صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: اطلاعات عمومینحوه روغن‌ کاری موتور و یاتاقان کولر آبی
ارمان 12 ساعت قبل

نحوه روغن‌ کاری موتور و یاتاقان کولر آبی

استفاده از کولرهای آبی همچنان یکی از محبوب‌ترین روش‌های خنک‌سازی و تهویه هوا، بین خانواده‌ها می‌باشد. این کولرها قبل از شروع شدن فصل گرما، معمولا در فصل بهار، نیاز به سرویس دارند تا در تابستان با خیالی آسوده آن‌ها را روشن کنید. در این سرویس خیلی از مشکلات و خرابی‌های کولر برطرف می‌شود و با یک‌سری اقداماتی که انجام می‌شود، از خرابی‌ها جلوگیری شده و راندمان کولر را افزایش می‌دهد. یکی از این اقدامات، روغن کاری کولر آبی است که در کیفیت و طول عمر کولر شما نقش بسیار زیادی دارد. امروز در این مقاله می‌خواهیم شما را با نحوه روغن کاری موتور کولر آبی و یاتاقان‌های آن، آشنا کنیم.
روغن کاری کولر آبی
روغن کاری موتور کولر آبی
با خنک شدن هوا در فصل پاییز معمولاً کولرها خاموش شده و تا اواخر اردیبهشت ماه استراحت می‌کنند. در این بازه‌ی ۷ الی ۸ ماه، موتور کولر روشن نشده و از شرایط ایده‌آل خود فاصله گرفته‌است. مخصوصاً که کولر‌ها در فضای باز قرار دارند و گرد و خاک فراوانی روی موتور می‌نشیند. این گرد و غبار باعث خشکی و اصطکاک زیاد در موتور می‌شود و اگر چنانچه آن را با همین شرایط روشن کنید، ممکن است باعث سوختن آن بشود. پس حتماً قبل از روشن و راه‌اندازی کولر خود، آن را روغن کاری کنید تا موتور کولر روان، کار کند و علاوه‌بر طول عمر کولر، راندمان آن نیز بالاتر برود.
بهترین زمان برای روغن کاری کولر آبی
حال که با اهمیت روغن کاری موتور کولر آبی آشنا شدید، باید بدانید که بهترین موقع برای اقدام آن، چه زمانی است. آیا موتورهای کولر آبی، فقط یک بار در سال نیاز به روغن کاری دارند؟
در قسمت قبل نیز اشاره کردیم که بهترین زمان برای روغن کاری، قبل از راه‌اندازی کولر می‌باشد. برای این کار نمی‌توان تاریخ یا حتی بازه‌ی مشخصی معرفی کرد؛ چرا که شروع گرما و راه‌اندازی کولرها در هر شهری با یکدیگر فرق می‌کند. مثلاً شهرهای گرمسیر قائدتاً زودتر از شهرهای سردسیر کولرهای خود را راه‌اندازی می‌کنند. پس این را بدانید که در هر شهر و زمانی که خواستید کولر خود را بعد از چندین ماه روشن کنید، حتماً قبل از آن اقدام به روغن کاری کولر آبی خود کنید. همچنین بهتر است، با شروع فصل سرما که قصد دارید کولر‌های خود را جمع کنید، مجدداً آن را روغن کاری کرده و سپس آن را جمع و جور کنید.

مقاله پیشنهادی : آشنایی با قطعات کولر آبی
 
روغن کاری در این ۲ بازه‌ای که به شما معرفی کردیم، تأثیر بسیار مهمی در افزایش طول عمر کولر شما دارد. همچنین شما می‌توانید برای بالا بردن راندمان کولر خود، در بازه‌‌ی ۴ یا ۵ ماهه‌ای که از کولرها استفاده می‌کنید، ماهی یک بار روغن کاری دستگاه را در برنامه‌ی خود قرار دهید.
روغن کاری یاتاقان‌ها
یاتاقان‌ها را نمی‌توان یکی از اجزای موتورهای کولر آبی دانست اما به جرعت می‌توان گفت که مهم‌ترین قسمت در پروسه روغن کاری موتور کولر آبی ، روغن کاری یاتاقان‌ها است. به طور کلی اجزای مکانیکی کولرها، بیشتر نیاز به روغن کاری و گریسکاری دارند؛ چرا که وجود گرد و غبار و خاک در فضایروغن کاری کولر آبی باز، سبب نشستن بر روی روزنه‌های آن‌ها می‌شود.
باور غلطی که خیلی از افراد دارند این است که تصور می‌کنند چون فضای داخلی کولر‌ها توسط دریچه‌ها بسته شده، دیگر گرد و خاکی وارد آن نمی‌شود و به همین دلیل روغن کاری یا نظافت کولرها را جدی نمی‌گیرند. در حالی که این تصور، به دو علت کاملاً غلط است. علت اول وجود شیار‌ها و روزنه‌هایی است که عامدانه روی دریچه‌ها طراحی شده تا هوای آزاد وارد کولر شود. پس گرد و خاک می‌تواند از طریق آن‌ها وارد کولر شود.
دلیل دومی که اشتباه بودن این تصور را ثابت می‌کند، خود پوشال دریچه‌ها می‌باشد. با خشک شدن آن‌ها، پوشال‌ها خُرد شده و یکی از عوامل تولید گرد و غبار می‌شوند. این در شرایطی است که خیلی از تعمیرکاران و سرویسکاران با تجربه معتقد هستند، در مناطقی که آلودگی و گرد و خاک زیاد است، حداقل هر ۴۰ الی ۵۰ روز، یک مرتبه یاتاقان‌ها نیاز به تمیز کردن و روغن کاری دارند تا باد حاصل از کولر نیز خنک‌تر بشود.

خدمات پیشنهادی : تعمیر کولر آبی
 
روغن کاری کولر آبیاز طرف دیگر درزها و فضاهای خالی بین یاتاقان‌ها وجود دارد که بهترین مکان برای جمع شدن گرد و غبار می‌باشد. این ناخالصی‌ها روی عملکرد یاتاقان‌ها تأثیر گذاشته و کیفیت آن‌ها را کاهش می‌دهد. به همین دلیل لازم است تا ابتدا یاتاقان‌ها و اطراف آن‌ها را تمیز کرده تا ناخالصی‌ها از بین بروند و در مرحله‌ی بعد آن‌ها را روغن کاری کنید. به علت مرطوب بودن فضای داخلی کولرها، بهتر است از روغنی استفاده کنید که در مقابل رطوبت مقاوم باشد.
بر روی یاتاقان‌ها یک درپوش‌های کوچکی تعبیه شده که برای روغن کاری آن‌ها استفاده می‌شوند.
این درپوش‌ها به آسانی با دست باز و بسته می‌شوند. برای جلوگیری از مسدود شدن سوراخ روغن کاری توسط گرد و خاک، این در‌پوش‌ها تعبیه شده‌اند. برای روغن کاری یاتاقان‌ها، ابتدا روغن تهیه شده را درون یک سرنگ یا روغندان ریخته و به کمک آ‌ن‌ها، روغن را به داخل سوراخل تزریق کنید. عملیات تزریق چندین مرتبه باید انجام شود و در هر مرحله، بعد از تزریق، با دست پروانه را بچرخانید تا روغن به خوبی جذب شود. تزریق روغن را تا جایی ادامه دهید که روغن از زیر یاتاقان‌ها سر ریز کند. پس از آن حتماً درپوش سوراخ یاتاقان را جای خود قرار دهید.
توجه داشته‌باشید که در هر طرف پروانه، یک یاتاقان تعبیه شده که هر کدام را به صورت مجزا باید روغن کاری کنید.
نحوه روغن کاری موتورهای کولر آبی
موتور کولرهای آبی نیز مانند یاتاقان‌های آن‌ها، قبل از راه‌اندازی، نیاز به روغن کاری دارند. برای روغن کاری موتور کولر آبی ، می‌توانید موتور را باز نکرده و در همان جای خود روغن کاری کنید. برای این کار لازم است تا با سرنگ یا روغندان، پشت پولی و روی محور موتور را روغن کاری کنید. البته اگر با باز و بسته کردن موتور کولر آشنا هستید و می‌توانید تسمه و پولی را به درستی سر جای خود ببندید، بهتر است که موتور را از روی پایه خود باز کنید و آن را ابتدا تمیز کرده و سپس روغن کاری کنید. حتی بعضی از سرویسکاران حرفه‌ای، خود بدنه موتور را نیز باز کرده و از داخل محور آن را روغن کاری می‌کنند. این کار نیاز به تخصص و تجربه فراوانی دارد و پیشنهاد ما این است که شما شخصاً این کار را نکنید؛ چرا که ممکن است به موتور کولر آسیب بزنید.