nn 5 ماه قبل

ماستیک چیست ؟

معرفی ماستیک و انواع آن در نقاشی ساختمان
خانه رنگ – ماستیک چیست ؟ – در این مقاله به معرفی ماستیک ، انواع آن و نحوه ترکیب مواد تشکیل دهنده آن پرداخته شده است. برای ساخت ماستیک از مواد زیر استفاده می شود:

  • مل
  • رنگ روغنی براق
  •  آب
  • روغنی الیف
  • تینر

در ترکیب فوق تیر برای روان شدن محلول استفاده می شود. ماستیک کاربرد بسیاری در نقاشی ساختمان دارد که در ادامه به بیان آن می پردازیم.
ماستیک چیست
ماستیک چیست

کاربرد ماستیک چیست ؟
ماستیک بر روی سطوح گچی که روغن زیر کار بر روی آن اجرا شده و همچنین بر روی سطوح فلزی که ضد زنگ روی آن اجرا شده باشد، استفاده می شود.  البته کاربرد اصلی ماستیک جهت لکه گیری روی سطوح گچی ، فلزی و چوبی است. اجرای ماستیک بر روی سطوح گچی به اصطلاح به صورت دو دست اجرا می شود. یعنی یک دست چپ و یک دست راست.
استفاده این ماده بر روی سطوح رنگی به منظور موج گیری ناشی از گچ کاری و یا رنگ اجرا شده و ترمیم سطوح است. در واقع می توان گفت یکی از مزایای اصلی ماستیک خاصیت ترمیمی آن است.
زیر سازی با ماستیک
ماستیکی که توسط نقاش ساخته می شود در واقع همان بتونه است که جهت زیر سازی برای اجرای انواع رنگ ها مانند رنک پلاستیک و روغنی استفاده می شود. در بین نقاشان ساختمان از بتونه روغنی به عنوان ماستیک یاد می شود.
برای زیر سازی سطوح برای احرای رنگ روغنی از بتونه روغنی و برای احرای رنگ پلاستیک می توان از بتونه پلاستیک استفاده کرد. برای زیر سازی سطوح به منظور اجری رنگ اکرولیک از هر دو بتونه روغنی و پلاستیک می توان استفاده نمود.
موارد استفاده از ماستیک روغنی و پلاستیک
موارد استفاده این ماستیکها به شرح زیر است:

  1. ماستیک پلاستیک :  برای زیر سازی و یا ترمیم سقف
  2. ماستیک روغنی : برای ترمیم و یا زیر سازی جهت اجرای رنگ روغنی

ماستیک روغنی با توجه به شرایط زیر کاری به دو صورت می تواند اجرا شود:

  • اگر دیوار گچی باشد باید با روغنی الیف مخصوص بتونه اجرا شود.
  • اگر دیوار قبلا رنگ شده باشد، مل، مقداری آب و تینر مخلوط گردد. این مورد جهت ترمیم ترک های روی دیوار استفاده می شود.

ماستیک در سایر صنایع:
یکی از مواد و محصولات آب بندی می باشد و انواع مختلفی دارند. از جمله انواع آن موضوع آب بندی می توان به ماستیک های قیر گرم اجرا ، ماستیک قیری سرد اجرا ، ماستیک پلی یورتان ، ماستیک سیلکون، ماستیک اکرولیکی ، ماستیک پلی سولفید و … می باشد.
این محصول بسته به نوع خود دارای کاربردها مختلفی می باشند. برخی از ماستیک ها ویژه آب بندی کانال های آب و فاضلاب می باشند. برخی دیگر از آنها ویژه آب بندی مخازن آب و فاضلاب می باشند یا کف سازی ها و برخی دیگر ویژه آب بندی کانالهای آبیاری می باشند.
برخی دیگری از ماستیک دارای خواصی مانند مقاومت در برابر مواد نفتی و بعضی دیگر برای  ترمیم ترکهای آسفالت کاربرد دارند. نوعی دیگری از ماستیک جهت آب بندی دور پنجره ها و یا مصارف سبک به کار برده می شود و بسته به نوع و کیفیت در عملکرد های متفاوتی در آب بندی دارند و بسته به نوع اجرا به دو نوع ماستیک های سرد اجرا و ماستیک های گرم اجرا تقسیم می شود. ماستیک چیست
این امر مربوط به درجه حرارت اجرای مواد در زمان اعمال می باشد که در زمان اجرای آن باید شرایط ایمنی به درستی مد نظر قرار گیرد.
خواص و اثرات ماستیک چیست
چسبندگی فوق العاده زیاد به انواع مصالح ساختمانی نظیر بتن ، سنگ ، انواع فلزات و …
درصد ازدیاد طول زیاد
حفظ قابلیت انعطافپذیری در گرمای بسیار زیاد و یخبندان
مقاوم در برابرعوامل محیطی مقاوم در برابر تابش نور خورشید
قابلیت رنگ پذیری با انواع رنگهای حلال دار یا محلول در آب
بدون انقباض و شره
غیر سمی و قابل کاربرد در مجاورت با آب آشامیدنی
پودر ماستیک
پودر ماستیک برای ایجاد سطح صاف و جلوگیری از ایجاد حالت سایه روشن و نمایان شدن محل درزها (که حاصل اختلاف نوع مصالح زیر رنگ می باشد) پس از عملیات درزگیری و قبل از رنگ آمیزی به کار می رود.
موارد کاربرد پودر ماستیک
پودر ماستیک برای نصب صفحات روکش دار گچی و صفحات پوشش یافته با عایق های فوم پلی استایرین و یا پشم سنگ بر روی تیغه های آجری،بتنی،سفالی،سیپورکس،هبلکس و دیواره های گچی مورد استفاده ی باشد .
پودر ماستیک جهت بهبود خواص صوتی و حرارتی دیوار موجود و یا به عنوان گچ و خاک و سفیدکاری به کار می رود.
پودر ماستیک به صورت آماده مصرف عرضه شده و از آن می توان جهت موارد ذیل استفاده نمود:
پودر ماستیک جهت درزگیری صفحات روکش دارگچی (به همراه نواردرزگیر) استاده می گردد . ماستیک چیست
از پودر ماستیک جهت پوشش کل سطوح (پس از اتمام مراحل درزگیری و پوشش درزها) که اصطلاحا ماستیک کاری نامیده می شود.
با استفاده از پودر ماستیک می توان از ایجاد حالت سایه روشن که حاصل از اختلاف نوع مصالح زیر رنگ و میزان جذب رنگ متفاوت آنهاست، جلوگیری نمود.
بتونه ماستیک
بتونه ماستیک

ماستیک پلی یورتان چیست؟
ماستیک چیست ؟
ماستیک نوعی مواد الاستیک می باشد که برای پر کردن درزهای انبساطی در سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد ، استفاده از ماستیک سبب می گردد که درزها امکان جابجایی در اثر تغییرات دمائی محیط را داشته و همچنین در سازه های آبی نیز نقش آببند کنندگی درز را بر عهده دارند.
ماستیکها درپایه های مختلف شیمیایی پلی یورتان ، پلی سولفاید ، قیری ، و سیلیکونی عرضه می گردند.
انتخاب یکی از انواع این محصول بر مبنای کاربرد استفاده از این ماده  صورت می پذیرد ، از جمله  سایر کاربردهای ماستیک میتوان به ترمیم ترکهای آسفالت ، درزبندی قطعات پیش ساخته و لوله ها ، درزبندی نمای کامپوزیت ، آببند نمودن سد و نیروگاه ها – منهول ها – مخازن آب آشامیدنی – کانال های آب و فاضلاب – کانالهای آبیاری – دور پنجره ها و … اشاره کرد. ماستیک چیست
قوی ترین و پر کابرد ترین نوع ماستیک ها پلی یورتان می باشد. ماستیک های پلی یورتان به صورت تک جزئی  بر پایه رزین پلی یورتان طراحی شده اند و به عنوان نسل جدید الاستومرهای ترموست پرکننده درزهای انبساطی می باشند.
این نوع ماستیک با مقاومت بالا در برابر نور خورشید و با دوام عالی ، سریع خشک می شوند و با توجه به ضدجلبک و خزه بودن برای  پر نمودن هر نوع درز انبساطی بسیار مناسب هستند. شرکت سدید بنا نیز ارائه دهنده نوع بسیار مرغوب ماستیک پلی یورتان ، ساخت کشور ترکیه می باشد که با نام استرن عرضه می گردد.
ماستیکها (پر کننده های درز)
نوع دیگری از ماستیکها (پر کننده های درز)، ماستیکهای پایه قیری بوده که در دو نوع گرم اجرا و سرد اجرا عرضه می گردند .تفاوت ماستیک های قیری گرم اجرا و سرد اجرا در نحوه عملکرد و اجرای این مواد می باشد ، درجه حرارت و عمودی یا افقی بودن درز مورد نظر از موا ردی هستند که در هنگام انتخاب این نوع ماستیک ها باید به آن ها توجه شود.
نکته حائز اهمیت در ماستیک های قیری گرم اجرا دمای حرارت می باشد که در صورت بیش از حد  بالا بردن دما، ماستیک دچار پدیده سوخته شدن می شود . به همین منظور در اجرا آنها می بایست از ابزار آلات ویژه استفاده نمود .
در هنگام اجرا سطح زیر کار اجرای ماستیک ها باید عاری از هرگونه آلودگی باشد. و در هنگام بهره برداری از این محصول باید کیورینگ این ماده کاملا به اتمام رسیده باشد.