دکانتور چیست

روغن سوخته ماشیندستگاه تصفیه روغن سوخته اتومبیلشمش ریزیدستگاه تصفیه روغن سوخته ماشینپیرولیز یعنی چهبازیافت باتری قلمیدکانتور چیست تولید گازوئیل از روغن سوختهبنزین پیرولیز چیستراکتور چیست و انواع آن

دکانتور چیست؟

دکانتور (Separatory funnel) یک وسیله آزمایشگاهی است که در جداسازی دو مایع با چگالی متفاوت، نقش اساسی دارد. از آنجایی که عمل جداسازی را انجام می‌دهد اکثر افراد به آن، قیف جدا کننده نیز می‌گویند. در واقع کار این قیف، جدا کردن دو مایع به صورت مجزا است که با هم مخلوط شده اند. این مخلوط می‌تواند دو حلال باشد که در چگالی با هم متفاوت‌‌اند ولی با هم مخلوط شده اند. توجه داشته باشید که حتما مخلوط باشد و محلول نباشد. یعنی دو مایع با هم ترکیب نشده باشند.

برای مثال وقتی مخلوط آب و روغن را درون قیف می‌ریزیم، مایعات بر حسب چگالی از هم جدا می‌شوند و مایعی که چگالی سنگین‌تر دارد در زیر قیف قرار می‌گیرد. در این هنگام می‌توانید شیر دکانتور را باز کرده تا آب بیرون بریزد. بهتر است همزمان، درپوش قیف را هم برداریم. زمانی هم که به مرز جدایی مایعات (روغن و آب) برسد، شیر را می‌بندیم و ظرف دیگری زیر آن قرار می‌دهیم تا مایعی که چگالی کمتر دارد، خارج شود.

دکانتور شیشه ای – انواع قیف دکانتور

کاربرد دکانتور

در جداسازی امولسیون‌ها

یکی از کاربرد‌های اصلی دکانتور، در جداسازی امولسیون‌ها می‌باشد که در صنعت از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است.
در آزمایشگاه‌های شیمی، سر و کار با مواد شیمیایی و مخلوط مایع‌ها بسیار زیاد است. برای جداسازی مایع‌هایی با فاز‌های مختلف، از قیف جدا کننده استفاده می‌شود.

خرید دکانتور

امروزه، داشتن یک خرید خوب و به صرفه، از دغدغه‌های اصلی افراد است. برای خرید کوچک‌ترین وسیله‌‌ای باید اطلاعات دقیقی از آن داشته باشید. برای مثال، قیف دکانتور، یک وسیله کوچک است. اما کاربرد گسترده‌‌ای در آزمایشگاه دارد. از آنجایی که قیف جدا کننده، یک وسیله شیشه‌‌ای است، در خرید آن باید دقت بیشتری به خرج بدهید و مطمئن باشید جنس اصل و بدون شکستگی خریداری می‌کنید. همچنین در خرید، باید به برند فروشگاه توجه ویژه داشته باشید. در صورتی که از یک فروشگاه معتبر خرید کنید، هم می‌توانید از پشتیبانی آن استفاده کنید و هم اینکه برخی فروشگاه‌های معتبر برای محصولات خود گارانتی در نظر گرفته‌‌اند و این مزیتی بزرگ محسوب می‌شود.

در خرید تجهیزات آزمایشگاهی، همواره باید دقت فراوان داشته باشید. برای مثال ضخامت آن را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید در اثر هر ضربه و فشاری شکسته نشود. قیف دکانتور در دو نوع شیشه‌‌ای و پلاستیکی وجود دارد. قابل ذکر است که نوع شیشه‌‌ای آن، در برابر حرارت مقاوم‌تر است و در حجم‌های متنوعی هم تولید می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *