ارمان 4 ماه قبل

سوئیفت چیست؟
سوئیفت و به‌طور کامل جامعهٔ جهانی ارتباطات مالی بین بانکی، یک انجمن تعاونی غیرانتفاعی است که در ماه می ۱۹۷۳ میلادی توسط ۲۳۹ بانک از پانزده کشور اروپایی و آمریکای شمالی راه‌اندازی شد و هدف از آن جایگزینی روش‌های ارتباطی غیر استاندارد کاغذی یا از طریق Telex در سطح بین‌المللی با یک روش استاندارد شدهٔ جهانی بود.
 در حال حاضر بیش از ۹٬۷۰۰ (عنوان) بانک و مؤسسهٔ مالی در ۲۰۹ کشور جهان عضو آن انجمن می‌باشند. گفتنی است، در سال ۲۰۱۸ روزانه بیش از ۲۸ میلیون پیام از طریق سیستم سوئیفت در سطح جهان مبادله شده‌ است.
 مرکز اصلی شبکهٔ سوئیفت در کشور بلژیک بوده و طبق قوانین آن کشور عمل می‌ کند و کشورهای آمریکا، هلند، انگلیس و هنگ کنگ به عنوان مراکز پشتیبان اعضا فعالیت دارند.
به دنبال حمله روسیه به اوکراین و پیامدهای متفاوتی که این اتفاق داشت، خبر رسید که اتحادیه اروپا، آمریکا و متحدانشان درباره قطع دسترسی بعضی از بانک‌های روسی به سیستم اصلی پرداخت‌های بین‌المللی-سوئیفت- توافق کردند و این موضوع سبب شد تا سوئیفت بار دیگر در کانون توجهات قرار بگیرد و به یکی از ترندهای اصلی گوگل تبدیل شود.
در توضیح این خبر افزوده شد که همچنین دارایی‌های بانک مرکزی این کشور مسدود که با این اقدام دسترسی روسیه به منابع ارزی خارج از این کشور محدود خواهد شد.