صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: روغن های صنعتی و گریس هامناسب ترین و بهترین روغن موتور برای پراید چیست؟
nn 6 ماه قبل

در این مطلب می‌خوانید:
بهترین روغن موتور مناسب پراید
روغن موتور مناسب پراید کاربراتوری
روغن موتور مناسب پراید انژکتوری
روغن موتور مناسب پراید با موتور تقویت شده
روغن موتور مناسب پراید یورو ۴
بهترین روغن موتور برای پراید ۱۳۱
بهترین روغن موتور برای پراید دوگانه سوز
حجم روغن موتور پراید
حجم روغن موتور پراید بدون فیلتر
روش تعویض روغن پراید
توصیه نهایی
بیشتر افراد یک سوال مشترک دارند، مناسب ترین و بهترین روغن موتور برای پراید چیست ؟ در این مقاله به بررسی این مورد می پردازیم. همان طور که می دانید روغن موتور یکی از مواد مصرفی خودروها به شمار می‌رود که تعویض به موقع و انتخاب صحیح آن، نقش مهمی در سلامت موتور خودرو ایفا می‌کند. اگر شما صاحب یک خودروی پراید هستید، باید نسبت به انتخاب بهترین روغن موتور مناسب پراید اقدام کرده و در این مورد دقت کافی به خرج دهید. با استادکار همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار
نسخه IOS استادکار
نسخه اندروید استادکار
دریافت از اپ استور و سیب اپ
دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار
بهترین روغن موتور مناسب پراید
بهترین روغن موتور برای پراید، را باید با توجه به نوع موتور آن انتخاب نمایید. با توجه به پرایدهایی که در خیابان‌های کشورمان در حال حرکت هستند؛ باید چهار نوع موتور برای آن‌ها قائل باشیم: موتورهای کاربراتوری، موتورهای انژکتوری، موتورهای تقویت شده و موتورهای یورو ۴٫
بهترین روغن موتور مناسب پراید
بهترین روغن موتور مناسب پراید را باید با در نظر گرفتن نوع موتور آن و تک سوز یا دوگانه سوز بودن، انتخاب نمایید.
روغن موتور مناسب هر یک از انواع موتورهای بالا را در ادامه دنبال می‌کنیم.
روغن موتور مناسب پراید کاربراتوری
برای پرایدهای کاربراتوری، لازم است که به سراغ روغن موتورهای ۵۰-۲۰ بروید. بهترین نمونه‌های توصیه شده توسط کارشناسان خودرو، را باید روغن موتورهای بهران خودرو، بهران تکتاز، بهران صبا و بهران رخش بدانیم.
روغن موتور مناسب پراید انژکتوری
در مورد پرایدهای با موتور انژکتوری، نیز روغن‌هایی چون پارس پایا، بهران پیشتاز، کاسترول gtx سفید، بهران سوپر پیشتاز و کاسپین (نوع چهار فصل) توصیه می‌شوند.
روغن موتور مناسب پراید انژکتوری
برای پرایدهای انژکتوری، بهترین روغن موتور توصیه شده از نوع ۴۰-۱۰ و انواعی چون بهران پیشتاز، بهران سوپر و کاسپین چهار فصل هستند.
روغن موتور مناسب پراید با موتور تقویت شده
در این موتورها نیازمند تغییرات خاصی نسبت به پرایدهای انژکتوری نیستیم و همان روغن‌های پارس پایا، کاسپین، سوپرپیشتاز از بهران و پیشتاز از بهران پاسخگو خواهند بود. اگر علاقه مندید در مورد انواع روغن موتور بیشتر بدانید مقاله انواع روغن موتور را به شما پیشنهاد میکنیم .
روغن موتور مناسب پراید یورو ۴
اما با شیفت پیدا کردن موتورهای پراید به نوع یورو ۴، تغییراتی را در سوپاپ‌ها نیز داریم و نوع روغن که در سه نمونه قبلی روی ۲۰-۵۰ بود، در موتورهای یورو ۴ به ۱۰-۴۰ تغییر پیدا می‌کند. به همین دلیل روغن‌های بهران سوپر پیشتاز و بهران رانا از نوع ۱۰-۴۰ مناسب خواهند بود.
بهترین روغن موتور برای پراید ۱۳۱
از آن جایی که پراید ۱۳۱ از پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین خودروهای پراید به حساب می‌آید، به طور جداگانه به بررسی نوع روغن موتور مناسب آن نگاهی می‌اندازیم. خودروی پراید ۱۳۱ دارای موتور یورو ۴ بهینه است و لازم است که در آن از روغن ۱۰-۴۰ و به ویژه بهران سوپر پیشتاز استفاده شود. سازگاری کامل این روغن با موتور پراید ۱۳۱، باعث بالا رفتن کیفیت عملکرد موتور خواهد شد. پیشنهاد میکنیم درباره ی بهترین زمان تعویض روغن را بخوانید .
روغن موتور مناسب پراید با موتور تقویت شده
بهترین روغن موتور مناسب پراید ۱۳۱، روغن ۴۰-۱۰ و از نوع بهران سوپر پیشتاز است که می تواند عملکرد موتور را بهبود بخشیده و پایداری بیشتری داشته باشد.
بهترین روغن موتور برای پراید دوگانه سوز
بهترین روغن موتور برای پراید دوگانه سوز، بهتر است که روغنی چون بهران پاک، کاسترول سی ان جی، پارس سی ان جی یا گلف سی ان جی را مورد استفاده قرار دهید. البته این بدان معنا نیست که در پرایدهای دوگانه سوز، امکان استفاده از روغن‌های بنزین وجود ندارد، اما به هر صورت با استفاده از روغن‌های قید شده، کیفیت بالاتری را در اختیار خواهید داشت.
حجم روغن موتور پراید
حجم روغن موتور لازم برای پراید با تعویض فیلتر روغن، باید به اندازه ۳٫۵ لیتر باشد. البته این در شرایطی است که همه چیز نرمال بوده و مشکلاتی در خصوص گیج روغن یا روغن سوزی و مانند آن وجود نداشته باشد. به یاد داشته باشید که تعویض فیلتر روغن نیز اهمیت زیادی دارد و نباید از کنار آن ساده عبور کنید. چیزی که سازنده در خصوص زمان تعویض روغن موتور پراید در شرایط نرمال تعیین کرده است؛ هر ۸ هزار کیلومتر است. البته در صورتی که مدت زمان زیادی برای طی این ۸ هزار کیلومتر طی کرده باشید و خودروی شما مدتی را در پارکینگ به سر برده باشد، توصیه می‌شود که زودتر از موعد برای تعویض روغن موتور اقدام کنید.
بهترین روغن موتور برای پراید دوگانه سوز
بهتر است پیش از طی ۸ هزار کیلومتر کامل، روغن موتور پراید را تعویض کرده و در ضمن آن حتما فیلتر روغن را نیز عوض نمایید.
حجم روغن موتور پراید بدون فیلتر
همان طور که گفتیم حجم مورد نیاز برای روغن موتور پراید با در نظر گرفتن تعویض فیلتر روغن، ۳٫۵ لیتر است. اما در صورتی که فیلتر روغن تعویض نشود، به ۳ لیتر روغن موتور نیاز خواهید داشت. البته همیشه لازم است که همزمان با تعویض روغن موتور، فیلتر روغن را نیز عوض کنید.
روش تعویض روغن پراید
ابتدا کمی موتور خودرو را روشن کنید تا روغن موتور گرم شود. سپس در حالی که دستکش به دست کرده‌اید، درب کاپوت خودرو را باز کرده و درپوش گیج روغن را نیز بردارید. زیر خودرو جک زده و پیچ کارتل را باز نمایید. (البته یک سطل زیر محل ریزش آن قرار دهید تا روغن داخل سطل تخلیه شده و روی زمین نریزد.)
برای تعویض فیلتر روغن، لازم است که فیلتر قبلی را به کمک یک آچار بیرون کشیده و فیلتر جدید را در جای آن قرار دهید. به خاطر داشته باشید که حتما فیلتر جدید را روغنی کرده و سپس در محل خود قرار دهید. حالا پیچ کارتل را بسته و از بالا، روغن موتور تازه را داخل مخزن بریزید. آموزش تعویض روغن ماشین را بخوانید .
تذکر: توجه کنید که حین ریختن روغن موتور تازه، بخشی از آن روی بدنه خودرو ریخته نشود، زیرا این موضوع می‌تواند به رنگ بدنه آسیب جدی برساند. در این صورت بلافاصله محل را با یک دستمال تمیز کرده و با آب به خوبی بشویید.
روش تعویض روغن پراید
با تعویض به موقع روغن موتور پراید و انتخاب روغن موتور مناسب برای پراید، می تواند طول عمر موتور خودرو را افزایش داده و از هزینه های اضافی و پیش بینی نشده، جلوگیری نمایید.
توصیه نهایی
لازم به ذکر است که علی رغم تمام توصیه‌ها در خصوص تعویض روغن و انتخاب روغن مناسب پراید؛ باید این نکته را در نظر بگیرید که حتما با هر بار تعویض روغن، فیلتر روغن را نیز عوض کنید. در غیر این صورت همیشه یک پایه ماجرا لنگیده و تلاش‌های شما برای انتخاب روغن موتور مناسب پراید و تعویض به موقع آن، کارساز نخواهد بود.