تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور و توربین

تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور و توربین​تصفیه انواع روانکارهای صنعتی در محلبرگزاری سمینار و کارگاه های آموزشی روغن (OCM)فلاشینگ سیستم های هیدرولیک و مخازننصب و راه اندازی انواع ترانسفورماتورکاربرد انواع راکتور چیست؟راکتورهای شیمیایی​

تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور و توربین اعم از مشتریان شامل نیروگاه سیکل ترکیبی، نیروگاه گازی، پست برق، پست فوق توزیع برق، شرکت برق منطقه ای و کارخانه های ترانسفورماتور سازی و مراکز بزرگ تعمیر ترانسفورماتورها است. این فرایند به صورت شیمیایی انجام می شود و با هزینه زیادی همراه است. روغن ترانسفورماتور در این فرایند از وارنیش های آن جدا می شود. در این فرایند از دو مرحله استفاده می شود: گام زدایی با آب و تصفیه شیمیایی. در این مراحل روغن در دمای مختلف قرار می گیرد و به روش تقطیری پردازش می شود. در این فرایند از آب و دیگر رسوبات جدا می شود. با این حال، این فرایند به علت مخالفت شدید محیط زیست، مصرف انرژی بالا، سه مرحله بودن و سرمایه گذاری اولیه بالا، در حال منسوخ شدن است.

از آن جایی که در این روش فرایند تصفیه حدود 4 روز زمان لازم می برد، روش خاکی به عنوان یک روش تک مرحله و فقط شامل قسمت (ج) روش اسیدی می باشد. در این روش روغن کارکرده به همراه یک ماده افزودنی و خاک رنگبر ارزان قیمت همزمان وارد دیگ پخت می گردد و فقط پس از یکبار حرارت دادن ، طی یک مرحله تولید به پایان رسیده ، سبکها جدا می گردند و مابقی که شامل روغن و خاک رنگبر می باشد به فیلتر پرس فرستاده می شود و بعد از جداسازی خاك ، روغن پایه به دست می آید. این روش به شرح ذیل می باشد: در این روش روغن سوخته وارد ستون تقطیر می‌شود و با ورش بویلرینگ و سیرکولاسیون حرارت می‌بیند.

در این مقطع در دمای مختلف به روش تقطیری پردازش می شود. با این روش هیچگونه ضایعات باقی نمی ماند و همچنین از نظر زیست محیطی حد مطلوب رعایت می گردد. برای تصفیه روغن ترانسفورماتور و توربین به روش تقطیری به طور کلی سه روش متداول وجود دارد: روش اسیدی، روش خاکی، و روش تقطیر کامل. در روش اسیدی ابتدا روغن سوخته به دمای سرد اختلاط می شود و بعد از دو روز اختلاط، تقطیر اولیه انجام می شود. در روش خاکی با استفاده از خاک رنگبر از روغن جدا می شود. در روش تقطیر کامل ابتدا روغن سوخته به دمای 200 درجه سانتیگراد تقطیر می شود و بعد از تقطیر اولیه، تقطیر دوم و سوم انجام می شود. در این روش هیچگونه ضایعات باقی نمی ماند و همچنین از نظر زیست محیطی حد مطلوب رعایت می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *