صفحه ی اصلی سوالاتفیلتر پرس یا فیلتر فشاری
ارمان 6 ماه قبل

فیلتر پرس یا فیلتر فشاری
09123960995
دستگاهی است که در فرایند جداسازی علی الخصوص جهت جدا کردن ذرات جامد از مایع از دوغابی که دارای آب اضافی است به کار می رود . بطور کلی فیلتر پرسها دارای یک صفحه ثابت هستند که توسط یک صفحه متحرک که متصل به جک هیدرولیک می باشد تحت فشار قرار میگیرند و با اعمال فشار هیدرولیکی، ذرات جامد در پشت صفحه ثابت باقی مانده و ذرات آب از درون سوراخ های پارچه فیلتر پرس عبور کرده و مجزا می گردند . قیمت فیلتر پرس با توجه به ظرفیت و کیفیت قطعات مورد استفاده در ساخت متفاوت بوده و یکی از پیشرفته ترین سیستم ها در جهت عمل تصفیه فاضلاب و پسابها شناخته می شود.
با توجه به شباهت این بحث با پکیج تصفیه فاضلاب پیشنهاد می نمائیم صفحه پکیج تصفیه فاضلاب را مطالعه فرمائید.
با تعریفی دیگر فیلترپرس دستگاهی است برای جدا سازی یا به اصطلاح تصفیه محلولی سوسپانسیون تشکیل شده از 2 فاز جامد و مایع. با این روش میتوان 2 فاز جامد و مایع را جدا سازی کرد و بسته به درجه اهمیت مواد جدا شده از هر فاز، یا هر دو فاز استفاده کرد. دستگاه فیلتر پرس میتواند بسته به حجم و نوع کار و نیاز مشتری به سه صورت دستی (بیشتر برای موارد آزمایشگاهی)، نیمه اتومات و تمام اتوماتیک (فیلترپرس معدن و فیلتر فشاری صنعتی) ساخته شوند. حداکثر میزان آبگیری در فیلتر پر 81 درصد و حداقل 75 درصد می باشد.
فیلتر پرس از جایگاه ویژه ای در صنایع نساجی، صنایع پتروشیمی، صنایع کاشی و سرامیک، تصفیه فاضلاب ، صنایع سنگ بری و همچنین آب گیری و خشک کردن لجن تولیدی تصفیه خانه های فاضلاب بهداشتی و صنعتی برخوردار می باشد.
اجزای فیلتر پرس
فیلتر پرس دارای چهار جزء اصلی است که عبارتند از : شاسی یا بدنه فلزی ، صفحات فیلتر ، قسمت فیتینگ ( شامل لوله کشی و شیرها ) و پارچه فیلتر پرس.
شاسی یا بدنه : شاسی دستگاه از جنس فلز ضد زنگ و ابعاد متناسب با تعداد صفحات و ظرفیت مورد نیاز کارفرما (از مهمترین وظایف این قسمت می توان به نگه داشتن و کنار هم قرار دادن صفحات فیلترپرس در برابر فشارهای وارده از طرف سیستم هیدرولیک در طی فرآیند تصفیه اشاره نمود.)
صفحات فیلتر : این صفحات از جنس پلی پروپیلن ، استیل ، چدن ، پلی آمید در ابعاد و اشکال متفاوت ساخته شده اند.
فیتینگ : قسمت چند منظوره که از لوله کشی و شیرهایی که مقدار مواد ورودی را کنترل و چهار سوراخ تخلیه متصل را به یک لوله تخلیه تبدیل می کند.
پارچه فیلتر پرس : این پارچه جهت پوشش صفحات فیلتر پرس استفاده می شوند این نوع پارچه ها معمولا از جنس کتان، پلی استر، پنبه تولید می گردند . انتخاب صحیح نوع پارچه در عمل تصفیه نقش بسیار مهمی ایفا می کند.
قسمت جک هيدروليک فیلتر پرس شامل تجهیزات روبرو است : الكتروموتور ، پمپ هيدروليك ، شير هيدروليك ، شيلنگها و….
تجهیزات مکمل مورد استفاده جهت کاربری ساده تر و دقیقتر فیلتر فشاری عبارتند از :
کنترل پنل و تابلو برق جهت خاموش و روشن کردن و کنترل دستگاه
جک و سیستم هیدرولیک برای باز و بسته کردن صفحات
فیلتر پرس ها یک متد فیلتری براساس فشار هستند و فشار مورد نیاز توسط پمپ تغذیه فیلتر پرس تامین می شود. صفحات جامد در داخل اتاق ها تا زمانی که آنها به طور کامل پر از جامدات باشند ایجاد شده و کیک را تشکیل می دهند.
هنگامی که اتاق ها پر است ، چرخه کامل است و کیک های فیلتر آماده هستند تا آزاد شوند. در بسیاری از فیلترپرسهای با ظرفیت بالا، شتاب دهنده های صفحه اتوماتیکی که سرعت عمل سریعی دارند تعبیه شده است که سرعت چرخه را تسریع می کنند. بعضی از فیلترپرس ها هستند که کاملا بصورت اتوماتیک هستند، قابلیت انجام عملیات 24 ساعته در یک محیط خشن مانند معادن یا کارخانه های تولید مواد شیمیایی را دارند.
 
ویدیو آشنایی با فیلتر پرس
فیلتر پرس چیست؟
برای اولین بار فیلتر پرس در سال 1853 در انگلستان برای تولید روغن دانه ها اختراع شد که به دلیل داشتن معایبی چون نیاز به نیروی کار زیاد و عدم توانایی در کارکرد مداوم به نوعی با استقبال زیادی برخورد نکرد. عمده ترین پیشرفت فیلتر پرس به اواسط قرن بیستم باز می گردد که ژاپنی ها موفق به ساخت اولین فیلتر پرس اتوماتیک شدند. به مرور زمان فیلتر پرس تحولات بی شماری پیدا کرد از جمله شستشوی اتوماتیک پارچه فیلتر پرس.
در عصر جدید با به کارگیری فیلتر پرس های جدید، بشر توانسته علاوه بر صرفه جویی در هزینه بدون دخالت نیروی انسانی انقلاب فوق العاده ای ایجاد کند.
فیلتر پرس
انواع دستگاه فیلتر پرس
فیلتر های پرس را به طور کلی به دو دسته ی چمبر و ممبران تقسیم میکنیم که اساس این تقسیم بندی بر پایه نوع صفحات و نحوه فشرده سازی مواد جامد و تغلیظ می باشد .
فیلتر پرس ممبران
صفحات ممبرانی که از سه لایه تشکیل شده اند، قابلیت ارتجاعی و افزایش حجم دارند. به این صورت که 2 لایه کناری با فشار باد می توانند تا 10 برابر افزایش حجم داشته باشند، ای افزایش حجم میتواند سبب کاهش رطوبت کیک و تخلیه راحت آن شود. لایه وسط نیز نقش تحمل نیروی نقش تحمل نیروی فشار وارد شده را دارد. کیک جامد تشکیل شده در این صفحات تا میزان 90 درصد آبگیری می شود.
به فیلتر پرس ممبران فیلتر حجم متغیر نیز گفته می شود که در قدرت خشک کنندگی و توان از نوع چمبر بهتر است. که کاربرد آن در آبگیری از سیال (تا حدود 90 درصد) و تصفیه آب در مقیاس بالا در معادن و صنایع آب و فاضلاب می باشد.
این دسته از فیلتر پرس ها با نام فیلترهای حجم متغیر نیر شناخته می­شوند. معمولا دارای توان قدرت بسیار بالایی تا 90% هستند و در معادن و صنایع آب و فاضلاب جهت آبگیری و تصفیه آب برای مقیاس های بالا به کار گرفته میشود.
فیلترپرس چمبر
صفحات چمبر معمولا از جنس پلی پروپیلن، چدن، آلومینیوم و … ساخته شده اند. کیک جامد تشکیل شده در این صفحات بین 60 تا 70 درصد آبگیری می شود. از فیلتر پرس چمبر به عنوان فیلتر حجم ثابت نیز یاد می شود که کاربرد های گسترده تری نظیر صنایع دارویی، غذایی کارخانه قند و … دارند ولی درصد آبگیری از سیال در آن ها حدود 60 می باشد.
این دسته از فیلتر پرس ها با نام فیلترهای حجم ثابت نیز شناخته می­شوند. چمبر در بازار به وفور یافت می شود و بیشتر در صنایع غذایی و دارویی و کارخانه های تولید قند به کار گرفته میشود.
نحوه کار فیلتر پرس
در ابتدا مواد با استفاده از یک پمپ تغذیه وارد صفحات میشوند ورود مواد تا زمان پر شدن صفحات فیلتر ادامه می­ یابد، سپس بلافاصله بعد از اینکه صفحات فیلتر از مواد پر شدند مخلوط توسط پمپ فشرده شده و به تمامی قسمت های صفحات وارد می گردد. زمانی که فشار پمپ به پایان رسید سیستم بسته خواهد شد و مرحله فشردن صفحات آغاز می گردد. به همین ترتیب مواد از طریق یکی از لوله ها برگردانده شده و فشار هیدرولیک برداشته می شود و صفحات جهت تخلیه و تمیز شدن باز می گردند. این پروسه دوباره انجام گرفته و در نهایت عمل تصفیه و آبگیری از کیک تا حدود 95 درصد انجام می گیرد.
ظرفیت فیلتر پرس
برای اینکه بتوانید از ظرفیت فیلترپرس مطلع شوید در ابتدا باید به موادی که به طور عمده فیلتر می شوند توجه کنید شایان ذکر است به طور کلی ظرفیت فیلتر پرس علاوه بر جامدات به مایعات نیز بستگی دارد. شما می توانید ظرفیت موادی که در تصفیه آب و فاضلاب از بین رفته اند را به راحتی محاسبه کنید چون تعداد بسیار کمی از صفحات به کار گرفته شده است. اما در فیلتر مثل لجن زیستی با توجه به نیاز مبرم به تعداد بالای صفحه فیلتر محاسبات ظرفیت کمی دشوار خواهد شد که در اینجا هم می توانید با کمک ضخامت کیک و طول داخلی ظرفیت فیتر پرس را تعیین نمایید. در صورتی که خواهان محاسبات دقیق تری از ظرفیت فیلتر پرس بمنظور تامین بودجه مورد نیاز هستید می توانید با کارشناسان ناب زیست تماس حاصل کنید. همکاران ما می توانند کمک های زیادی به شما کنند.
محصول پر فروش مشابه با فیلترپرس را در صفحه فیلتر شنی مطالعه کنید .
مزایا و معایب فیلتر پرس
از جمله مزایای این ابزار میتوان به هزینه راه اندازی بسیار کم فیلتر پرس، عدم استفاده از مواد شیمیایی مضر برای محیط زیست، توانایی بسیار بالای فیلتر پرس در جهت تصفیه اشاره نمود. از جمله معایب هم میتوان به عملکرد ناپیوسته فیلتر پرس اشاره کرد. به طور کلی ابزار بسیار عالی و کارآمدی است.
قیمت فیلتر پرس
قیمت فیلتر پرس با توجه به عواملی چون : ابعاد و ظرفیت مواد ورودی به دستگاه ، نوع جک دستگاه منباب دستی یا اتومات بودن ، جنس پارچه ، سیستم باز و بسته شدن صفحات متفاوت است.
به طور کلی فیلترپرس نوع ممبرانی به دلیل قدرت تصفیه تا 90% قیمت بالاتری را نسبت به نمونه چمبری فیلتر پرس به خود اختصاص می دهد.
فیلتر پرس به چند گروه تقسیم می گردد: فیلتر پرس دستی ، فیلتر پرس اتومات ، فیلترپرس نیمه اتومات و فیلتر پرس هیدرولیک
قیمت هر کدام از این دستگاه مجزا می باشد که شما می توانید جهت اطلاع دقیق از قیمت ها با کارشناسان مربوطه ما تماس حاصل نمایید.
همچنین فیلتر پرس های دست دوم بطور معمول دارای نشتی و مشکلات فنی بسیاری است به همین جهت توصیه ما به شما این است که فیلتر پرس دسته دوم تهیه نکنید تا در هزینه های تعمیر نیز صرفه جویی کنید.
شرکت ما مفتخر است دستگاه های فیلتر پرس را به سراسر ایران از جمه شهرهای بزرگ صنعتی چون تهران ، تبریز ، اصفهان ، شیراز و… ارسال نماید.
قیمت فیلتر پرس ممبرانی از فیلتر پرس چمبر بالاتر است لیکن علیرغم کارایی پایین تر فیلترهای چمبر بدلیل مقرون به صرفه بودن همچنان در بین کارخانجات صنعتی و معادن از فیلترهای ممبرانی کمتر استفاده می شود .
فیلتر پرس ناب زیست
نگاهی کلی به فیلتر پرس
همانطور که ذکر شد فیلتر پرس ابزاری بسیار کارآمد است و به طور کلی میتوان هر ماده ای را که قابلیت پمپ شدن داشته باشد را تصفیه و فیلتر کند. این عمل به صورت اتوماتیک بدون دخالت نیروی انسانی انجام می گیرد. برای اینکه روند عمل تصفیه را سرعت ببخشید بهتر است از نوع صحیح پارچه فیلتر پرس استفاده کنید. دستگاه فیلتر پرس های ممبرانی از قدرت بسیار بالایی برخوردارند برای تصفیه آب نیز از این نوع فیلتر کمک گرفته می شود. قیمت فیلترهای ممبرانی بسته به نوع کاری که انجام می دهند بسیار کمتر است. tdgjv vs
سیستم فیلترپرس چمبر به دلیل سهولت در استفاده امروزه در کشورمان ایران بسیار رواج پیدا کرده است.
مشخصات فنی فیلترپرس
صفحات فیلتر پرس های تولیدی شرکت ناب زیست، متناسب با نوع و ظرفیت محلول و نیاز کارفرما در ابعاد 20*20 ، 40*40، 60*60، 80*80، 100*100، 120*120 و 150*150 و از متریال مختلف مانند پلی پروپیلن، پلی آمید، چدنی، استیل و …. تولید می شوند. جدول زیر مربوط به مشخصات دستگاه های پلی پروپیلن این شرکت می باشد:
مشخصات فیلتر پرس
مزایای سیستم فیلتر پرس
بطور کلی استفاده از فیلتر پرس ها مزایای زیادی همچون :
جلوگیری از هدر رفتن مواد بدلیل تولید کیک با درصد رطوبت کم
جلوگیری از هدر رفتن آب بدلیل بازگشت آن به چرخه تولید
فیلتراسیون در فضای کوچک ولی مقیاس بزرگ
و… را در بر می گیرد که البته بزرگترین مزیت فیلتر پرس که آن را از سایر روش ها مستثنی میکند، راندمان بسیار بالای آن، ضمن مصرف بسیار پایین انرژی است.
بصورت تیتروار مهمترین مزیت های دستگاه فلیتر پرس عبارتند از :
مصرف بسیار پایین انرژی
راندمان بسیار بالا در عمل جداسازی فازهای سوسپانسیون
بازیافت آباز پساب های صنعتی، صرفه جویی و جلوگیری از اتلاف منابع آبی
جلوگیری از هدر رفتن مواد جامد مفید در محلول با تولید کیک از مواد
عدم استفاده از مواد شیمیایی مضر برای محیط زیست جهت تصفیه
نحوه عملکرد دستگاه فیلتر پرس مطابق زیر می باشد
روشن کردن و انجام تنطیمات متناسب با نوع کار
فشرده سازی صفحات فیلترپرس توسط جک برای شروع ورود دوغاب به دستگاه فیلتر پرس
ورود محلول حاوی ذرات معلق یا لجن با فشار توسط پمپ تغذیه به دستگاه فیلتر پرس (تا زمان پر شدن صفحات فیلتر)
هدایت مایع عاری از ذرات معلق به بیرون از دستگاه
تشکیل کیک بین صفحات دستگاه با عمل آب گیری از مواد
باز شدن صفحات فیلتر پرس توسط جک هیدرولیک
خروج کیک جامد از دستگاه فیلتر پرس
شستوشو و تمیز کردن صفحات فیلتر پرس برای اماده سازی دستگاه برای سیکل بعدی
بسته شدن مجدد صفحات فیلتر پرس و تکرار سیکل بعدی
کاربردهای فیلتر فشاری
تصفیه پساب صنایع مختلف (از قبیل صنایع شیمیایی ، نساجی و رنگرزی ، قند و شکرسازی ، کاشی و سرامیک، صنایع آبکاری و فلزات سنگین و.)
کارخانجات روغن‌های خوراکی و صنعتی
کارخانجات داروسازی
کارخانجات تولید مواد غذایی؛ مواد معدنی مثل فلزات ، تولید انواع سنگ، چرم ، کاغذ و …. و تصفیه پسماندهای فرایندهای مختلف
آبگیری از لجن تولیدیدر فرآیندهای تصفیه آب
فیلترپرس ها را میتوان بطور گسترده براساس سایز از کوچک، در سایز آزمایشگاهی وبا ظرفیت های بالا از 1500 تا 2000 میلی متر از صفحات فیلتر جهت استفاده در معادن و بصورت فیلترهای فشاری صنعتی می توان ساخت.
فیلتر پرس برای جداسازی مایع / جامد در طیف گسترده ای از صنایع و برنامه های کاربردی از جمله موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد.
بهره بردن از فیلتر پرس در صنایع دارویی برای فرایند های کنترل شده دقیق و محیط های تمیز
صنعت پالایش و پتروشیمی برای از بین بردن آلاینده ها در فرایند تولید
صنعت آب و فاضلاب برای جداسازی لجن ها و تصفیه آب
صنایع سرامیک و معدن برای کار های عظیم با سیستم تخلیه مدرن
استفاده از فیلترهای پرس در صنایع غذایی و…
پردازش غذا و نوشیدنی
تولید مواد شیمیایی
معادن استخراج کانی های فلزی و غیر فلزی
کاربرد فیلتر پرسها در صنایع تولید برق
مصالح، آسفالت و تولید سیمان
کارخانه های فولاد
و غیره استفاده می شود.
فیلتر پرس
لوازم جانبی فیلترپرس ها
پارچه های فیلتر پرس:
پارچه فیلتر پرس از لوازم جانبی و مصرفی یک دستگاه فیلتر پرس میباشد. که در انواع مختلفی با توجه به نیاز و نوع کار مشتری تولید می شوند. از جمله این پارچه ها میتوان موارد زبر را نام برد:
پارچه فیلترپرس از جنس کتان
پارچه فیلترپرس از جنس پنبه ای
پارچه های پنبه ای برای دمای نسبتاً بالا و محلول های خنثی و تا حدودی بازی استفاده می شود. این پارچه به تعداد تار و پود موجود در واحد سطح (اینچ مربع) و شرایط بافت می تواند در فشار های پایین و تا حدود ۵ اتمسفر استفاده شود لذا در مواقعی که به دلایل مختلف مثلا گرانروی نیاز به فشار بالا می باشد این پارچه محدودیت کاربرد دارد.
این نوع پارچه بدلیل داشتن پرز در جاهایی مانند مصارف دارویی که حساسیت بهداشتی بیشتر باشد استفاده نمی شود از ویژگی بارز این پارچه جذب مناسب محلول و آب بندی راحت در جریان فیلتراسیون می باشد.
پارچه از جنس پلی آمید
پارچه فیلتر پرس
پارچه پلی آمیدی (نایلون) برای محیط های متفاوت استفاده می شود و ساختار و آب بندی نسبتا خوبی دارند.
پارچه فیلترپرس پلی پروپیلن یا PP
پارچه پلی پروپیلن دارای عمر مناسب بوده و درمقابل رطوبت و دما مقاوم است؛ این نوع پارچه ها به راحتی تا دمای ۱۱۰ درجه سانتی گراد را تحمل می نمایند .
پارچه های پلی پروپیلن بعلت نداشتن پرز شرایط بهداشتی مناسبی برخوردار می باشد. این نوع پارچه ها قابلیت شستشوی بهتری دارند و قابل بازیافت می باشد و کیک آن راحت تر جدا می شود.
این نوع پارچه برای زمانی که محلول بسیارارزشمند باشد توصیه نمی شود زیرا به علت درشتی تار و پود و سفت بودن آن دارای شرایط آب بندی مشکل تر می‌باشد.
پارچه های از جنس پلی پروپیلن در طیف وسیعی از محلول ها و صنایع استفاده می شود از جمله برای محلول های اسیدی ، بازی و محلول های خنثی استفاده می شود.
پارچه فیلترپرس پلی استر
پارچه های (صافی) از جنس پلی استر ضمن داشتن مزایای پارچه های پلی پروپیلن، به دلیل داشتن ضخامت بیشتر و جنس نرم شرایط آب بندی مناسب تری دارد و همچنین تحمل فشار آنها نیز بالا می باشد.
این نوع پارپه ها در انواع تک لایه ودو لایه تولید می شود و. نوع دو لایه آن تا ۲۰ اتمسفر فشار را تحمل می نماید. پارچه های پلی استر بدلیل جنس پلیمری برای انواع محلول‌های بازی، اسیدی و خنثی استفاده می شود
پارچه فیلترپرس نایلون
کاردک فیلتر پرس
از کاردک جهت جداسازی و تمیز کردن گل آبگیری شده از پارچه های صفحات فیلتر پرس استفاده می شود.
این کاردک ها از متریال مختلفی مانند چوبی، فلزی و پلاستیکی ساخته می شوند.
کاردک فیلترپرس
کاردک های چوبی، بعد از مدتی کار کردن ریش شده یا میشکند، که این باعث پارگی و خرابی پارچه می شود.
کاردک های فلزی ، این نوع کاردک ها نیز بدلیل گوشه ها یا لبه تیز باعث پارگی پارچه می شوند.
کاردک های پلاستیکی یا PP، حالت استاندارد دارند و استفاده آنها مرسوم می باشد. کاردک پلاستیکی به خاطر انعطاف و گوشه های نرمی که دارد پارچه را پاره نمیکند
پمپ فیلتر پرس
پمپ فیلتر پرس
یکی از اصلی ترین قسمت های دستگاه فیلترپرس، پمپ های تغذیه آن می باشد. پمپ تغذیه برای انتقال پساب به فیلتر پرس و در نهایت تشکیل کیک استفاده می شود. پمپ های مورد استفاده در فیلتر پرس ها از انواع مختلفی می باشند مه با توجه به نوع کار و محلول ورودی از آنها استفاده می شودو این پمپ ها شامل: پمپ های دیافراگمی ، پمپ های سانتریفیوژ ، پمپ های دنده ای و منو پمپ ها ، هستند.
محصول پر فروش ناب زیست : فن محوری برج خنک کننده
دسته فیلتر پرس
شناخته شده ترین دسته های فیلترپرس از جنس پلی پروپیلن PP می باشد. این دسته از در شرکت ناب زیست از مرغوب ترین مواد پلی پروپیلنی مانند مواد درجه 1 کره ای تولید می شوند. این دسته ها طول عمر بالا، کارکرد بهینه و قیمت مناسب دارند.
دسته فیلتر پرس
شیر فیلتر پرس
سیتینگ درانواع پایه کوتاه ، پایه بلند و بلوکی
چوپوقی
آند و کاند
سوالات متداول در رابطه با فیلتر پرس
چگونه میتوانم از کثیف شدن پارچه مطلع شوم ؟
معمولا اگر پارچه فیلتر پرس کثیف باشد عمل خشک کردن به سختی صورت می گیرد و این عمل مدت زمان طولانی تری را به خود اختصاص خواهد داد.
چه زمانی باید اقدام به تعویض روغن هیدرولیک کرد ؟
تعویض روغن هیدرولیک به صورت سالیانه پس از دوهزار ساعت کاری به جهت افزایش طول عمر دستگاه توصیه می گردد.
تماشا کنید : تخلیه فیلتر پرس
زمان شستشوی پارچه های فیلتر پرس را چگونه تشخیص دهیم ؟
اگر فشار زیادی در بالای فیلتر پرس اتفاق افتد یا اگر فرایند فیلتراسیون بسیار طولانی گردد و اگر کیک دارای رطوبت بالایی باشد به معنای زمان رسیدن شستشوی پارچه است.
آیا دستگاه های فیلتر پرس شما دارای گارانتی می باشند ؟
بله – بسته به نوع دستگاه گارانتی ها از یکسال تا 10 سال می باشد. که شرایط گارانتی در دفترچه های راهنمای نصب ذکر می گردد.
فیلتر پرس همان طور که گفته شده ؛ به دستگاهی گفته میشود که از آن برای جداسازی فاز های جامد و مایع محلول های سوسپانسیون در حجم زیاد استفاده میشود که در صنایع مختلف بسته به نیاز هر صنعت از فاز مایع یا جامد جداشده استفاده میشود.
فیلترهای پرس بطور کلی از سه بخش زیر ساخته میشوند
شاسی دستگاه
جک و سیستم هیدرولیک
صفحات فیلتر از جنس پلی پروپیلن که با پارچه های مخصوص صافی روکش شده اند.
اساس کار این دستگاه به گونه ای است که پساب حاوی ذرات معلق از سمتی به دستگاه وارد میشود و پس از عبور از صفحات تحت فشار، ذرات معلق میان صفحات محصور میشوند و مایع عاری از این ذرات به سمت بیرون دستگاه هدایت میشود. به مرور زمان کیک با رطوبت تقریبی 19 تا 25 درصدی تشکیل شده و با تشکیل شدن کیک ، ورود سیال قطع میشود. صفحات را به کمک جک هیدرولیک باز میکنند تا مواد جامد را تخلیه کنند.
پس از تخلیه کیک ، برای شروع سیکل بعدی ، صفحات را به کمک جک هیدرولیک بهم متصل میکنند . فیلتر های پرس را به طور کلی به دو دسته ی چمبر و ممبران تقسیم میکنیم که اساس این تقسیم بندی بر پایه نوع صفحات و نحوه فشرده سازی مواد جامد و تغلیظ می باشد .
قیمت فیلتر فشاری
قیمت فیلتر فشاری بسته به نوع آن متفاوت بوده و به عوامل متفاوتی بستگی دارد، عواملی نظیر :
تعداد و سیستم باز و بسته شدن صفحات دستگاه
طول و عرض صفحات دستگاه
ظرفیت ورودی دستگاه
سیستم کنترل دستگاه ( دستی، هیدرولیک، نیمه هیدرولیک)
جنس پارچه های دستگاه و… می باشند.
 
نمونه فیلتر پرس جداسازی
فیلتر پرس تبریز
تبریز شهر اولین ها ، شهری در شمال غرب کشور که یک شهر کاملا صنعتی و پیشرو در صنعت کشور می باشد تبریز همیشه در عرصه های مختلف پرچ دار بوده و خیلی از بزرگان ایران از شهر زیبا و بزرگ تبریز بوده اند . برای خرید فیلتر پرس تبریز باید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا فیلتر پرس تبریز را برای شما در شهر تبریز تحویل دهند . لذا اگر در شهر تبریز هستید و به دنبال هرید فیلتر پرس هستید می توانید با شرکت ناب زیست تماس بگیرد .
فیلتر پرس دستی
ارزان ترین مدل فیلتر پرس ها از نوع فیلتر پرس دستی می باشد لذا اگر بدنبال کارایی محدود و ارزان هستید از فیلتر پرس دستی استفاده و خریداری نمایید . فیلتر پرس دستی با توجه به اینکه توسط نیروی انسانی کنترل تخلیه و باز و بسته می شود لاکن از سرعت پایین تری برخوردار بوده و برای کارهای کوچک تر کاربرد دارد . فیلتر پرس دستی با اهرمی که در کنار خود دارد کار باز و بسته و تخلیه را انجام میدهد این نوع از فیلتر پرس ها از جنسهای آهن ، چدن و استیل قابل طراحی و تولید می باشد .
در نظر داشته باشید که از فیلتر پرس دستی برای حجم های پایین فاضلاب می توان استفاده نمود .
فیلتر پرس اتوماتیک
یکی دیگر از انواع فیلترهای فشاری فیلتر پرس اتوماتیک می باشد. مهمترین مزیت آن نسبت به نمونه دستی باز شدن اتوماتیک صفحات و انجام عملیه تخلیه کیک ها می باشد.
از نوع اتوماتیک فیلتر فشاری برای استفاده در صنایع سنگین و معادن استفاده می شود چون قیمت فیلتر پرس اتوماتیک نسبت به قیمت فیلتر پرس دستی بالاتر بوده و برای کارهای کوچک مقرون به صرفه نیست.
استفاده از فیلتر فشاری اتواتیک علاوه بر راحتی استفاده از دستگاه و نیاز به نیروی انسانی کمتر، بازده بیشتر نیز فراهم می نماید. این دستگاه ها شامل شاسی دستگاه، صفحات فیلتر پرس، یونیت هیدرولیک و بخشهای کنترل الکتریکی می باشد و عملیات باز و بسته شدن صفحات با سرعت بیشتری انجام می شود.
در هر لحظه می توانید با مراجعه به قسمت تماس با ناب زیست از کارشناسان این بخش سوالات خود را بپرسید . با تشکر
فیلتر پرس دستی
روشهای تخلیه کیک محصول از فیلتراسیون فیلتر پرس
تخلیه کیک نهایی در فیلتر پرس را می توان به روشهای مختلف انجام داد.
تکان دادن صفحات دستگاه در هنگام باز شدن
تکان دادن پارچه بعد از باز کردن از روی صفحات
خراشیدن کیک از پارچه با جسم تیز ولی می بایست دقت نمود پارچه روی صفحات فیلتر پرس دچار زدگی و پارگی نگردد.
در پایان هر دور ضروری است پارچه با استفاده از مایع مخصوص، شستشو داده میشود تا برای شروع چرخه بعدی فیلتراسیون آماده باشد.