مقایسه روغن موتور تصفیه دوم با روغن موتور ویرجین

بررسی کیفیت و قیمت روغن موتور تصفیه دوم در مقایسه با روغن موتور ویرجین

روغن موتور تصفیه دوم یا تصفیه مجدد در حال به دست آوردن سهم هر چه بیشتر در بازار صنعت خودرو در جهان می باشد و شرکت های بزرگ خودروی کرایه ای دردنیا قراردادهایی را با تولیدکنندگان روغن موتور تصفیه دوم امضا کرده اند که تنها از روغن موتور های تصفیه مجدد در خودروی خود استفاده کنند تا تولیدکنندگان این فرآورده را مورد حمایت هر چه بیشتر قرار دهند.

در گذشته مدیران ناوگان حمل و نقل اجازه استفاده از روغن موتورهای تصفیه مجدد را به دلیل نگرانی هایی که در مورد کیفیت محصولات داشتند نمی دادند. یک مطالعه که در سال ۲۰۰۶ توسط انجمن مدیریت یکپارچه زباله کالیفرنیا انجام شد نشان داد علت این ترس اطلاعات غلط و عدم شناخت کافی نسبت به روغن موتور تصفیه دوم می باشد. در حالیکه روغن موتور تصفیه مجددی که استانداردهای API را پاس کرده باشد از نظر کیفیت و قیمت با روغن موتور ویرجین برابر بوده و عدم استفاده از آن تا حد زیادی به اطلاعات غلط در این زمینه مربوط می باشد.

روغن موتور تصفیه مجدد، روغن موتور کارکرده ای می باشد که مراحل تصفیه و بلندینگ را دوباره طی می کند، روغن موتور به سادگی آلوده می شود، بنابراین فرآیند مجدد پالایش شامل بازیابی محصول آسیب دیده از طریق یک تصفیه شیمیایی پس از فرآیند تقطیر می باشد که تمام آلودگی ها را حذف می کند. سپس روغن موتور تصفیه شده به قسمت بلندینگ رفته با مواد افزودنی تازه ترکیب می شود. جان وسلی مدیرعامل شرکت جهانی روانکارها، می گوید: (( رابطه آشکاری بین استفاده از روغن موتور تصفیه دوم و قوانین حفاظت از محیط زیست وجود دارد و به همین دلیل بسیاری از شرکت های بزرگ تلاش های پایداری را در استفاده از روغن موتور تصفیه مجدد انجام می دهند. تولید کننده روغن موتور تصفیه دوم، روغن موتور کارکرده را با کامیون های خود جمع آوری کرده و دوباره آنرا تصفیه کرده و سپس آنرا در بازار به فروش می رساند. روغن موتور تصفیه مجدد تمام الزامات OEM را رعایت کرده و تاییدیه API را دریافت می کند، روغن موتور شما باید مشخصات خاصی را داشته باشد تا مهر API را دریافت نماید، در مورد روغن موتور تصفیه دوم نیز به همین صورت می باشد و هیچ اغماضی برای روغن موتور تصفیه مجدد در این زمینه صورت نمی گیرد.))

شرکت های زیادی در سراسر دنیا در زمینه تصفیه مجدد روغن موتور فعالیت می کنند اما با این وجود تنها ۱۰ درصد از ۳/۱ میلیارد گالن روغن موتور کارکرده هر سال در جهان تصفیه مجدد می شود.

در روزهای اولیه پالایش تنها از طریق فیلتر صورت می گرفت و روغن موتور به دست آمده قابل استفاده در خودرو نبود ولی امروزه با روشهای نوین تصفیه و استفاده از فن آوری های پیشرفته در صنعت تصفیه مجدد روغن موتور، روغن موتور هایی با کیفیت برابر با روغن موتور ویرجین به دست می آید.

وسلی می گوید: (( من می گویم شما قادر به تولید روغن موتور تصفیه مجدد بهتر از روغن موتور ویرجین هستید، چرا که شما تصفیه مجدد را با ماده اولیه بهتری شروع می کنید، نفت خام به خاطر طبیعتش بسیار کثیف است و در نهایت تنها ۲% از هر بشکه نفت خام،به روغن پایه تبدیل می شود، اما روغن موتور کارکرده یک بار این مرحله پالایش را از سر گذرانده است.))

یکی از اولین شرکت های خودروی کرایه ای که با کمپانی روانکارهای جهانی همکاری کرد هولدینگ های اینترپرایز می باشد، که در می سال ۲۰۱۱ شروع به استفاده از روغن موتور تصفیه مجدد نمود. شرکت روانکارهای جهانی، روغن موتور کارکرده را از هولدینگ اینترپرایزدریافت کرده و پس از تصفیه دوباره روغن موتور تصفیه مجدد را به همین شرکت پس می دهد و بدین ترتیب این روغن موتور سبز بارها و بارها این فرآیند را طی کرده و موتور خودروهای هولدینگ اینترپرایز را به پیش می راند.

وسلی می گوید: (( که روغن موتور تصفیه مجددی که به اینترپرایز داده می شود از همه نظر با روغن موتور ویرجین برابر می باشد هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت و هم از نظر خدمات و اینترپرایز هیچ پول اضافی پرداخت نمی کند تا کیفیت روغن موتور تضمین شده باشد. اگر اطلاعات درست به مردم درباره روغن موتور تصفیه مجدد داده شود خواهید دید که بازار به سمت این محصول سبز که به حفظ محیط زیست کمک می کند حرکت می کند.))

شایعات و سئوالاتی در مورد روغن موتور تصفیه دوم وجود دارد که به چند مورد از آنها می پردازیم:

شایعه۱- روغن موتور تصفیه دوم کیفیت مناسب یا کیفیت برابر با روغن موتور ویرجین ندارد.

حقیقت- روغن موتور تصفیه دوم کیفیتی برابر با روغن موتور ویرجین دارد زیرا روغن موتور خراب نمی شود بلکه تنها آلوده می شود و مواد افزودنی آن تجزیه می شود و کارآیی خود را از دست می دهند ولی خود روغن پایه تغییر نمی کند، آلودگی ها و مواد افزودنی کارکرده طی فرآیند تصفیه مجدد از روغن موتور حذف شده و مواد افزودنی تازه به آن اضافه می گردد. روغن موتورهای تصفیه مجدد اکنون مهر کیفیت API را دریافت می کنند.

شایعه۲- خودروهایی که از روغن تصفیه دوم استفاده می کنند شامل گارانتی نمی شوند.

حقیقت- خودروها و موتور های جدید نیاز به استفاده از روغن موتورهایی دارند که گواهی API دارند تا شامل گارانتی باشند، از آنجایی که روغن موتورهای تصفیه مجدد گواهی API دارند بنابراین شامل گارانتی می شوند.

شایعه۳- کمپانی های بزرگ نفتی به دلیل سرمایه گذاری خود در روغن موتور ویرجین با روغن موتور تصفیه مجدد مخالف هستند.

حقیقت-شرکت های نفتی عمده مانند شورون، یونوکال، آرکو و تکزاکوهمه در بازار روغن موتور تصفیه مجدد درگیر شده اند، زیرا این شرکت ها روغن پایه تصفیه دوم را به طور مستقل خریداری کرده و پس از بلندینگ با نام تجاری خود وارد بازار می کنند.

سئوال ۱- چرا باید روغن موتور تصفیه دوم استفاده کنیم؟

– ترویج استفاده از روغن موتور تصفیه دوم منجر به حفاظت از منابع نفتی غیر قابل تجدید و یک محیط زیست پاک از طریق بازیافت و مدیریت مناسب ضایعات شده و از آلودگی محیط زیست جلوگیری می کند.

سئوال ۲- چه کارهایی برای ترویج روغن تصفیه دوم در حال انجام است؟

– دپارتمان بازیافت و بازیابی منابع کالیفرنیا،تولید و استفاده از روغن موتورهای تصفیه مجدد را تشویق می کند، و این دپارتمان قرادادی را به دانشگاه ایالتی کالیفرنیا و بنیاد لانگ بیچ اهدا کرده تا استفاده از روغن موتورهای تصفیه دوم را ترویج کنند. پروژه بنیاد لانگ بیچ بر روی آموزش مدیران ناوگان حمل ونقل متمرکز می باشد. آموزش مدیران ناوگان درباره کیفیت و فوائد استفاده از روغن موتور تصفیه مجدد تقاضای بازار برای روغن موتور تصفیه دوم را افزایش خواهد داد. ادارات و مراکز دولتی و دانشگاهها و وزارتخانه ها می توانند با بستن قرارداد و استفاده از روغن تصفیه دوم در ناوگان حمل و نقل خود فرهنگ استفاده از روغن تصفیه دوم را ترویج دهند.

تا زمانی که یک روغن موتور گواهی API را داشته باشد تفاوتی نمی کند روغن موتور ویرجین باشد یا روغن موتور تصفیه دوم، و یا مینرال یا سنتتیک یا نیمه سنتتیک یا هیدروکراکینگ باشد. در زیر چند مورد از توصیه های شرکت های خودروسازی معتبر دنیا در مورد روغن موتور تصفیه دوم آورده شده است:

فورد ( FORD )

(( فورد استفاده از روغن موتورهایی که مشخصات ESE-M2C153-E فورد و گواهی موتورهای بنزینی API را داشته باشند توصیه می کند. همچنین روغن موتورهای تصفیه دوم هم می توانند با این مشخصات مورد استفاده قرار گیرند……….. این مسئولیت بازاریابان است که اطمینان حاصل کنند که روغن موتورهایشان همواره این مشخصات را داشته باشند. این نقطه نظر فورد می باشد که روغن موتورهای تصفیه دوم که آزمایشات استاندارد را گذرانده باشند می توانند منطبق بر توصیه های فورد باشند.))

روغن تصفیه مجدد فورد

جنرال موتورز ( General Motors )

(( جنرال موتورز GM استفاده از روغن موتورهایی را در خودروی خود توصیه می کند که عملکرد مورد نیاز مشخص شده در آخرین عملکرد استاندارد و کمیته تصویب حداقل عملکرد استاندارد را دارا باشد و گواهی API نیز داشته باشد……. روغن موتورهایی که این مشخصات را دارند می توانند هم از روغن پایه تصفیه مجدد و هم از روغن پایه ویرجین تولید شده باشند………. جنرال موتورز استفاده از روغن موتورهای تصفیه دوم را که واجد شرایط ذکر شده باشند تشویق می کند.))

روغن تصفیه مجدد جنرال موتورز

کرایسلر ( Chrysler )

(( کرایسلر تفاوتی بین روغن موتور ویرجین و روغن موتور تصفیه دوم قائل نبوده …….. روغن موتورهایی که به سطوح کیفی API و ویسکوزیته SAE موردنظر رسیده باشد را باشد توصیه می کند.))

روغن موتور تصفیه مجدد کرایسلر

دیترویت دیزل ( Detroit Diesel )

(( دیترویت دیزل، روغن موتور تصفیه دوم را ترجیح داده و اجازه استفاده از آن را در انواع موتورهایش می دهد، روغن موتورهای تصفیه دومی که مشخصات API و ارتش را داشته و ویسکوزیته SAE مورد نظر را دارا باشند.))

نصب و تعمیر انواع ترانسفورماتورمقایسه روغن موتور تصفیه دوم با روغن موتور ویرجینتاثیر بازیافت روغن سوختهاصول فیلتراسیونتصفیه شیمیایی (احیاء) روغن ترانسفورماتورکاتالوگ فیلتراسیون روغن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *