اویل اسکیمر

اسکیمر روغن دستگاهی است که روغن و چربی شناور را از مایع خارج می کند. روغن شناور به مواد چرب کننده مانند کمربند ، لوله ، طناب ، پاک کننده یا دیسک می چسبد. سپس رسانه به دستگاه برمی گردد تا پاک شود. کفگیرهای سبک Weir از یک پمپ برای جمع آوری روغن های شناور استفاده می کنند.

این روش ساده ترین و موثرترین راه برای جداسازی روغن، گریس و سایر هیدروکربن ها از آب می باشد.
اسکیمرها ( اویل اسکمیر ) قادر به جداسازی روغن و افزایش درجه خلوص آب در حد مطلوب هستند.
اگر چه اسکیمرها ( اویل اسکمیر ) می توانند قسمت اعظم روغن را بدون استفاده از روش های تکمیلی و پرهزینه جداسازی نظیر کوالسرها، فیلترهای غشایی و روش های شیمیایی از آب جدا نمایند، ولی در صورت نیاز به درجه خلوص بالا و استفاده از روش های مذکور، به کارگیری اسکیمر در جداسازی اولیه روغن از آب، جهت افزایش عمر فیلترها و سهولت فرایند پیشنهاد می شود.
در بسیاری از کارخانجات و صنایع کوچک و بزرگ (همانند پالایشگاه پتروشیمی، کارخانه های فولاد سازی و …) بر اثر کارکرد مداوم احتمال مخلوط شدن آب و مواد نفتی بسیار زیاد است. لذا برای جداسازی (تفکیک) روغن های سطحی از آب، از تکنولوژی به نام اسکیمر که با روش های suction (قیفی)، skimmer و نسبت به شرایط محیطی تولید می گردد. 

اساس کار جدا کننده سطحی روغن ( اویل اسکیمر )

رابطه بین آب و روغن مخلوط در یکدیگر توسط دو عامل کشش سطحی و وزن مخصوص شناخته و اندازه گیری می شود. عامل اصلی در عدم اختلاط آب و روغن و قرار گرفتن روغن در سطح، اختلاف دانسیته بین آب و روغن است و علت جداسازی روغن توسط اسکیمر، اختلاف کشش سطحی بین آب و روغن و چسبندگی روغن به تسمه می باشد. 

انواع اسکیمر ( اویل اسکمیر ) که توسط این شرکت طراحی و ساخته می شود:

  • اویل اسکیمر تسمه ای
  • اویل اسکیمر تیوب
  • اویل اسکیمر شناور
  • اویل اسکیمر طنابی