شمش ریزی

روغن سوخته ماشیندستگاه تصفیه روغن سوخته اتومبیلشمش ریزیدستگاه تصفیه روغن سوخته ماشینپیرولیز یعنی چهبازیافت باتری قلمیدکانتور چیست تولید گازوئیل از روغن سوختهبنزین پیرولیز چیستراکتور چیست و انواع آن

ریخته گری شمش چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟

پیش از پرداختن به ماهیت ریخته گری شمش، به ارائه‌ی یک تعریف کلی از فرایند ریخته گری می‌پردازیم. ریخته گری در حقیقت فرآیندی است که در طی آن از طریق ذوب کردن، ریختن در قالب و سرد کردن، شکل نهایی فلزات و آلیاژهای مختلف شکل می‌گیرد. مهم‌ترین مزیت ریخته گری فراهم کردن امکان تولید قطعات در ابعاد مختلف و در مقیاس بزرگ است. ریخته گری به دو گروه کلی شمش ریزی و شکل ریزی تقسیم می‌شود.

در عملیات شمش ریزی، شمش‌های خنک شده از قالب خارج شده و برای هم‌دما سازی درون کوره‌های مخصوص قرار می‌گیرند. در این حالت دمای شمش‌ها به دمایی معادل ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد رسیده و برای نورد کاری آماده می‌شوند. در مرحله‌ی بعد شمش منجمد به قطعه‌های مورد نظر با سطح مقطع دلخواه مانند مربع یا دایره برش می‌خورد. وزن شمش‌های تولید شده بین چند صد کیلوگرم تا 400 تن متغیر است. باید بدانید که در زمان انجماد و طی کردن مراحل تولید شمش فولاد، واکنش‌های مختلفی انجام می‌شود که می‌توانند تأثیرات نامطلوبی بر روی کیفیت محصول نهایی و محیط زیست داشته باشند.

مثلاً در زمان فولادسازی، اکسیژن و گازهای مختلف می‌توانند در فلز ذوب شده حل شوند. قسمت عمده‌ای از این گازها در زمان منجمد شدن فلز دفع می‌شوند. در این حالت اکسیژن دفع شده با کرین ترکیب شده و مونوکسید کربن تشکیل می‌شود. نتیجه نهایی این فرآیند افزایش تخلخل در شمش منجمد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *