بنزین نیز مورد استفاده قرار بگیرند. این مواد همچنین در درختان و گیاهان مختلف وجود دارند و یک رنگدانه طبیعی به نام کاروتن تشکیل می دهند که در هویج و برگهای سبز نیز یافت می شود. لاستیک خام طبیعی ، حدود 98٪ ، از یک پلیمر هیدروکربنی ساخته شده است.
این مواد و مشتقاتشان، سازنده های اصلی سوخت های فسیلی هستند و هنگام سوختن با اکسیژن انرژی آزاد می کنند.روغن های روان کننده ، گریس ها ، حلال ها ، سوخت ها ، موم ، آسفالت ، مواد آرایشی و پلاستیکی نمونه های دیگری از کاربرد های این مواد هستند
مشتقات:
گاهی اوقات ، عناصر دیگری غیر از هیدروژن و کربن می توانند جایگزین هیدروژن یا کربن در یک مولکول هیدروکربن شوند. به عنوان مثال ، یک هیدروژن ممکن است با یون برم یا هیدروکسید جایگزین شود. تعداد زیادی هیدروکربن ناخالص وجود دارد که حاوی یک یا چند عنصر مختلف است. به طور کلی ، هیدروکربن حاوی عناصر دیگر( به جز هیدروژن و کربن) ، هیدروکربن واقعی نیست و مشتق این ماده نامیده می شود