صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: اطلاعات عمومیطرح توجیهی تصفیه و بازیافت روغن موتور سوخته (pdf و word)
وزیری 5 ماه قبل

طرح توجیهی تصفیه و بازیافت روغن موتور سوخته (pdf و word)
09123960995
طرح توجیهی تصفیه و بازیافت روغن سوخته
روغن سوخته هر نوع روغن معدنی یا سنتیکی است که در طول مصرف یا کاربرد به سبب آلوده شدن با ناخالصی یا از دست دادن خواص اولیه برای اهداف اصلی کاربردش، دیگر مناسب نمی باشد. پس بازیافت روغن سوخته سودآوری خوبی بدنبال خواهد داشت.
بازیافت روغن سوخته (روغن کارکرده)

در گذشته منظور از بازیافت روغن كاركرده می توانست خیلی چیزها باشد، در ابتدا روغنها را از طريق فيلتر كردن، فیلتر نموده و به عنوان سوخت استفاده مي كردند. در این روش، هیچ یک از آلاینده های محلول را حذف نمی شد و قابلیت استفاده برای اتومبيل را نداشت. این روغن به طور کلی برای سوخت استفاده می شد.
تصفیه دوم

تصفیه دوم در فرآیند بازیافت  طی گذشت سالها توسعه یافت تا منجر به حذف تمام ناخالصی ها، محلول و نامحلول، و بازگشت روغن به عنوان روغن پایه تازه شد. این روغن پايه پالایش دوم برابر یا بهتر از برخی از روغن پایه ویرجین (تولید شده از نفت خام) و مناسب برای استفاده در اتومبیل است. فرایند پالایش دوم روغن كوتاه تر از پالایش نفت خام است و از انرژی کمتری استفاده می گردد.
بازیافت روغن سوخته
ممکن است تعجب آور باشد که تحت شرایط عادی، روغن را نمی توان به راحتی از بین برد و تنها قابلیت آلوده پذیری را دارد و به راحتی توسط حلال‌های دیگر آلوده می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود قابلیت بالقوه برای جذب آلودگی داشته باشد و نباید اجازه داد که وارد محیط زیست شود.
تنها راه و بهترین گزینه بازیافت است به صورتی که به حالت اولیه برگردد و بتوان از آن استفاده مجدد کرد. برای تولید روغن موتور حداقل ۸ نوع افزودنی اضافه می‌شود و این افزودنی‌ها پس از بازیافت بصورت قیر بدست می‌آید.
در ایران تعداد کمی از شرکت ها از این آسفالت باقی مانده فرآیند استفاده می‌کنند و بیشتر شرکت ها تصفیه به دفن غیر اصولی می‌پردازند، که موجب آلوده کردن محیط زیست می‌گردد. اما ارزش این آسفالت زیاد است و می‌توان از آن بخوبی استفاده و دارای ارزش اقتصادی بالای می‌باشد.
تصویر بازیافت روغن سوخته
بازیافت روغن کارکرده
در بازیافت روغن سوخته طی فرایند پالایش روغن سوخته به منظور حذف ناخالصی‌ها، آب از روغن گرفته می‌شود، روغن تقطیر می‌شود و دوباره آب به آن اضافه می‌شود. محصول نهایی کاملاً شبیه روغن خالص است و باید با استاندارهای خاصی منطبق باشد. این روش، عمر منابع نفتی را بالا می‌برد و بهترین روش برای بازیافت روغن به شمار می‌رود.
همچنین فواید اقتصادی دارد: بازیافت روغن ارزانتر از استحصال آن از نفت خام تمام می‌شود. برای تولید حدود ۳ لیتر روغن روان کننده، ۱۵۹ لیتر نفت خام مصرف می‌شود در حالی که برای تولید همین میزان روان کننده فقط به ۴ لیتر روغن سوخته نیاز است.
احداث این واحدهای تولیدی نیاز به واردات نفت را کمتر می‌کند و هرچه روغن بیشتری بازیافت کنیم، نیاز به خرید نفت کمتری از منابع خارجی داریم. روغن سوخته بازیافت شده مطابق با استانداردهایی است که موسسه نفت خام آمریکا (API) وضع کرده است.
 

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

تصفیه روغن سوخته
ماندگاری و عملکرد آن درست مانند روغن خالص است، خودروسازان بزرگ هم روی آن مهر تأیید زده‌اند. یکی از بهترین گزینه‌هایی که برای کمک به محیط‌ زیست دارید، خریداری روغن بازیافت شده است که زحمت کمی هم دارد. این کار هم به نفع محیط‌ زیست و هم به نفع اقتصاد است و لازم نیست شما هم زیاد به زحمت بیفتید.
اگر روغن کارکرده دارید و می‌خواهید آن را بازیافت کنید، بسیاری از تعمیرگاه‌ها آن را از شما خریداری می‌کنند. این صنعت دارای امتیازات ویژه‌ای است زیرا ماده اولیه آن در تمام کشورها داخلی است و با هزینه کم قسمتی از انبار روغن مصرفی را تأمین می‌کند.
و این موضوع هنگام بروز حوادثی مانند جنگ درخور اهمیت است زیرا هنگام جنگ، زودتر، هدف حمله دشمن قرار می‌گیرند ولی کارخانجات بازیابی کننده نسبتاً کوچکترند و پراکنده می‌باشند و ئیدوکربور سبک تولید نمی‌کنند بنابراین کمتر آسیب پذیرند و می‌توانند بطور موقت روغن مورد نیاز ارتش و صنایع را تأمین کنند.
تصفیه روغن کارکرده
بی مناسبت نیست بدانیم اولین واحد بازیافت روغن سوخته ایتالیا در سال ۱۹۳۰ میلادی تأسیس شده و در ۱۹۴۰ مقررات سختی برای جمع آوری روغن کار کرده وضع کرده‌اند که مصرف آن در جهت بازیابی بود لذا صنعت بزرگی برای بازیابی در این کشور بوجود آمده است (۱۲ کارخانه در سال ۱۹۸۰ مقدار ۲۱۲۴۰۰ تن روغن سوخته از کل ۶۳۰۰۰۰ تن روغن مصرفی را بازیابی کرده‌اند).
فرانسه و آلمان نیز در این صنعت دارای تجربه و سابقه‌ای طولانی می‌باشند. روغن های حاصل از تصفیه و بازیافت روغن سوخته استفاده های مختلف دارند مانند:

  1. نفت مشعل صنعتی، که در آن روغن مورد استفاده از آب گرم، فیلتر شده و demineralised برای استفاده در مشعل‌های صنعتی
  2. روغن مایع برای کمک به انتشار محصولات از قالب‌های خود (به عنوان مثال محصولات فلزی، بتن)
  3. روغن هیدرولیک
  4. محصولات مبتنی بر قیر
  5. یک افزودنی در محصولات تولیدی؛ یا روغن پایه تصفیه شده برای استفاده به عنوان یک روغن روان کننده، روغن هیدرولیک یا ترانسفورماتور

بازیافت روغن سوخته
محصولات و کد آیسیک آنها

  1. روغن پایه: روغن پایه تولید شده مطابق با استاندارد API گروه I و II می‌باشد که خوارکی بسیار مناسبی برای تدوین و فرموله کردن طیف گسترده‌ای از روغن‌های: موتور، توربین، هیدرولیک، دنده، گریس و …. می‌باشد.
  2. سوخت تقطیری صنعتی: این محصول می‌تواند بعنوان سوخت جایگزین یا سوخت سبک در بویلرها یا هیترهای شعله‌ای صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.
  3. اسلاج قیری: این نوع اسلاج حاوی میزان زیادی پلیمر و فلز است که می‌تواند درتولید آسفالت خیابان، پوشـش محافظتی قیری و یا بعنوان  سوخت درکارخانه های سیمان مورد استفاده قرار بگیرد