صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: روغن های صنعتی و گریس هامهم‌ترین دلایل کم شدن روغن موتور در خودرو کدام‌اند؟
nn 6 ماه قبل

قطعاً برای شما هم پیش آمده است که روغن اتومبیلتان کم شده و همین امر سبب نگرانی شما شده است. ممکن است که در ابتدا تصور کرده باشید علت کاهش روغن موتور این است که روغن موتوری که برای اتومبیل خود انتخاب نموده‌اید از کیفیت مناسبی برخوردار نیست. این در حالی است که موارد زیادی در این رابطه وجود دارد که بایستی از آن‌ها مطلع باشید در صورت بروز مشکل آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه خود آگاهی زیادی در این خصوص ندارید تا پایان مقاله ما را همراهی کنید تا دلایل کم شدن روغن ماشین را بدانید و در صورت بروز این مشکل بتوانید مشکل اتومبیل خود را رفع کنید.
کم شدن روغن موتور امری طبیعی
در ابتدا باید متذکر شویم این‌که خودرویتان روغن کم می‌کند از جمله مسائلی است که کارشناسان خودرو آن را امری طبیعی می‌دانند و جالب است بدانید که حتماً لازم است که خودرو روغن کم کند! اما از دیدگاه شما که از اتومبیل استفاده می‌کنید این امر، امریست غیر عادی و حتی ممکن است فکر ‌کنید که نشانه‌ای از خراب شدن خودرویتان است.
مکانیک‌های خودرو و کارشناسان در رابطه دلایل کم شدن روغن ماشین اظهار می‌نمایند که با توجه به کارکرد موتور و نیز ذات موتور در شرایط مختلف و به علت بالا رفتن حرارت در اتومبیل، روغن موتور خودرو کاهش می‌یابد. که البته این امر، امری طبیعی است.
چنانچه از خودروی خود در اتومبیل‌رانی استفاده می‌کنید، لازم است بدانید که کارکرد موتور اتومبیل در دمای بالا، سخت‌تر شدن شرایط کاری موتور و همچنین فشار و بازده بالا موجب می‌شود میزانی که روغن ماشین تبخیر می‌شود افزایش یابد که البته این، امری طبیعی خواهد بود.
نکته
جالب است بدانید که هر کارخانه‌ی سازنده خودرو علاوه بر این‌که خودروی تولیدی خود را معرفی می‌کند روغن مناسب آن را نیز معرفی می‌نماید. به طور مثال کارخانه پژو برای ماشین پژو ۲۰۶ از روغن توصیه شده توتال استفاده می‌نماید. افزون بر این حد مجاز و تعریف شده‌ای برای کم کردن مقدار روغنی که در مسافتی خاص و معین استفاده می‌شود، مشخص شده است که البته بیشتر مصرف کنندگان توجهی به آن ندارند.
به طور مثال این شرکت برای موتور XU7 مقدار کم کردن تا ۵/۰ لیتر در هر ۱۰۰۰ کیلومتر را مجاز اعلام کرده است اما بیشتر مصرف کنندگان این میزان از کاهش را دلیلی بر بی‌کیفیت بودن روغن می‌دانند و اقدام به تعویض کامل روغن می‌نمایند در حالی‌که این میزان از کاهش امری است که کاملاً طبیعی است و این امکان وجود دارد که پس از افزودن همان نوع و به همان مقدار روغن مشکل کم بودن روغن ماشین را بر طرف کنند.
قبل از بیان دلایل کم شدن روغن ماشین بهتر است با دلیل مصرف روغن در موتور آشنا شوید.
دلیل مصرف روغن در موتور
مصرف کردن روغن در موتور می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، برخی از مهم‌ترین دلایل آن عبارتند از:
طراحی موتور
طراحی موتور جهت محافظت از سیلندر هنگام حرکت‌های رفت و برگشتی پیستون، به گونه‌ای است که مقداری از روغن در سطح داخلی پیستون باقی بماند و از سایش آن جلوگیری نماید. بنابراین لازم است که مقداری روغن در محفظه اشتعال موجود باشد و این‌که روغن موتور تا این اندازه کاهش یابد طبیعی است.
این میزان وابسته به طراحی موتور خواهد بود و به همین دلیل است که در دفترچه‌ی راهنمای خودرو هم ذکر می‌گردد. لازم است بدانید که برخی از سازندگان خودرو، مصرف روغن را حتی تا ۱ لیتر در ۱۰۰۰ لیتر هم ذکر نموده‌اند.