nn 6 ماه قبل

فروش خاک رنگبر
 
خاک رنگبر نام تجاری خاک رنگبر، بنتونیت است که در صنایع تصفیه روغنهای خوراکی و صنعتی به کار می رود و مواد زائد و مضر و رنگهای روغنهای مذکور را جذب می نماید . خاک تصفیه نوعی خاک رس است که در آسیا، انگلستان ، هند و ایالات متحده آمریکا از زمین به دست می آید. این رس عمدتا شامل بنتونیت (bentonit) یا آتاپولجیت (attapulgite) است. 

 
 
 
خاک تصفیه از بقایای فسیلی جلبک های تک سلولی (دیاتومه) بوجود می آید.
خاک رنگبر عمدتا شامل سیلیکات آلومینیوم آبدار با ترکیبات مختلف مثل مونت مورایلونیت، کائولینیت و آتاپولجیت است. مواد معدنی دیگری مثل کلسیت، دولومیت و کوآرتز نیز ممکن است به میزان کمتری در آن وجود داشته باشد. 
البته بعضی اوقات خاک تصفیه به بنتونیت کلسیمی که از خاکستر آتشفشانی ایجاد شده نیز اطلاق می شود.
بزرگترین تولید کننده خاک تصفیه در سال 2015 آمریکاست که با استفاده از رسوبات خاکسترهای آتشفشانی 70 درصد سیلیکات آلومینیوم آبدار را تولید کرده است. ژاپن و مکزیک در رده های بعدی تولید کنندگان خاک رنگبر قرار می گیرند.
 
کاربرد خاک رنگبر
در گذشته کارگران نساجی از خاک تصفیه برای شستشوی پشم و جذب ناخالصی ها و چربی های اضافی استفاده می کردند و اکنون کاربرد عمده خاک رنگبر در رنگ زدایی وپالایش روغن ها است. 
درشبه قاره هند از این ماده برای تمیز کردن سنگ مرمر استفاده میشود. چون خاک رنگبر قابلیت جذب بالایی دارد، گرد و غبار سطحی را حذف می کند و برای لکه گیری، جرم گیری و زدودن آلودگی ها بسیار مناسب است. به طوری که موجب درخشش سنگ مرمر می شود و در صورت استفاده مکرر نیز باز هم نتایج حاصله مثبت خواهد بود.
قابلیت خاک رسی که با اسید فعال شده باشد در این است که می تواند رنگدانه های رنگی (پیگمنت) هایی مثل کاروتنوئیدها و کلروفیل و رنگدانه های بی رنگ مثل فسفولیپیدها را از روغن های خوراکی و غیر خوراکی جذب کند. طی این فرآیند یون هیدروژن (یک اسید غیر آلی) با یون کلسیم جایگزین شده و این ترکیب به حالت فعال در می آید.
به طور کلی از خاک رنگبر در موارد زیر استفاده می شود:
– در صنایع غذایی برای پالایش و رنگ زدایی انواع روغن ها نظیر روغن های گیاهی (مثل روغن خرما، روغن هسته خرما، روغن نارگیل و روغن سویا)، روغن های حیوانی (مثل روغن پیه(دنبه)، روغن ماهی و روغن گوشت خوک)، روغن های هیدروژنه،مارگارین و روغن شیرینی پزی
– به عنوان حلال (برای خشک شویی)، سفید کردن گوگرد و تاسیسات دفع فاضلاب
– جاذب انواع روغن و گریس 
– ضدعفونی کردن لباس ها و تجهیزات مربوط به انواع مراکز (بیولوژیک، هسته ای و شیمایی) که آلوده به مواد شیمیایی شده اند.
– این ماده سالهاست در صنعت سینما به خصوص در جلوه های ویژه جایی که لازم است انفجار رخ دهد استفاده می شود. خاک رنگبر نسبت به خاک طبیعی هم گرد و غبار بیشتر و طبیعی تری ایجاد میکند و هم بسیار بیشتر پراکنده میشود و انفجار واقعی تر به نظر میرسد، و همچنین ماده کم خطری برای بازیگران است. بنابراین اسپری آن روی صورت افراد و برای طراحی صحنه مضر نیست.
– در کشاورزی و باغبانی به عنوان کمپوست، کودهای شیمیایی و آفت کش ها استفاده می شود.
– در صنایع شیمیایی برای تولید سولفور، استخراج قیر طبیعی، جذب مواد رادیواکتیو و بتونه کاری استفاده می شود.