صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: اطلاعات عمومیلیست قیمت ساخت دیگ بخار بویلر صنعتی
زکریا 2 ثانیه قبل

ساخت دیگ بخار بویلر صنعتی – تولید کننده انواع دیگ بخار بویلر صنعتی با نشان استاندارد
09331867909
09123960995

 

ساخت دیگ بخار بویلر صنعتی

روش های مختلفی برای ساخت دیگ بخار بویلر صنعتی وجود دارد اما بطور معمول بدین صورت است که ابتدا باید جنس و متریال بویلر صنعتی را مشخص نمود. که به دو صورت چدنی و فولادی است. که در این مقاله ما قصد داریم نوع فولادی شل را مورد بررسی قرار دهیم. نحوه ساختن بویلر صنعتی فولادی بدین صورت است که ابتدا باید ورق فولادی را با استفاده از ماشین آلات و ابزار مخصوص خم کاری و غلتطک های هیدرولیکی به حالت استوانه تبدیل نمود. به این ترتیب که ورق فولادی را روی غلتطک هیدرولیکی قرار داده میشود و غلتطک ها ورق را بصورت استوانه ای شکل در می آوردند.
برای ساخت دیگ بخار و تکمیل فرآینده استوانه شکل کردن ورق های فولادی باید ابتدا با استفاده از سنگ فرز مقداری از سطح ورق فولادی پولیش و صاف نمود تا بتوان به راحتی ابتدا و انتهای ورق را جوشکاری نمود ورق فولادی استوانه ای شکل شود.
صفحه سوراخ دار فولادی ساخت دیگ بخار بویلر صنعتی
پس از اتمام فرآینده استوانه ای شکل نمودن ورق فولادی باید دو صفحه سوراخ دار را به دو طرف فولاد استوانه ای شکل با استفاده از جوشکاری مخصوص متصل نمود. سپس لوله های آتشخوار در داخل سوراخ های موجود نصب می شوند. (نکته صفحه سوراخ دار بدین صورت است که در وسط آن یک سوراخ بزرگ قرار دارد و اطراف آن سوراخ های کوچک برای عبور و قرار دادن لوله های آتشخوار است.) در ساخت دیگ بخار سوراخ بزرگ تر که روی صفحه قرار دارد را با استفاده از لوله های بزرگ تر به ابتدا و انتهای صفحه متصل میشود. لوله بزرگ تر همان محفظ احتراق است که مشعل بویلر صنعتی به آن متصل می شود. بدین ترتیب بدنه بویلر صنعتی که مهمترین قسمت آن است ساخته می شود.
مطالب فوق مختصری از اقدامات ساخت دیگ بخار بود در ادامه بطورکلی بررسی خواهیم کرد.
وظیفه تجهیزات و لوازم در طرز ساخت دیگ بخار بویلر صنعتی چگونه است؟
در ادامه بررسی چگونه دیگ بخار بسازیم برای تست تحمل فشار بدنه بویلر صنعتی آب را با فشار 250 بار به داخل بدنه هدایت میکنند. تا اگر در هنگام ساخت دیگ بخار و جوشکاری مشکلی بوجود آمده باشد بتوان قبل از نصب تجهیزات و عایق کاری آن را برطرف نمود. بعد از تست تحمل فشار عمل عایق کاری دیواره بویلر صنعتی صورت میگیرد. در مقاله عایق کاری دیواره بویلر صنعتی تمامی نکات لازم برای عایق کاری را توضیح داد ه ایم. در انتهای ساخت دیگ بخار مشعل، پمپ و تجهیزاتی از قبیل لول کنترل، آبنما، شیرخودکار،شیرتخلیه،پرشرسوئیچ، شیر اطمینان و.. روی  بدنه شل متصل می شود. در ادامه مختصری از وظیفه هر کدام از تجهیزاتی که روی بدنه بویلر صنعتی نصب می شود را توضیح میدهیم.
مشعل: همانطور که میدانید جهت ایجاد حرارت در بویلر صنعتی از مشعل استفاده می شود که انواع مختلفی نیز دارند. و با سوخت های متفاوت عمل احتراق را انجام می دهند. میتوانید برای درک بهتر از مشعل بویلر صنعتی و مقاله های که در دسته انواع مشعل بویلر صنعتی وجود دارد را مطالعه کنید همچنین برای از انواع سوخت میتوانید دسته انواع سوخت بویلر صنعتی را مطالعه کنید.
پمپ: در ساخت دیگ بخار پمپ وظیفه تامین مقدار آب مورد نیاز را دارد. وجود پمپ جهت جلوگیری از کم آب شدن است.
لول کنترل: کنترل نمودن سطح آب بویلر صنعتی
آبنما: اندازگیری و نمایش سطح آب
شیرخودکار: جلوگیری از ورود بخار به داخل پمپ
شیر تخلیه: تخلیه نمودن مقدار آب داخل لوله کنترل که معمولا در زیر لول کنترل نصب می شود.
پرشر سوئیچ: تنظیم کردن مقدار فشار داخل بویلر صنعتی
شیر اطمینان: کاهش فشار بصورت مکانیکی
جهت اطلاع از دیگر تجهیزات بکار رفته در ساخت دیگ بخار میتوانید دسته تجهیزات بویلر صنعتی را مطالعه کنید.
وظیفه تجهیزات و لوازم در طرز ساخت دیگ بخار
اهمیت نوع جوشکاری در روش ساخت دیگ بخار بویلر صنعتی
تمامی جوشکاری های که در جهت ساختن بویلر صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد از نوع saw و smaw است. که در ادامه در مورد این دو نوع جوشکاری در ساخت دیگ بخار  توضیح میدهیم. اما پس از جوشکاری بدنه و مخزن بویلر صنعتی باید توسط بازرس سازمان استاندارد ملی بازرسی و تست شود. تا اگر در مشکلی در نوع جوشکاری وجود داشته باشد بتوان آن را رفع نمود.
جوشکاری Submerged Arc Welding به اختصار saw در ساخت دیگ بخار یک نوع جوشکاری قوسی می باشد که در آن قوس بین الکترود و استخر جوش قرار دارد. و از آنجای که اپراتور نمیتواند استخر جوش را مشاهده کند. تکیه زیادی باید بر روی تنظیم پارامتر و موقعیت سیم پرکننده داشته باشد. تا بتواند به درستی جوشکاری را انجام دهد. SAW معمولاً با یک سیم واحد با استفاده از جریان AC یا DC کار می کند، اضافه کردن سیم خرد شده به اتصالات قبل از جوشکاری و استفاده از افزودنی های پودر فلزی با تغذیه یک سیم غیر رسانا با قطر کوچک به لبه اصلی استخر جوش می توان بهره وری اضافی را بوجود آورد. قوس و فلز ذوب شده توسط تعدادی از روان ساز دانه یا پودر جوش روی مخزن بویلر محافظت می شوند. به این نوع جوشکاری در ساخت دیگ بخار  جوشکاری زیر پودری نیز می گویند.
جوشکاری Shielded Metal Arc Welding که به اختصار smaw یا جوشکاری قوس فلزی محافظ گفته می شود. یکی از ساده ترین، کم هزینه ترین نوع جوشکاری در ساخت دیگ بخار می باشد. به جوشکاری چوب یا قوس فلزی دستی نیز معروف است. عملکرد این نوع جوشکاری بدین صورت است که حرارت از طریق قوس الکتریکی ایجاد می شود و مابین الکترود و صفحه فولادی ذوب می شود و در نهایت اتصال صورت می گیرد.
منظور از پاس حرارتی در طرز ساخت دیگ بخار بویلر صنعتی و دلیل استفاد از دودکش چیست؟
به تعداد رفت و برگشت حرارت داخل لوله ها پاس حرارتی گویند. که تنوع روش ساخت دیگ بخار میتوان بصورت یک پاس حرارتی دو پاس حرارتی و سه پاس حرارتی بویلر صنعتی را تولید نمود. بسته به نیاز هر صنعت میتوان تعداد پاس های حرارتی را افزایش و یا کاهش داد. در شکل زیر میتوانید نحوه تولید پاس حرارتی را مشاهده کنید. همانطور که که مشاهده می کنید پاس اول از کوره به سمت لوله ها حرکت می کند. سپس پاس حرارتی دوم در محل لوله ها بوجود می آید. پاس حرارتی سوم در لوله های نزدیک به دودکش شکل میگیرند.
پاس حرارتی در ساخت دیگ بخار
با تعریف پاس حرارتی و سه پاس حرارتی آشنا شدیم حال دلیل استفاده از دودکش در ساخت دیگ بخار را مورد بررسی قرار میدهیم. بدلیل خارج نمودن مواد حاصل از احتراق سوخت مشعل باید از دود کش استفاده شود. در اکثر بویلر صنعتی فن و دمنده جهت خارج کردن مواد حاصل از احتراق وجود دارد. اما برای بالا بردن ضریب ایمنی در ساخت دیگ بخار باید از دودکش استفاده شود. استفاده از دودکش در نصب و راه اندازی بویلر صنعتی بسیار مهم است و باید توسط اپراتور و یا نصاب مورد تایید شرکت سازنده صورت گیرد. بدلیل اینکه در هرنوع بویلر صنعتی ارتفاع نصب دودکش متفاوت می باشد. و با توجه به موقعیت ها و شرایط جغرافیایی متغییر است.
دریچه های بازرسی در ساخت دیگ بخار باید طراحی شود تا بتوان تعمیرات بویلر صنعتی را به راحتی انجام داد. سه نوع دریچه بازرسی و تعمیر وجود دارد. دریچه مخصوص آدم رو که در ابعاد سی در چهل سانتیمتری طراحی می شود و در مرکز بدنه بویلر صنعتی قرار دارد. دریچه های دیگری مانند دست رو و سر رو نیز وجود دارد تا بتوان به راحتی عیب یابی و تعمیر را انجام داد.
چگونه دیگ بخار بسازیم با طول عمر بالا
طول عمر متوسط یک بویلر صنعتی بین ۲۰ تا ۳۰ سال است، اگر درست و طبق اصول استاندارد ساخته شود. عوامل زیادی در افزایش طول عمر در هنگام ساختن بویلر صنعتی و پس از ساخت دیگ بخار وجود دارد. برای افزایش طول عمر بویلر باید پس از نصب هر کدام از تجهیزات مورد نیاز بویلر صنعتی تست شوند و از سلامت هر کدام از قطعات و تجهیزات روی دیگ بخار اطمینان کامل حاصل شود. مورد بعدی در افزایش طول عمر در ساخت دیگ بخار استفاده از تجهیزات و لوازم با کیفیت بازار است. بسیار از لوازمی که در ساختن بویلر صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد لوازم مصرفی می باشد. که باید از مرغوب ترین نوع باشد تا بتوان طول عمر دستگاه را تضمین نمود. اگر این تجهیزات از کیفیت بالای برخودار نباشد در ممکن است خطرات جبران ناپذیری را صورت گیرد.
مواردی که پس از ساخت دیگ بخار در افزایش طول عمر آن موثر است عبارتنداز تصیفه آب مورد استفاده در بویلر صنعتی که باید طبق شرایط تعیین شده هر بویلر که توسط شرکت سازنده ارائه می شود باشد. اگر از آب مناسب در دیگ بخار استفاده نشود ممکن است رسوب و خوردگی در آن رخ دهد و طول عمر دستگاه را کاهش دهد. مورد بعدی برای افزایش طول عمر پس از ساخت دیگ بخار تست و بازرسی های منظم میباشد.با اینکار میتوان تمامی مواردی که باعث خرابی و کاهش طول عمر بویلر صنعتی می شود را شناسای و نسبت به رفع آن اقدام نمود.
اگر بازرسی و تست های پس از ساخت دیگ بخار به موقع صورت نگیرد امکان خرابی و از کار افتادن آن وجود دارد. تست و بازرسی باید توسط افراد با تجربه در این زمینه صورت گیرد. اکثر شرکت های تولید کننده بویلر در ایران افرادی را جهت تست و بارزسی دارند.
نحوه تست و بازرسی پس از ساخت دیگ بخار
همانطور که گفته شد تست و بارزسی باید توسط افراد با تجربه و مورد تایید شرکت سازنده بویلر صورت گیرد. اما سوال اینجاست که نحوه تست و بازرسی به چه صورت است و چه المانی ها را باید مورد تست و بازرسی قرار داد. اولین مورد تست و بازرسی آب مورد استفاده است که باید تمامی شرایط مورد استفاده در بویلر صنعتی را داشته باشد. دومین مورد لوله و اتصالات آن است. نوع جوشکاری بکار رفته و تست اتصالات از لحاظ نشتی و یا ترک خوردگی لوله ها، تست ضخامت ورق فولادی تمامی قسمت های بویلری صنعتی پس از ساخت دیگ بخار که عبارتنداز ضخامت بدنه، کوره، شبکه ها و… با استفاده از تست ضخامت میتوان میزان خوردگی را تشخیص داد. در بازرسی باید تست هیدروستاتیک نیز صورت گیرد.
تجهیزات نصب شده روی بویلر صنعتی پس از ساخت دیگ بخار به جهت افزایش راندمان، طول عمر و اطمینان از عملکرد صحیح باید مورد تست و بازرسی قرار گیرد این تجهیزات شامل لول کنترل آبنما شیرخودکار شیر تخلیه پرشر سوئیچ شیر اطمینان می باشد. تمامی لوله ها نیز باید از لحاظ رسوب گرفتگی و خوردگی مورد بررسی قرار گیرد. اگر لوله ای دوچار رسوب و یا خوردگی شده باشد باید سریعا نسبت به رفع رسوب و خوردگی اقدام نمود. مقدار فشار کاری را باتوجه به نقادیر بدست امده از ضاخمت سنجی میتوان محاسبه نمود. و باید طبق همان فشار از بویلر توقع داشت افزایش فشار بیش از حد توان در بویلر پس از ساخت دیگ بخار میتواند طول عمر آن را کاهش دهد.
ساخت دیگ بخار استاندارد
برای ساختن بویلر صنعتی استاندارد باید تمامی مراحل زیر نظر سازمان استاندارد ملی قرار گیرد. موارد مهم در ساخت دیگ بخار استاندارد تاییدیه ورق بکار رفته و لوله های بکار رفته در ساختن بویلر صنعتی که توسط بازرس در حین و اتمام آن صورت می گیرد. مورد دوم نوع جوشکار و کیفیت جوشکاری است که پس از ساختن بویلر صنعتی باید مورد تست و بازرسی قرار گیرد تا بویلر در حین انجام کار با مشکل مواجه نشود. مورد سوم تست های مربوط به زمان ساخت دیگ بخار مانند تست سرد و گرم است. تمامی موارد در دفترچه استاندارد ذکر می شود.
علاوه بر موارد گفته شده در پلاک ارائه شده توسط سازمان ملی استاندارد باتوجه به تست و بازرسی های که در ساخت دیگ بخار صورت گرفته مواردی درج می شود که عبارتند از: ظرفیت بویلر صنعتی، شماره سریال، تاریخ ساخت دیگ بخار ، حداکثر فشارکاری برحسب بار، فشار تست هیدرواستاتیک بر حسب بار، شماره گواهینامه
چگونه بویلر صنعتی بسازیم
تعیین ظرفیت در ساخت دیگ بخار تعیین ظرفیت به معنی مقدار بخاری steam است که در یک ثانیه بویلر صنعتی تولید می کند. و باید طبق صنعت مورد استفاده ان را انتخاب نمود یعنی اگر نیاز به بویلر صنعتی ظرفیت پایین دارید نیازی به خرید بویلر با ظرفیت بالا نیست. برای تعیین مقدار ظرفیت باید مشعل یک چهار از زمان را خاموش باشد و سپس تست بخار صورت گیر باید بخار تولیدی به اندازه ظرفیت ذکر شده پس از ساخت دیگ بخار باشد. بدین صورت که اگر ظرفیت بویلر صنعتی یک تن در ساعت باشد باید پس از چهل و پنج دقیقه روشن بودن و کار کرد مداوم به مقدار ظرفیت تعیین شده که پس از ساخت دیگ بخار ذکر شده است برسد. به این ترتیب این نوع بویلر میتواند هزار لیتر آب را در یک ساعت به بخار تبدیل کند.
 بهبود بازده راندمان یا بهره وری در ساخت دیگ بخار
بیش از نیمی از هزینه‌های حامل های انرژی به بویلر صنعتی مرتبط است. بنابراین بهبود راندمان در ساخت دیگ بخار  یک روش ساده برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها است. آیا شما نیاز به بخار اضافی را دارید؟ این عمل باعث احتراق غیر ضروری مشعل می شود. اما شما فقط مقدار بخار مناسب را می خواهید – نه خیلی زیاد و نه خیلی کم. برای دستیابی به احتراق بهینه سعی کنید تعادل ایده آل برای مقدار ظرفیت را پیدا کنید. بهره وری دیگ بخار نتیجه ای ترکیبی از راندمان تجهیزات مختلف است. یک بویلر صنعتی دارای تجهیزات و اجزای مختلفی است که روی راندمان آن بر بازده کلی ساخت دیگ بخار تأثیر می گذارد.
راندمان بویلر صنعتی به طور کلی توسط راندمان حرارتی یا سوخت تا راندمان سیال بسته به نوع آن مشخص می شود.
راندمان احتراق – نشانگر توانایی مشعل در سوزاندن سوخت است.
راندمان حرارتی – بیانگر اثربخشی مبدل های حرارتی برای انتقال گرما از فرآیند احتراق به آب یا بخار موجود در بویلر صنعتی است.
در ساخت دیگ بخار فقط با افزایش اندک ضخامت مقیاس می توان مصرف سوخت را افزایش داد بنابراین کاهش مقیاسها حتی با ضخامت اندک می تواند تفاوت چشمگیری ایجاد کند و به کاهش صورتحساب هزینه های انرژی کمک کند.