صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: اطلاعات عمومیسپراتور Clara 250 و کاربرد آن در صنایع غذایی
وزیری 6 ماه قبل

clara 250-سپراتور clara 250-سپراتور-سپراتور آلفالاوال-سپراتور شیر-سپراتور صنایع نوشیدنی-alfalaval separator-alfalaval-
سپراتور Clara 250 و کاربرد آن در صنایع غذایی
سپراتور مدل Clara 250 از سری سپراتورهای تولیدی شرکت آلفالاوال (Alfalaval) کشور سوئد است. این نوع سپراتور در صنایع مختلفی همچون صنایع مواد غذایی و آشامیدنی به کار می‌رود. این مدل سپراتور علاوه بر فرآیند جداسازی، قابلیت شفاف‌سازی (clarification) محصولات با میزان بالای مواد جامد را نیز دارد. اساس عملکرد این دستگاه همانند یک سانتریفیوژ است. این واحد جداکننده مجهز به سیستم پلاگ اند پلی (plug and play) است. این سیستم باعث می‌گردد تا عملیات جداسازی دستگاه به صورت خودکار و بدون دخالت اپراتور انجام شود.
اجزاء و قطعات سپراتور
طراحی سپراتور Clara 250 انعطاف‌پذیر (hermetic) است و برای طیف وسیعی از محصولات کاربرد دارد. همچنین این نوع طراحی آسیبی به محصول وارد نمی‌کند و باعث کاهش اکسید شدن (یک نوع واکنش شیمیایی است که متعاقبا به فساد محصول منجر می‌شود) آن می‌گردد. تمام قطعات در تماس با ماده یا محصول (wetted part) از جنس فولاد ضد زنگ هستند. همچنین تمام واشرها و اورینگ‌های (O-ring) به کار رفته در سپراتور متناسب با استانداردهای صنعت غذا می‌باشند. اورینگ‌ها نوعی آب‌بند مکانیکی هستند که از نشت ماده به بیرون دستگاه جلوگیری می‌کنند.
طراحی استاندارد سپراتور Clara 250 شامل اجزاء و قطعاتی همچون شیرها، جریان سنج القایی (اندازه‌گیری سرعت جریان محصول)، سایت گلاس (sight glass) تعبیه شده در قسمت خروجی محصول، شیر تنظیم‌کننده فشار، سنسور فشار و سیستم کنترلی PLC می‌باشد.
پروسه فرآیند جداسازی سپراتور Clara 250
محصول موردنظر از سمت پایین وارد دستگاه می‌گردد (bottom fed separator). مایع مورد نظر پس از ورود به واحد جداسازی، از طریق یک اسپیندل درایو توخالی به کاسه سانتریفیوژی دستگاه منتقل می‌شود. مواد جامد جداسازی شده به قسمت حاشیه و اطراف کاسه در حال چرخش حرکت کرده و در آن جا جمع می‌شوند. این مواد از طریق یک سیکلون (یا پمپ به صورت آپشنال) از سپراتور خارج می‌گردند. مایع شفاف شده توسط یک پروانه یا ایمپلر (impeller) از سپراتور خارج می‌شود.
clara 250-سپراتور clara 250-سپراتور-سپراتور آلفالاوال-سپراتور شیر-سپراتور صنایع نوشیدنی-alfalaval separator-alfalaval-
اطلاعات فنی سپراتور
حداکثر سرعت این مدل دستگاه، جداسازی حداکثر 25000 لیتر محصول در هر ساعت است (ظرفیت هیدرولیکی). این دستگاه میزان 5 لیتر از مواد جامد جدا شده را در خود جای می‌دهد و همچنین حجم محصول خروجی از 10-3 لیتر متغیر است. توان مصرفی موتور دستگاه 18.5 کیلو وات است و حداکثر انرژی مصرفی 16 کیلو وات است. ابعاد دستگاه 1960*1600*1170 میلی‌متر مکعب است. وزن کلی این واحد جداکننده 2200 کیلوگرم (وزن سپراتور، کاسه سانتریفیوژی و موتور به ترتیب 1370، 310 و 170 کیلوگرم است.) است.